Německo i Belgie zpřísňují karanténní opatření, v Itálii a ve Španělsku se lidé bouří

Německé spolkové země kvůli prudkému nárůstu případů nemoci covid-19 zpřísňují hygienická opatření. Ve středu bude kancléřka Angela Merkelová jednat s premiéry spolkových zemí o tom, jak dále postupovat. Belgie omezila volný pohyb osob po desáté večer a zavřela kulturní zařízení. Na několika místech Itálie lidé demonstrovali proti vládním opatřením, která se v zemi rovněž zpřísňují. Ve Španělsku stávkují lékaři, kteří požadují, aby byla jejich práce náležitě oceněna. Slovensko se chystá na celoplošné testování obyvatelstva.

  • 22:48

    Ve Francii se za posledních 24 hodin prokázala nákaza koronavirem u 35 641 lidí. Jedná se o pokles oproti dni předtím, kdy se infekce potvrdila u bezmála 48 tisíc osob. Počet zemřelých s covidem-19 tam vzrostl o 224 na celkových 36 788 od začátku pandemie, napsala agentura Reuters.

  • 21:40

    Ve snaze zpomalit šíření koronavirové nákazy vyhlásí Portugalsko uzávěru na většině svého území. Platit začne od středy, uvedl premiér António Costa.

  • 20:14

    Britská vláda zavede kvůli koronaviru v Anglii měsíční plošnou uzávěru. Fungovat budou jen nezbytné služby, omezeny budou i společenské kontakty.

Zatímco na jaře se v Německu školy a školky uzavřely, nyní vláda zachování jejich provozu označuje za prioritu pro chod ekonomiky. V Německu postupně končí podzimní prázdniny a žáci se do škol vrací za přísnějších hygienických podmínek. Například v Severním Porýní-Vestfálsku je od 5. třídy povinná při vyučování rouška, v Sársku od 10. třídy a Dolní Sasko s Brémami zakrytí úst a nosu pouze doporučují.

V Berlíně, kde se v pondělí po dvoutýdenních prázdninách školy opět otevřely, jsou roušky při vyučování nutné pro středoškoláky, mladší školáci je ale musí nosit mimo třídy. Opatření zpřísnily i berlínské školky, z nichž mnohé rodičům neumožňují vstup do šaten, děti si tak vychovatelé přebírají přímo z ulic.

Města s vysokým počtem infikovaných omezují prodej alkoholu, noční shromažďování, oslavy na veřejných prostranstvích či nařizují nošení roušek na vybraných ulicích. Takové rozhodnutí učinil již dříve bavorský Norimberk, kde jsou roušky povinné ve velké části historického centra.

Stejně se nyní zachoval i Berlín, který byl v uplynulých týdnech především ze strany Bavorska kritizován za uvolněný přístup ke karanténním opatřením. V Berlíně tak od víkendu není možné bez roušek chodit v desítce nákupních ulic. Na dodržování příkazu, které mnohé chodce i cyklisty zaskočil, dohlíží policie.

Města se již také připravují na adventní období a z karanténních důvodů ruší vánoční trhy. Nepopulární krok se rozhodl učinit Norimberk, jehož trhy patří spolu s těmi v Drážďanech a v Mnichově k největším a nejstarším v Německu. S mnichovským se sice počítá, ale návštěvníci budou muset mít roušky a stánky musí dodržet rozestup pěti až deseti metrů.

Problém bude s vychutnáním tradičního svařeného vína, protože konzumace alkoholu je povolena výhradně v prostorách gastronomických zařízení. S omezeními se uskuteční i vyhlášený trh v Drážďanech, kde se kvůli dodržení rozestupu rozšíří plocha pro stánky.

Trhy rovněž připravuje i Berlín, naopak v nedaleké Postupimi již byly odřeknuty. Stejný osud potkal letos i trhy v centrech Kolína nad Rýnem, Düsseldorfu či Cách. V 83milionovém Německu je podle Institutu Roberta Kocha 87 nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní.

Belgie také dál přitvrzuje

Stále rychle rostoucí počet lidí nakažených covidem-19 přiměl belgické úřady od pondělí opět přitvrdit v omezování veřejného života. V Bruselu lidé nesmějí vyjít na ulici po desáté večer, zavřela se kina či divadla a střední školy přejdou na dálkovou výuku. K méně striktním krokům přistoupila jižní valonská část země, vlámský sever pak zatím žádná přísnější omezení neoznámil.

„Drtivá většina Belgičanů se těmi opatřeními skutečně řídí. Mám ale pocit, že se lidé snaží žít život dál, jezdí do práce, jezdí na kole, hodně sportují. Belgie byla hodně zasažená na jaře, takže ví, co je může potkat a v zásadě ta opatření dodržují,“ popsal tamní situaci zpravodaj ČT v Bruselu Lukáš Dolanský.

11 minut
Studio 6: Epidemická situace v Belgii
Zdroj: ČT24

Belgie na rozdíl od České republiky v létě opatření uvolňovala opatrněji, rychlému nárůstu na podzim však zabránit nedokázala. „Ten virus byl už na jaře v belgické společnosti hodně rozšířený, poté, co se lidé vrátili z prázdnin ke svému běžnému stylu života, se rozjel naplno. V současnosti se Belgičané hlavně snaží bojovat s virem, ne úplně omezovat společnost. Snaží se zabezpečit, aby země fungovala a hlavně aby fungovalo zdravotnictví,“ dodal Dolanský.

V Itálii i ve Španělsku se protestuje

V Itálii vyšli v desítce měst do ulic demonstranti nespokojení se zpřísněním vládních opatření. V centru Turína podle svědků davy vyrabovaly několik obchodů s luxusním zbožím, házely po policistech dělbuchy, kameny a další předměty. Zatčeno bylo deset osob. Násilné střety policie s demonstranty hlásil i Milán, kde lidé házeli lahve a pyrotechniku na sídlo regionální lombardské vlády.

V Itálii stejně jako v dalších evropských zemích v posledních týdnech trvale stoupají denní bilance nakažených. V pondělí úřady hlásily přes 17 tisíc nových případů a 141 úmrtí. Premiér Giuseppe Conte proto o víkendu nařídil další zpřísnění pravidel. Od pondělí se uzavřela kina, divadla, koncertní sály, posilovny, plovárny i lyžařská střediska. Restaurační podniky po celé zemi musejí nově zavírat už v 18:00.

Ve Španělsku na rozdíl od Itálie protestují samotní lékaři. Ti se v úterý připojili k celonárodní stávce ve snaze získat větší uznání své práce. Jde o první celonárodní protest tohoto druhu ve Španělsku za posledních 25 let, informuje agentura AFP.

Na protestní akci svolanou národní konfederací lékařských odborů k budově parlamentu v Madridu přišlo vzhledem k omezením vyhlášeným kvůli koronaviru asi padesát doktorů, ale odborový svaz tvrdí, že se ke stávce připojilo 85 procent z 267 tisíc španělských lékařů. Mnozí z nich ale jen symbolicky a nadále zajišťovali péči.

Gastroenterolog Sergio Casabona, který byl mezi těmi, kdo přišli k parlamentu, řekl, že pro lékaře, vyčerpané měsíci péče o pacienty s covidem-19, „pohár přetekl“, když byl koncem září vydán dekret umožňující přeložení lékařů bez ohledu na jejich specializaci na jakékoli nemocniční oddělení, kde jich bude potřeba. Ministerstvo zdravotnictví toto rozhodnutí odůvodnilo situací v době pandemie.

Podle odborů jde ale o „atentát“ na veřejné zdraví. Lidé shromáždění před parlamentem dodržovali požadované rozestupy a nesli transparenty, na nichž skupinu pacientů s jejich lékařem drtí vojenská bota. Výjev byl opatřen nápisem Národní stávka, zachraňme zdraví.

4 minuty
Studio ČT24: Ve Španělsku stávkovali lékaři
Zdroj: ČT24

„Dekret zjednodušeně umožnil nabírání lékařů bez atestace, neboli čerstvých absolventů, nebo také zahraničních lékařů, kteří ještě nemají uznaný diplom. Na protestech zaznívalo například to, že dekret ,válcuje‘ lékařské specializace a legalizuje ,fušeřinu‘ v této profesi,“ uvedla redaktorka ČT ve Španělsku Tereza Kručinská.

Podle Kručinské ale stávka reálně zdravotnickou péči ohrozit nemůže, lékaři se připojují pouze symbolicky. Počty nakažených ve Španělsku totiž opět raketově rostou.

Slovensko: Do práce možná jen s testem

Slovensko se chystá na plošné testování obyvatel na koronavirus. Uskuteční se v sobotu a v neděli vždy od sedmi do dvaadvaceti hodin. Kromě toho v zemi platí zákaz vycházení s výjimkami. Po víkendu nejspíš budou lidé moct některé z nich využívat jen s testem, například cestu do zaměstnání.

Někteří slovenští maloobchodníci naráží na paradox –⁠ stát obchodům a službám na rozdíl od jara nenařídil zavřít, zákaz vycházení ale dovoluje navštívit jen prodejny potravin, drogerie a lékárny.

2 minuty
Události: Slovensko se chystá na plošné testování
Zdroj: ČT24

„Máme za to, že vláda jednoduše dala ruce pryč od řešení této situace a tváří se, že vlastně nezavírá ekonomiku, i když reálně to tak je,“ stěžuje si předseda Iniciativy slovenských maloobchodníků Daniel Krakovský.

Mnohé obchody raději zavřely samy –⁠ je to vidět i v centru Bratislavy, které se po půl roce opět vylidnilo. Vláda ujišťuje, že firmy dostanou kompenzace.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Na Ukrajině se bojuje o mírový řád v Evropě, uvedl Merz

Nový německý kancléř Friedrich Merz (CDU) hovoří k zákonodárcům ve Spolkovém sněmu. V projevu uvedl, že Rusko porušilo všechna pravidla nastavená po druhé světové válce. Na Ukrajině se podle něj bojuje o mírový řád celé Evropy. Kyjevu slíbil jednoznačnou podporu, partnerům v EU pak spolehlivost a předvídatelnost.
13:22Aktualizovánopřed 2 mminutami

Trump vyzval syrského vůdce Šaru k normalizaci vztahů s Izraelem

Americký prezident Donald Trump se v Rijádu setkal s novým syrským vůdcem Ahmadem Šarou, kterého vyzval k podepsání takzvané Abrahámovské dohody o normalizaci vztahů s Izraelem. Trump zároveň v úterý oznámil, že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii. Středeční krátké a neformální setkání vůdců USA a Sýrie, které bylo prvním za 25 let, se koná na okraj summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).
09:38Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Orbánova strana připravila zákon, jenž může omezit organizace financované ze zahraničí

Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána v úterý večer předložila návrh zákona, který by vládě umožnil omezovat, penalizovat a potenciálně zakazovat organizace, které označí za hrozbu pro národní suverenitu. Napsala to agentura AP. Podle agentury Reuters by návrh umožnil Úřadu na ochranu suverenity (SPO) sestavit seznam organizací financovaných ze zahraničí, jejichž činnost úřady označí za hrozbu, a omezit jejich aktivity.
před 1 hhodinou

EK pochybila, rozhodl soud v kauze textových zpráv von der Leyenové

Evropská komise pochybila, když zamítla žádost novinářky o přístup k textovým zprávám její předsedkyně Ursuly von der Leyenové s generálním ředitelem společnosti Pfizer Albertem Bourlou, rozhodl unijní soud. Biofarmaceutická firma s EU uzavřela smlouvu o nákupu vakcín v hodnotě několika miliard eur. Unijní exekutiva sdělila, že rozhodnutí tribunálu bere na vědomí, důkladně ho prostuduje a přijme nové rozhodnutí s podrobnějším vysvětlením svých kroků.
09:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Další balík protiruských sankcí se soustředí na stínovou flotilu

Zástupci členských států EU se shodli na sedmnáctém balíku sankcí proti Rusku, který se má soustředit na jeho stínovou flotilu. Dvě země nicméně ještě omezení konzultují se svými národními parlamenty. Podle diplomatických zdrojů ČTK to ale neznamená, že by balík blokovaly. O jaké země jde, nebylo bezprostředně jasné, nejedná se však o Maďarsko ani Slovensko, které mají tradičně k sankcím proti Rusku výhrady.
před 2 hhodinami

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle pondělních informací serveru Odkryto.cz se tak stalo na základě žádosti vyšetřovatelů z Česka. K podobnému kroku podle serveru přistoupily i úřady v Kostarice.
10:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Počet migrantů mířících nelegálně do EU významně klesl

Počet migrantů mířících nelegálně do Evropské unie klesl za první čtyři měsíce letošního roku o čtvrtinu, uvedla ve středu unijní pohraniční agentura Frontex. Nejvíce podle jejích statistik proti stejnému období loňska ubylo lidí přicházejících balkánskou cestou, nejčastější trasou bylo centrální Středomoří, kde se počet migrantů téměř nezměnil.
před 2 hhodinami

USA chtějí dohodu s Íránem, ten ale musí přestat živit teror, řekl Trump

Americký prezident Donald Trump hodlá uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat terorismus a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně. Šéf Bílého domu to uvedl na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu.
před 3 hhodinami
Načítání...