Nizozemsko připravuje zákon, který by umožnil eutanazii nevyléčitelně nemocných a trpících dětí

Nizozemská vláda oznámila, že chce legalizovat eutanazii u nevyléčitelně nemocných dětí ve věku od jednoho roku do 12 let. Ministr zdravotnictví Hugo de Jonge podle agentury AFP uvedl, že příslušné právní normy připraví na základě studie odborníků, která prokázala, že nemocné děti „zoufale trpí“.

Dětský hospic
Zdroj: ČTK/AP Autor: Wiciok Volker

Koaliční kabinet premiéra Marka Rutteho o takové možnosti jednal řadu měsíců, věc narážela na tvrdý odpor křesťansky orientovaných stran. Rozhodnutí padlo až v úterý, parlament by měl o věci poprvé diskutovat ve čtvrtek.

„Studie ukázala, že mezi lékaři a rodiči existuje potřeba moci úmyslně ukončit život nevyléčitelně nemocných dětí, které zoufale a bolestně trpí a zemřou v dohledné době,“ napsal ministr de Jonge v dopise parlamentu.

Eutanazie je v Nizozemsku legální pro děti starší 12 let, které mohou dát souhlas, a pro děti do jednoho roku se souhlasem rodičů. Pro děti od jednoho roku do 12 let však právní úprava neexistuje. Mezi místními orgány nepanuje shoda, zda jsou děti v tomto věku schopné podobné rozhodnutí učinit.

Nizozemsko a sousední Belgie byly v roce 2002 prvními zeměmi na světě, které legalizovaly eutanazii. Belgie se poté stala první zemí, která v roce 2014 povolila dobrovolnou eutanazii dětí, Nizozemsko ji následovalo.