Běloruské ženy demonstrovaly proti zadržení Kalesnikavové. Policie desítky lidí zatkla

Pohotovostní jednotky běloruské policie v úterý v centru Minsku pozatýkaly desítky lidí protestujících proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Na podporu opoziční vůdkyně Maryje Kalesnikavové, zadržené po nezdařeném pokusu běloruských úřadů vyhostit ji ze země, demonstrovaly hlavně ženy. Zakročili proti nim maskovaní policisté. Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu označila policejní zásah za brutální a ruská tisková agentura TASS za hrubý, a to i vůči přihlížejícím novinářkám a novinářům.

Maskovaná policie v Minsku zasáhla proti demonstrantům
Zdroj: ČTK/AP

Policisté bez identifikačních znaků odváděli demonstranty do neoznačených vozů. Šlo o desítky lidí, napsala agentura Reuters s odvoláním na očité svědky. „Zadrželi už několik desítek účastníků akce, jak mužů, tak žen. Některé křičí, jiné pláčou. Lidé z protilehlé strany ulice skandovali 'Pusťte je!',“ popsala situaci agentura TASS, která počet opozičních demonstrantů odhadla na několik stovek.

Podle TASS se souběžně na minském náměstí Nezávislosti sešla asi padesátka Lukašenkových přívrženců se státními vlajkami. Zhruba po půlhodině skandování hesel na prezidentovu podporu se skupina rozešla.

V Bělorusku už 31. den přívrženci opozice protestují proti výsledku prezidentských voleb z 9. srpna, které podle úřadů pošesté vyhrál Alexandr Lukašenko, tentokráte s více než 80 procenty hlasů. Opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská podle úřadů získala jen deset procent hlasů. Opozice, stejně jako například Evropská unie, považuje tento výsledek hlasování za zfalšovaný.

Demonstrace běloruských žen na podporu opoziční vůdkyně Maryje Kalesnikavové
Zdroj: ČTK/AP

Kalesnikavovou se snažili deportovat

Pod tlakem úřadů Cichanouská den po volbách odjela z Běloruska do Litvy, k odjezdu do ciziny úřady přiměly i další členy opoziční koordinační rady, Pavla Latušku a Volhu Kavalkovovou. Úřady se pokusily deportovat i Kalesnikavovou, spolu s dvěma dalšími opozičníky, ale Kalesnikavová na hranici s Ukrajinou schválně roztrhala cestovní pas, a proto ji pohraničníci nemohli dostat ze země.

Francouzská diplomacie podle agentury AFP odsoudila „svévolná zatčení“ a vynucené odchody do exilu, které proti opozičním politikům a aktivistům uplatňuje běloruský režim.

Kalesnikavová patří k organizátorům protestů, které Bělorusové pořádají od srpnových prezidentských voleb proti Lukašenkovi. V neděli v Minsku opět demonstrovalo kolem sto tisíc lidí.