Ticho před bouří? Anexe izraelských osad na Západním břehu má zpoždění

3 minuty
Události ČT: Izrael otálí s anexí osad
Zdroj: ČT24

Anexe izraelských osad na Západním břehu Jordánu nezačala ani víc než měsíc po původně stanoveném datu. Premiér Benjamin Netanjahu na ní ale trvá. Na sporném palestinském území mezitím vládne napjaté čekání a Palestinci častěji mluví o možnosti intifády.

V regionu se vedou spory o výstavbu každé silnice i každého domu a nyní i o to, jestli Izrael osady na Západním břehu Jordánu přímo připojí ke svému území. 

Pozornost budí i nová čtvrť pro asi 20 tisíc lidí, která má vyrůst v Judské poušti a rozšířit sousední téměř padesátitisícovou osadu Maale Adumim. V Izraeli existuje konsensus, že se k ní připojí.

„Nechal jsem zahájit územní řízení pro výstavbu tří a půl tisíce bytových jednotek v této lokalitě,“ uvedl už v únoru letošního roku premiér Izraele Benjamin Netanjahu.

Palestinská autonomie to zásadně odmítá. Říká, že nová zástavba vytvoří klín, který znemožní vznik územně souvislého palestinského státu. „Jde o nebezpečnou politiku, kterou považujeme za akt ničící mírový proces,“ řekl mluvčí palestinského prezidenta Nabíl Abú Rudajná.

„Co se týče mě, tak plán anexe zůstává naší agendou. Záleží teď na postoji Bílého domu,“ nechal se také slyšet Netanjahu.

„Není to tak, že by náš sen o anexi zmizel, ale naplnění tohoto snu se zčásti zkomplikovalo,“ připustil však Miri Maoz Ovadia, mluvčí osadníků z regionu Mate Binjamin.

Zdánlivý klid nemusí vydržet. Od Palestinců zní hrozby povstáním

„Nepřipustíme, aby Izrael jednostranně měnil situaci v terénu,“ uvedl na konci července pro Palestinian Media Watch člen výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny Wasel Abú Jusúf s tím, že by na řadě poté byla i jejich reakce. „Šlo by o celkovou intifádu, národní povstání, které má ukončit zločinnou okupaci,“ dodal. 

V červenci přitom uplynulo už 20 let od krachu nejvážnějších mírových jednání mezi Izraelem a Palestinci v Camp Davidu. Tehdy následovalo napjaté čekání a po pár týdnech vypuklo násilné palestinské povstání.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Volodymyr Zelenskyj předal Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pátečním jednání v Kyjevě předal českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za osobní přínos ke spolupráci a za obhajobu územní celistvosti země. Ukrajina udělila Pavlovi tento řád již loni v srpnu, ale oficiálně si ho převzal až nyní. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě země. Podle něj česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu.
08:08Aktualizovánopřed 23 mminutami

Ukrajina už nemá ani jednu plně funkční elektrárnu, řekl Šmyhal

Ukrajina již nemá ani jednu plně funkční elektrárnu, uvedl tamní ministr energetiky Denys Šmyhal. Země chce dovážet více elektřiny a chystá jednání se spojenci, dodal. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle portálu listu Ukrajinska pravda prohlásil, že Ukrajina nedokáže pokrýt více než třetinu energetických potřeb.
17:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trumpův zmocněnec zamíří do Grónska v březnu. Věří v dohodu

Zmocněnec amerického prezidenta Donalda Trumpa Jeff Landry chce Grónsko navštívit v březnu, aby usiloval o dohodu s Dány, sdělil stanici Fox News. Trump opakovaně prohlašuje, že USA o arktický ostrov, který je poloautonomní součástí Dánska, stojí, prý kvůli strategickým a bezpečnostním důvodům. Grónští i dánští státníci to ovšem odmítají, jednat s nimi má v pondělí generální tajemník NATO Mark Rutte.
14:44Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádném brífinku to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do země posílá letadlo. Macinka později Radiožurnálu sdělil, že letoun do Prahy přepraví i dalších šest propuštěných jiných národností.
09:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Na Ukrajinu poputují další maskovací sítě z Česka

Maskovací sítě pro Ukrajinu nově pletou dobrovolníci v Jablonci nad Nisou. Vznikla tam iniciativa Motanka. Asi šestnáct sítí odtamtud mají v plánu poslat na konci ledna do centra ve Lvově. Pletení sítí pro zemi bránící se už téměř čtyři roky otevřené ruské invazi se v tuzemsku věnují i další organizace – například v Brně.
před 1 hhodinou

Počet migrantů, kteří vstoupili do EU nelegálně, klesl loni o čtvrtinu

Počet migrantů, kteří loni nelegálně překročili hranice Evropské unie, klesl oproti roku 2024 o 26 procent na přibližně 178 tisíc. Je to nejnižší zaznamenané číslo od roku 2021 a je téměř poloviční ve srovnání s rokem 2023, uvedla ve čtvrtek unijní pohraniční agentura Frontex. Nejvyužívanější byly trasy přes střed a východ Středozemního moře. Frontex ale varuje, že situace na hranicích Evropy zůstává nejistá.
před 1 hhodinou

Írán odpojil internet v panice, Starlink rušit nedokáže

Teherán odpojil internet během protestů v panice a o přístup k síti přišlo dočasně i ministerstvo zahraničí. Píše to list Financial Times s odkazem na experty. Odříznutí Íránci se navzdory hrozbě represí pokoušejí komunikovat se světem přes Starlink. Íránské úřady se marně snaží rušit signál, a tak zabavují lidem antény.
před 3 hhodinami

„Viděl jsem peklo.“ Íranci popisují kulometnou palbu a pach krve v ulicích

Íránské bezpečnostní síly střílely protestující bez rozdílu do hlavy a lidé teď musejí hledat své děti v kontejnerech mezi stovkami znetvořených těl. Tak popisují masakry svědci, kterým se podařilo i přes blackout spojit se zahraničními médii. Podle pozůstalých chtějí úřady za odvoz těl spoustu peněz. Osud možná až dvaceti tisíc zatčených demonstrantů zůstává nejasný. Podle expertů režim protesty zřejmě prozatím potlačil, píše agentura AFP.
11:21Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...