Ruská FSB nabídla Safronovovi poloviční trest, když jí prozradí své zdroje. Novinář odmítl

Vyšetřovatel ruské tajné služby FSB nabídl dohodu bývalému novináři Ivanu Safronovovi, který čelí obvinění z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Podmínkou je, že prozradí své zdroje informací. Safronov nabídku podle svého obhájce Ivana Pavlova odmítl, píše agentura TASS. Novinář má od začátku podezření, že důvodem jeho obvinění byla jeho předchozí žurnalistická činnost, ruské úřady ale takovou interpretaci odmítají.

Ivan Safronov
Zdroj: Reuters Autor: Evgenia Novozhenina

Pokud bude Safronov (naposledy působící jako poradce šéfa vesmírné agentury Roskosmos) odsouzen, hrozí mu až 20 let vězení. Pokud by na dohodu s úřady přistoupil, odpykal by si podle advokáta deset let.

„Podmínkou dohody se mělo stát odhalení Safronovových zdrojů. To je to, co zajímá vyšetřovatele. Vyšetřování přitom kategoricky odmítá jakoukoli spojitost mezi obviněním a Ivanovou novinářskou činností. A tady se ukazuje, že zájem představují jeho zdroje informací. Tady vyšetřování odporuje samo sobě,“ zdůrazňuje advokát. Nabídka dohody podle něj zazněla 13. července.

FSB Safronova podezírá, že ještě jako novinář české rozvědce poskytl informace o dodávkách ruských zbraní do Afriky a o působení ruských vojáků na Blízkém východě. Podle zpravodajců jej zverbovala česká rozvědka v roce 2012, svůj úkol splnil v roce 2017, přičemž konečným příjemcem tajných informací shromážděných novinářem byly Spojené státy, shrnuje případ ruská státní agentura TASS.

Ruští žurnalisté, a to i z médií blízkých Kremlu, proti zadržení Safronova protestují; ještě jako novinář pracoval v předních denících Kommersant a Vedomosti. Objevily se i úvahy, že nynější stíhání může být pomstou za dřívější Safronovovy články, kritické vůči ruské armádě. Veškeré podrobnosti o případu jsou tajné. Pod petici na novinářovu obranu se už podepsaly desítky tisíc lidí.

Safronov byl kvůli podezření na koronavirus přemístěn do izolace v moskevské vazební věznici. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle TASS poznamenal, že Safronovovo setrvání ve vazbě závisí na jeho zdravotním stavu, jakož i rozhodnutí vyšetřovatelů a soudu. „Doufáme, že bude testován, a v případě, že se diagnóza potvrdí, mu bude zajištěna náležitá lékařská péče,“ prohlásil Peskov.