„Jsme neporazitelní, když stojíme při sobě.“ Rusko slaví výročí konce války, tentokrát střídměji

Oslavy 75. výročí porážky nacistického Německa jsou v Rusku tentokrát střídmé. Kvůli koronavirové pandemii nedošlo v Moskvě na plánovanou velkou vojenskou přehlídku, která byla odložena na neurčito. Prezident Vladimir Putin podle agentury AFP prohlásil, že když Rusové stojí při sobě, tak jsou nepřemožitelní.

Video Studio 6 Víkend
video

Komorní oslavy Ruska k 75. výročí ukončení druhé světové války

Zdroj: ČT24

„Víme a pevně věříme, že jsme neporazitelní, když stojíme při sobě,“ řekl Putin při krátkém proslovu proneseném před památníkem padlých nedaleko Kremlu. Oslavy konce Velké vlastenecké války, jak se v Rusku říká druhé světové válce, jsou v zemi téměř posvátným dnem, poznamenává AFP.

Šéf Kremlu ve svém proslovu nezmínil pandemii covidu-19, která letošní významné oslavy porážky nacistického Německa silně poznamenala. Úřady musely odložit očekávanou velkou vojenskou přehlídku, při níž měla armáda předvést na Rudém náměstí nejmodernější vybavení před zraky řady zahraničních státníků a demonstrovat tak geopolitickou moc Ruska. Putin však znovu slíbil, opět bez zmínky o koronaviru, že země oslaví vítězství nad nacisty „patřičným způsobem“ později.

Prezident na začátku krátkého proslovu poklekl na koleno před památníkem neznámého vojína pod červenými zdmi Kremlu a složil k němu kytici červených růží. Následně vzdal hold asi 27 milionům zemřelých bojovníků Sovětského svazu v druhé světové válce a válečným veteránům. „Zachránili vlast, život následující generace, osvobodili Evropu, bránili svět,“ řekl prezident. „Naši veteráni bojovali za život proti smrti, jejich solidarita, jejich odhodlání pro nás navždy zůstanou příkladem,“ dodal. „Skláníme se před vzpomínkou na ty, kteří se z války nevrátili,“ prohlásil Putin. Poté držel minutu ticha.


Kolem něj stáli se značným odstupem vojáci v uniformách. Putin se již před několika měsíci uchýlil do své rezidence na předměstí Moskvy, kde pobývá v izolaci.

Jedinou částí vojenské přehlídky, která se odehrála, byl přelet vojenských letadel. Nad Moskvou přeletěly desítky stíhaček, průzkumných i zásobovacích letadel a helikoptér, nad Rudým náměstím pak jedna z letek vykreslila kouřem ruskou trikolóru. Podobné přelety se odehrají také v dalších 46 ruských městech.

Kvůli pandemii se oslavy přesunuly na internet

Část oslav veřejnosti se podle agentury TASS přesunula na internet. Lidé mohou na speciální připomínkovou webovou stránku nahrávat fotky svých předků a psát o jejich příbězích z války. Ty se pak budou vysílat na celostátních televizních kanálech či na obrazovkách v metru. Ve 29 městech se také bude konat ohňostroj.

Rusko eviduje již téměř 200 tisíc potvrzených případů koronaviru od začátku pandemie, je v tomto ohledu pátou nejhůře zasaženou zemí na světě. Infikovaných tam přitom v posledním týdnu přibývá každodenně více než deset tisíc. Počty zemřelých hlášené Moskvou jsou však oproti podobně postiženým státům nízké, komplikacím spojeným s covidem-19 tam podle úřadů dosud podlehlo 1827 pacientů. 

Koronaviru navzdory. Bělorusko přehlídku uspořádalo

Naopak v běloruské metropoli Minsku pochodovaly před zraky mnohých diváků tisíce vojáků při vojenské přehlídce na počest výročí 75 let od porážky nacismu. Prezident Alexandr Lukašenko se oproti ruskému protějšku Vladimiru Putinovi rozhodl ignorovat výzvy k zavedení karanténních opatření kvůli koronavirové pandemii a slavnostní shromáždění i přesto uskutečnil.

„Budou tací, kteří nás odsoudí,“ prohlásil prezident. „Nedělejte však ukvapené závěry a neodsuzujte nás, dědice vítězství, Bělorusy,“ vzkázal případným kritikům. „Prostě jsme to nemohli udělat jinak, neměli jsme na vybranou,“ dodal Lukašenko. Strach z nemoci přitom již dříve označil za psychózu.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko při vojenské přehlídce
Zdroj: Reuters
Autor: Vasilij Fedosenko

Diváci na tribunách, z nichž jen někteří měli na obličejích roušky, pozorovali pochodující vojáky, projíždějící tanky a přelet stíhaček Su-30. Lukašenko, oblečený ve vojenské uniformě a obklopený generály, trval na tom, že pro Bělorusko bylo nepřijatelné jen pomyslet na zrušení přehlídky.