Demokraté Amy Klobucharová a Pete Buttigieg končí v boji o Bílý dům. Podpoří Bidena

Ze souboje o demokratickou nominaci pro americké prezidentské volby odstoupila Amy Klobucharová. Už dříve během pondělí oznámil konec v boji o Bílý dům i její demokratický soupeř Pete Buttigieg. Oba se chystají podpořit Joea Bidena.

Klobucharová se poměrně překvapivě držela v bojích o nominaci déle než někteří známější demokraté s většími prostředky na kampaň. Povedlo se jí to zejména kvůli dobrému výsledku ve státě New Hampshire, kde se umístila třetí. Tento úspěch se jí však nepodařilo přetvořit v širší hnutí a v dalších dvou kláních podobně dobré umístění nezaznamenala.

Devětapadesátiletá senátorka za stát Minnesota se také chystá oznámit, že podpoří bývalého viceprezidenta Joea Bidena. S odkazem na vyjádření její kampaně to píše agentura Reuters.

Buttigieg zaujal těsným vítězstvím v Iowě

Klobucharová je už třetí kandidátkou, která z nominačních soubojů odstoupila za poslední tři dny. V sobotu svoje snahy o Bílý dům ukončil miliardář Tom Steyer, v neděli jej následoval bývalý starosta města South Bend v Indianě Pete Buttigieg, který zaznamenal v několika kláních velice dobré výsledky. 

Buttigieg zaujal především zkraje demokratických primárek těsným vítězstvím v Iowě, kde porazil dosavadního favorita Bernieho Sanderse. Sčítání hlasů provázely komplikace, Buttigieg nakonec Sanderse porazil o pouhou desetinu procenta. 

Ve své řeči před příznivci ve městě South Bend v Indianě, kde dříve zastával funkci starosty, zdůraznil nejmladší uchazeč o Oválnou pracovnu úspěchy, kterých se jeho kampani podařilo dosáhnout, a také hodnoty, které se snažil prosazovat.

„Musíme si v této fázi klání přiznat, že nejlepším způsobem, jak zachovat víru v naše cíle a ideály, je odstoupit a pomoci sjednotit naši stranu a náš národ. Takže jsem dnes učinil obtížné rozhodnutí a zastavil svou kampaň,“ prohlásil osmatřicetiletý Buttigieg s tím, že udělá „vše, co je v jeho moci“, aby zajistil, že příštím americkým prezidentem se stane kandidát demokratů. Jeho kampaň oznámila, že se chystá rovněž podpořit Bidena.

Buttigieg nedosáhl v posledním hlasování v Jižní Karolíně podpory ani deset procent, stejně jako Klobucharová a senátorka Elizabeth Warrenová, o níž se dříve mluvilo jako o jedné z favoritek primárek. Po odstoupení Klobucharové a Buttigiege se o demokratickou nominaci bude ucházet už jen šest kandidátů. Původně jich bylo přes dvacet.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko porušilo po pár hodinách jím vyhlášené příměří, hlásí Kyjev

Rusko podle ukrajinského vojenského letectva ve čtvrtek brzy ráno porušilo třídenní příměří, které samo vyhlásilo, když vypustilo naváděné bomby na ukrajinské město Sumy. Píše to agentura Reuters, podle které nelze útoky nezávisle ověřit. Ruská státní média tvrdí, že ruská armáda začala dodržovat klid zbraní nařízený vůdcem Vladimirem Putinem ve středu 23:00 SELČ
před 1 hhodinou

Ze Sixtinské kaple vyšel černý kouř, volba papeže bude pokračovat

Konkláve kardinálů, které ve středu začalo ve Vatikánu, v prvním kole podle očekávání nezvolilo novou hlavu katolické církve. Nad Sixtinskou kaplí, v níž je uzavřeno 133 volitelů, to po deváté večer signalizoval černý kouř. Kardinálové budou pokračovat ve čtvrtek, výběr však může trvat i několik dalších dní.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

V koncentračních táborech Spojenci objevili hrůzy, český kreslíř je dokumentoval

Před osmdesáti lety Spojenci z východu i západu postupovali k Berlínu a osvobozovali nacistické vyhlazovací tábory. V místech, v nichž našli smrt lidé z řad židovské komunity, cizinců, politických odpůrců, válečných zajatců a dalších hitlerovskému režimu nepohodlných, naráželi na hrůzné výjevy. Jedním z největších táborů na území dnešního Německa byl ten v Buchenwaldu, který přežil třeba i Čech Karel Vrkoslav nebo další vězeň Karl Vögtel. Později osvobozené Dachau zase v kresbách zachytil vězeň Karel Frinta. Jeho osud nyní poprvé zpracoval a publikoval Ústav pro studium totalitních režimů.
před 11 hhodinami

Německo-francouzské přátelství je dar, řekl Merz po setkání s Macronem

Nový německý kancléř Friedrich Merz po schůzce s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v Paříži řekl, že Ukrajina se může spolehnout na podporu Německa i Francie. Dodal, že brzy plánuje i cestu do Kyjeva. Večer se má Merz přesunout do Varšavy na setkání s polským premiérem Donaldem Tuskem.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Německo bude odmítat i žadatele o azyl

Na německých pozemních hranicích mohou být napříště odmítáni i migranti, kteří v zemi chtějí žádat o azyl, rozhodl ve středu nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Zároveň oznámil, že navýší počet spolkových policistů na hranicích, informovala agentura DPA. Kancléř Friedrich Merz, který nastoupil do funkce v úterý, dlouhodobě sliboval, že jeho vláda okamžitě po nástupu zpřísní migrační politiku včetně kontrol na německých pozemních hranicích.
před 12 hhodinami

Svět volá po deeskalaci mezi Indií a Pákistánem. Trump má údery za „ostudné“

Svět volá po uklidnění napětí mezi Indií a Pákistánem, které se vystupňovalo vzájemným bombardováním příhraničních oblastí. Londýn a Peking se chtějí zapojit do snah o diplomatické snížení napětí. K podniknutí kroků k uklidnění situace vyzvala strany konfliktu také Evropská unie, Německo či Turecko. Americký prezident Donald Trump označil eskalaci konfliktu za „ostudnou“.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Indie udeřila v Pákistánu, obě země hlásí mrtvé

Indie v noci zaútočila na území Pákistánu i na část Kašmíru pod pákistánskou kontrolou. Jde o významnou eskalaci napětí v oblasti. Pákistán obviňuje Indii, že její noční údery zabily 31 lidí včetně žen a dětí a zranily desítky dalších. Indie tvrdí, že se zaměřovala na cíle ozbrojenců zodpovědných za teroristické útoky z minulého měsíce. Pákistánský premiér oznámil sestřelení pěti indických letadel a odvetné údery. Ty podle Indie připravily o život civilisty v indické části Kašmíru.
6. 5. 2025Aktualizovánopřed 12 hhodinami

Největší konfrontace od roku 1999, hodnotí expert střet Indie a Pákistánu

Úterní noční ostřelování mezi Indií a Pákistánem bylo podle indologa Martina Hříbka největší konfrontací mezi zeměmi od války v Kašmíru v roce 1999. Expert Jiří Krejčík upozornil, že Indie může situaci využít k tomu, aby svého západního souseda odstřihla od vody. Na uklidnění situace již podle Zbyňka Dubského z Katedry mezinárodních studií a diplomacie VŠE pracují Spojené státy. Ty však společně s Čínou dlouhodobě vyzbrojují Pákistán.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...