Francouzský expremiér před soudem. V „Penelopegate“ mu hrozí deset let vězení

V Paříži začal soud s bývalým francouzským premiérem a prezidentským kandidátem Francoisem Fillonem a jeho manželkou Penelope. Fillon je obviněn ze zpronevěry veřejných peněz, jeho manželka z napomáhání ke zpronevěře. Oba vinu odmítají. Pokud bude usvědčen, hrozí mu podle BBC až deset let vězení. Rozsudek se očekává v půlce března.

Video Události
video

Události: Francouzskému expremiérovi hrozí deset let vězení

Soud v pondělí odpoledne hned po formálním zahájení proces v ostře sledované kauze bývalého premiéra a jeho manželky odročil. Vyhověl tak žádosti advokátů, kteří chtěli vyjádřit solidaritu s právními zástupci stávkujícími proti chystané vládní důchodové reformě. Proces by měl pokračovat ve středu.

Bývalý premiér kandidoval v roce 2017 na francouzského prezidenta. Ačkoli byl konzervativní politik dlouho favoritem, vypadl nakonec už v prvním kole hlasování. Podle analytiků jeho neúspěch souvisel právě s aférou kolem fiktivního zaměstnávání jeho manželky, nazývanou Penelopegate.

Penelope Fillonová léta pracovala v dolní komoře francouzského parlamentu pro svého muže a následně pro poslance Marka Joulauda jako asistentka. Podle obžaloby ale ve skutečnosti žádnou práci nevykonávala. Fillonovi i Joulaud, který rovněž usedl na lavici obžalovaných, to odmítají.

Pokud by soud dospěl k názoru, že zaměstnání Fillonové bylo skutečně jen fiktivní, hrozí obžalovaným trest až deset let vězení, vysoké pokuty a ztráta práva kandidovat do politických funkcí.

Francois a Penelope Fillonovi přichází k soudu
Zdroj: Reuters
Autor: Charles Platiau

Penelopegate změnila zvyklosti v zemi

Zaměstnávání rodinných příslušníků jako asistentů bylo ve Francii sice kritizovanou, ovšem legální praxí. Ve Fillonově případu vyšetřovatelé nicméně došli k závěru, že šlo o zpronevěru, protože Fillonová žádnou práci neodvedla. V reakci na kauzu bylo zaměstnávání rodinných příslušníků v parlamentu zakázáno. 

Vyšetřování manželů Fillonových odstartovaly v roce 2017 informace zveřejněné v týdeníku Le Canard enchaîné. Skandál ovlivnil předvolební kampaň před prezidentskými volbami, v nichž se Fillon ucházel o křeslo hlavy státu jako kandidát umírněné pravice. Nakonec ale vypadl už v prvním kole, když skončil třetí za pozdějším vítězem Emmanuelem Macronem a vůdkyní krajní pravice Marine Le Penovou.

Fillon vždy tvrdil, že kauza kolem zaměstnávání jeho manželky je „spiknutím levicových sil“.