OĽaNO už dohání Ficův Smer, ukázal průzkum, který většina Slováků nesmí vidět

Na Slovensku sílí napětí před blížícími se parlamentními volbami, které se konají poslední únorový den. Podle nově zveřejněného průzkumu opoziční hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) dotahuje vládní Smer-SD expremiéra Roberta Fica, která je dlouhá léta nejoblíbenější stranou v zemi. OĽaNO by aktuálně dokázalo sestavit vládu s několika dalšími opozičními či neparlamentními formacemi.

Kampaň hnutí OĽaNO
Zdroj: ČTK Autor: Martin Mikula

Preference hnutí OĽaNO, které se silně vymezuje vůči Smeru-SD, v nejnovější sondáži dosáhly 16,4 procenta. Smer-SD by získal 17,2 procenta hlasů rozhodnutých voličů. Do sněmovny by se dostalo celkově osm stran, hnutí a koalic.

Na třetím místě skončila krajně pravicová strana Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) s podporou 10,4 procenta. Za ní se umístila koalice neparlamentních stran Progresívne Slovensko (PS)/Spolu (9,1 procenta), která loni vyhrála na Slovensku volby do Evropského parlamentu.

Sondáž, kterou uskutečnily agentury AKO a Focus mezi dvěma tisíci respondenty v období od 13. do 18. února, potvrdila, že stávající tříčlenná koalice by většinu ve sněmovně nezískala. Zbylé dvě vládní strany Most-Híd a Slovenská národná strana (SNS) skončily v průzkumu pod hranicí pěti procent a do parlamentu by tak nepronikly.

Do sněmovny by se naopak dostaly nová strana Za ľudí exprezidenta Andreje Kisky (8,2 procenta), opoziční strany Sme rodina (7,9 procenta) a Sloboda a solidarita (6,1 procenta), jakož i neparlamentní Kresťanskodemokratické hnutie (5,2 procenta).

Růst popularity protikorupčního hnutí OL'aNO ukázaly již dřívější sondáže. Naopak popularita Smeru-SD, který ve volbách v roce 2012 získal 44,4 procenta a o čtyři roky později 28,28 procenta hlasů, dlouhodobě klesá. Ficova strana vyhrála od roku 2006 všechny čtyři parlamentní volby.

Na Slovensku platí v období 14 dnů před volbami a v den voleb do uzavření hlasovacích místností zákaz zveřejňování výsledků předvolebních sondáží.

Parlament loni v listopadu hlasy části koaličních a nezařazených zákonodárců, ale i kotlebovců délku zmíněného moratoria prodloužil až na 50 dnů. Ústavní soud ale platnost této změny na podnět prezidentky Zuzany Čaputové pozastavil.

Fyzickým osobám pokuta za zveřejnění sondáže nehrozí

Právě v souvislosti se snahou části politiků o prodloužení moratoria uspořádala loni občanská iniciativa 50dni.sk veřejnou sbírku na financování dvou průzkumů, jejichž uskutečnění není během moratoria zakázáno.

Pokuty za zveřejnění výsledků sondáží totiž v období moratoria hrozí tamním mediím, politickým stranám a dalším právnickým osobám založeným podle slovenského práva, nikoli samotným obyvatelům.

Přes 9200 dárců, kteří se zapojili do kampaně a poslali peníze, získali coby společní objednavatelé nárok na obdržení výsledků obou průzkumů z dílny agentur AKO a Focus. Výsledky druhé sondáže by měly být známé příští týden, a to tři dny před volbami.