Europoslanci schválili brexitovou dohodu. Velká Británie v pátek odejde z Unie

Evropský parlament schválil dohodu o vystoupení Velké Británie z Evropské unie, která Spojenému království umožní v pátek o půlnoci spořádaně evropský blok po 47 letech opustit. Dohodu musí ještě ve čtvrtek potvrdit zástupci členských zemí.

Video Horizont ČT24
video

Horizont: Evropský parlament schválil brexitovou dohodu

Pakt podpořilo 621 europoslanců, 49 bylo proti, 13 se zdrželo. Brusel a Londýn budou mít od soboty 11 měsíců na dojednání budoucích vztahů. Prováděcí zákon k brexitové dohodě vstoupil v platnost v Británii minulý čtvrtek, což byla pro europoslance podmínka, aby o smlouvě hlasovali.

Lítost v europarlamentu

Šéf europarlamentu David Sassoli po středečním hlasování uvedl, že poslanci jsou odchodem Británie z EU „velmi zarmouceni“.

„Skutečně si ceníme práce, kterou jste v posledních letech odvedli,“ řekl britským zástupcům. „Odcházíte z Evropské unie, ale stále budete součástí Evropy,“ dodal. „Máme toho mnohem víc společného, než co nás rozděluje,“ dodal s odkazem na dřívější slova zavražděné labouristické poslankyně Jo Coxové. 

Výbory Eropského parlamentu minulý týden poslancům doporučily, aby dohodu podpořili, neboť splňuje nejdůležitější požadavky, s nimiž Brusel výstupní smlouvu s Londýnem vyjednával: brání vzniku tvrdé hranice mezi Irskem a britským Severním Irskem, zachovává celistvost ekonomiky irského ostrova a chrání jednotný unijní trh.

Nesouhlas s paktem dali najevo především politici britských stran, které usilovaly o setrvání v Unii či o vypsání nového referenda.

„Není to volba pro nebo proti brexitu, ale volba pro nebo proti spořádanému brexitu,“ zdůvodnil před hlasováním brexitový koordinátor europarlamentu Guy Verhofstadt, proč je v zájmu EU i Británie, aby dohoda vstoupila v platnost.

„Atmosféra byla velice silná, velice emotivní. Viděli jsme britské poslance, kteří balí, nosí krabice, zároveň jsme ale také viděli poslance, kteří se těší na odchod, ukazovali to britskými vlajkami. Pak tu byli tací, kteří dávali najevo, že jsou smutní, ukazovali to naopak vlajkami evropskými,“ popsal dění v europarlamentu zpravodaj ČT v Bruselu Lukáš Dolanský.

Někteří britští odpůrci brexitu na své kolegy apelovali, aby nezavírali dveře pro případný návrat jejich země do Unie v budoucnu. „Nyní není čas začínat kampaň za návrat, ale musíme ten sen udržet při životě. Zvláště pro mladé lidi, kteří výraznou většinou hlasovali (v referendu) pro setrvání,“ pronesla rozechvělým hlasem zelená britská poslankyně Molly Scottová Catová, která se během svého vystoupení neubránila slzám.

Její skotská kolegyně Aileen McLeodová prohlásila, že Skotové budou žádat o vstup do Unie „brzy“, hned jak získají nezávislost na Británii. „Tragédií pro Skotsko je, že bude v pátek vyvlečeno z EU proti své demokratické vůli,“ řekla členka skotských nacionalistů. Skotové se v referendu, které v roce 2016 rozhodlo o brexitu, vyslovili proti vystoupení z Unie. Nyní chtějí vypsat nové všelidové hlasování o nezávislosti, s čímž však nesouhlasí britská vláda.

Jako jedni z mála měli při svých projevech úsměvy na tvářích poslanci Strany pro brexit, která se po květnových eurovolbách stala nejsilnější britskou formací v EP. Někteří hovořili o nově nabyté britské svobodě od nedemokratických unijních institucí a zdůrazňovali ekonomický prospěch, který podle nich bude země z brexitu mít.

„Pátek bude slavný den pro Spojené království. Brexit je vítězstvím pro běžné britské občany proti nadnárodním korporacím, zvláštním zájmům a dalším elitám,“ řekla finská nacionalistická poslankyně Laura Huhrasaariová. „Sbohem, Strano pro brexit, miluji vás, lidi!“ dodala s vítězným gestem politička, která stejně jako sedm desítek dalších nebritských poslanců z nacionalistické frakce brexit podporuje.

Na plénu se zpívalo

Většina politiků v sále však vzápětí po oznámení výsledků hlasování dala Britům najevo, že je jejich odchod mrzí, a sálem se rozezněla skotská lidová píseň Auld Lang Syne, která je do češtiny nejčastěji překládána jako Valčík na rozloučenou. „Může snad být stará známost zapomenuta, aniž by někdy vytanula na mysli?“ zněl začátek písně, kterou poslanci doprovodili bouřlivým potleskem.

Dohodu budou ještě muset formálně potvrdit zástupci členských zemí EU, aby definitivně vstoupila v platnost do páteční půlnoci, kdy Británie evropský blok po 47 letech opustí.

S jejím odchodem vyklidí po plenárním zasedání končícím ve čtvrtek parlamentní lavice 73 britských europoslanců, za něž obsadí 27 míst zástupci 14 jiných zemí. Zbytek zůstane volný a celkový počet poslanců tak klesne ze 751 na 705.

Video Studio ČT24
video

Mocek z AMO: Zajímavostí je, že budou hlasovat i britští europoslanci

Mocek z AMO: Zajímavostí je, že budou hlasovat i britští europoslanci

Analytik Havelka: Británie de facto zůstane členem, jen nebude moci hlasovat

Nejsilnější skupina evropských lidovců sice zvýrazní svoji převahu, koalice, na jejíž hlasy spoléhá lidovecká předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, však celkově oslabí. Pro schvalování klíčových chystaných norem včetně klimatického zákona se tak bude moci opřít o menší většinu než dosud.