Vítaný zdroj energie, nebo ohrožení zásob vody? Africké země se přou o největší přehradu na kontinentu

6 minut
Horizont ČT24: Problémy kolem etiopské přehrady
Zdroj: ČT24

Vodní nádrž na Modrém Nilu v Etiopii má být největší africkou přehradou. Už před svým dokončením ale vyvolává ostré spory. Ani čtvrté kolo jednání mezi Egyptem, Súdánem a Etiopií nedospělo k dohodě: dvoudenní schůzka v etiopské metropoli Addis Abebě ztroskotala na otázce, jak rychle bude Etiopie svou nádrž napouštět. Modrý Nil je totiž zdrojem vody pro desítky milionů obyvatel regionu.

Velká přehrada etiopského znovuzrození, jak se projekt oficiálně jmenuje, vyvolává spory od samotného začátku. A podle všeho se jednotlivé strany nedokáží shodnout ani na závěrech neúspěšných jednání.

„Egyptská delegace přišla na jednání s novým plánem na napouštění přehrady. Egypt v něm požaduje, aby se přehrada naplnila během dvanácti až jednadvaceti let. To je pro nás ovšem nepřijatelný požadavek,“ řekl etiopský ministr pro vodohospodářství a energetiku Sileši Bekele.

„Nedospěli jsme k žádné dohodě, ale vyjasnili jsme si všechny problémy včetně otázky naplňování (přehrady). Doufáme, že příští týden dojednáme dohodu ve Washingtonu,“ tvrdí však egyptský ministr pro vodohospodářství Mohamed Abdel Aty.

Egypt, pro který je voda z Nilu záležitostí přežití, Etiopii dlouhodobě vyhrožuje vojenským řešením. Etiopie i Súdán si naopak stěžují na postoj Káhiry, která si podle nich uzurpuje nepoměrně velký díl přírodního zdroje.

Velká přehrada etiopského znovuzrození
Zdroj: ČT24

Přehrada oslabí Modrý Nil a zdvojnásobí etiopskou produkci elektřiny

Stavba největší africké přehrady a vodní elektrárny mezitím pokračuje. „Protože jde o veřejný zdroj, musíme ho využívat přiměřeně a spravedlivě. Není důvod, aby si země po proudu řeky stěžovaly, protože my jej využíváme také,“ míní zástupce stavbyvedoucího Ephrem Woldekidan.

Naplňování přehrady značně omezí průtok Modrého Nilu, který do toku Nilu na egyptském území přivádí nadpoloviční podíl vody.

Etiopie chce navíc s napouštěním přehrady začít co nejdřív, aby mohla produkovat skoro šest a půl gigawattů elektřiny. „Naše země se potýká s nedostatkem elektřiny. Stavba nám pomůže se dostat z područí chudoby,“ domnívá se stavební dělník Kafule Yigzaw. 

Klimatická změna a stále větší sucha mohou boj o vodu ještě víc vyostřit. Podle odhadů OSN může do roku 2025 nedostatek životadárného zdroje zasáhnout až dvě třetiny světové populace.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Začaly přípravy na soud s jihokorejským prezidentem, hrozí mu až trest smrti

U okresního soudu v Soulu se konalo přípravné slyšení s jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem, který čelí obvinění ze vzpoury kvůli prosincovému vyhlášení stanného práva. Poprvé v historii země je trestně stíhán současný prezident. Junovi hrozí trest smrti, nebo doživotní vězení.
07:31Aktualizovánopřed 5 mminutami

Izraelská armáda převzala těla čtyř rukojmí od Červeného kříže

Palestinské teroristické hnutí Hamás ve čtvrtek ráno v rámci dohody o příměří v Pásmu Gazy předalo Červenému kříži (ČK) rakve s těly čtyř mrtvých izraelských rukojmí, která ozbrojenci unesli živá z jižního Izraele při svém útoku 7. října 2023. Izraelská armáda ve čtvrtek krátce nato oznámila, že těla od pracovníků ČK převzala, což potvrdila i kancelář premiéra Benjamina Netanjahua.
09:09Aktualizovánopřed 29 mminutami

Trump pokračuje ve výpadech vůči Zelenskému

Americký prezident Donald Trump pokračuje v útocích na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. V Miami na konferenci FII Priority podporované Saúdskou Arábií prohlásil, že kdyby chtěl, mohl Zelenskyj přijet do Rijádu na rozhovory USA a Ruska o možnostech ukončení ruské agrese. Kyjev ani další evropské země přitom na schůzku pozvání nedostaly.
05:54Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Londýn chystá rozsáhlou opravu brutalistního komplexu Barbican

Londýn se chystá na opravu unikátního kulturního centra Barbican. Brutalistní komplex ze sedmdesátých let hostí často světové orchestry nebo filmové hvězdy, postupně však chátrá. Vedení britské metropole chce do centra investovat sto milionů liber, v přepočtu zhruba tři miliardy korun. Oprava má být celková, město zamýšlí vrátit komplex do podoby co nejbližší té původní. Jsou v něm mimo jiné dva tisíce bytů, koncertní sály, kina, restaurace, knihovna nebo také hudební škola. To všechno mohlo vyrůst po válce přímo v historickém centru Londýna jen kvůli tomu, že původní čtvrti zdevastovalo německé bombardování během druhé světové války.
před 5 hhodinami

CDU/CSU se vrátila ke konzervativním kořenům, Levice posiluje u mladých voličů

Konzervativní strana CDU/CSU vede průzkumy před německými předčasnými volbami. Její předseda Friedrich Merz vyloučil vládu s pravicově populistickou Alternativou pro Německo (AfD), která má podle odhadů druhou nejvyšší podporu voličů. V průzkumech posiluje postkomunistická strana Levice, sbírá hlasy mladých voličů. Zároveň se může stát, že se do Spolkového sněmu nakonec nedostane Aliance Sahry Wagenknechtové (BSW).
před 5 hhodinami

Paříž hostila druhou schůzku o Ukrajině. Evropa musí být silnější, shrnul Fiala

Francouzský prezident Emmanuel Macron svolal na středu do Paříže další jednání o Ukrajině a evropské bezpečnosti. Oproti pondělní schůzce tentokrát pozval i další země z Evropské unie a NATO, mimo jiné Českou republiku, pobaltské a skandinávské státy či Kanadu. Za Česko se přes videohovor zúčastnil premiér Petr Fiala (ODS). Pokud máme být bráni vážně, musíme být silnější ekonomicky i vojensky, zmínil.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

„Člověk musí žít.“ Sílu i bolest partnerů ve válce ukázal dokument Tři roky lásky

I těžký osud může mít dobrý konec. To je poselství reportážního dokumentu zpravodajky Ilony Zasidkovyčové a kameramana Vojtěcha Höniga o mileneckých vztazích ve válce, který vznikl ke třem letům od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu. Válka v bránící se zemi navýšila počet sňatků, rozvodů i soužití s partnerem po amputaci. Na příbězích pěti párů z bojiště a mimo něj snímek s názvem Tři roky lásky ukazuje ukrajinské odhodlání, ale i smutek ze ztráty a smíření.
před 13 hhodinami

Tisíce Libanonců se vrací do míst válečné zkázy

Libanonská vláda protestuje proti přítomnosti izraelské armády na jejím území poblíž společné hranice. Jeruzalém totiž i přes úterní vypršení prodloužené lhůty na úplné stažení ponechal vojáky na pěti opevněných místech, aby dle svých slov ochránil před teroristickým hnutím Hizballáh sever Izraele. Mezitím se tisíce Libanonců vracejí do míst zkázy – jedním ze symbolů destrukce poslední války Izraele s Hizballáhem je vesnice Kfarkela ležící na hranici se Židovským státem. Z obou stran hranice uprchlo až milion a půl lidí, z čehož většina byli právě Libanonci.
před 13 hhodinami
Načítání...