Impeachment vstupuje do další fáze. Sněmovna reprezentantů odhlasovala žalobu Trumpa

Po měsících vášnivých debat Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu odhlasovala žalobu proti prezidentovi Donaldu Trumpovi. Opoziční demokraté měli ve sněmovně dost hlasů, aby impeachment prostou většinou schválili. Pak ale zamíří do Senátu, který ovládají republikáni, nadále loajální vůči Trumpovi.

Republikán Tom Cole usoudil, že výtky vznášené na prezidentovu adresu neodpovídají nároku ústavní žaloby. „Demokraté hledají důvod k obžalování prezidenta Trumpa od dne, kdy byl zvolen,“ prohlásil.

Demokratická předsedkyně Sněmovny Nancy Pelosiová v debatě označila Trumpa za „trvalou hrozbu naší národní bezpečnosti, integritě našich voleb, základům naší demokracie“. Demokraté podle ní neměli na výběr jinou možnost, než začít proceduru, která má vést k sesazení Trumpa z úřadu. „Po odhalení prezidentova pochybení zahájil bezprecedentní, nevybíravou kampaň vzdoru a obstrukce,“ dodala. 

Ústavní žalobu, tedy takzvaný impeachment, se demokraté rozhodli vůči prezidentovi spustit kvůli takzvané ukrajinské kauze. Žaloba se opírá o červencový telefonát Trumpa s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Trump v něm svého partnera žádal, aby mu dodal informace poškozující bývalého viceprezidenta Joea Bidena, který se zřejmě Trumpovi napřesrok ve volbách postaví. Podle demokratů jde o pokus zatáhnout cizí stát do volební kampaně v USA, což zákon výslovně zakazuje.

Trump obvinil demokraty z „překrucování spravedlnosti a zneužití moci“. V úterním dopise adresovaném předsedkyni sněmovny Nancy Pelosiové podle agentury AP uvedl, že se nedopustil ničeho špatného, když v zahraničí požadoval vyšetřování svého politického soupeře, a obvinil demokraty, že se více starají o impeachment než o své voliče. Vyšetřování přirovnal k procesům s čarodějnicemi v Salemu.

Na podporu impeachmentu vyšly v úterý podle Reuters po celých Spojených státech do ulic desetitisíce Američanů. „Opravdu si myslím, že je ohrožena ústava,“ řekl Glenn Conway, jeden z demonstrantů v Severní Karolíně, který na manifestaci vyrazil po 30 letech. „Myslím, že máme v tuto chvíli prezidenta, který si myslí, že stojí nad zákonem,“ dodal.

Video Studio ČT24
video

Redaktor Aktuálně.cz Daniel Anýž k impeachmentu

Redaktor Aktuálně.cz Daniel Anýž k impeachmentu

Řezníček: Není pochybnost, že dnes bude žaloba úspěšná

Miřejovský: Atmosféra je vyhrocená

V dějinách Spojených států to bude teprve potřetí, kdy bude Sněmovna reprezentantů hlasovat o obžalování hlavy státu. Očekává se, že ve Sněmovně najdou demokraté dost hlasů, aby impeachment odhlasovali prostou většinou a postoupili žalobu k rozhodnutí Senátu. Ten ale kontrolují republikáni a u nich věc prakticky nemá šanci na schválení.

Historie procesu

Ve veřejném právu se jako impeachment označuje zvláštní státní žaloba podaná na poslance a vysoké státní úředníky zákonodárným shromážděním. Užívá se zejména v angloamerickém ústavním právu. Impeachment vznikl již ve 14. století, kdy se stal v Anglii prostředkem zahájení soudního řízení proti politickým osobnostem, a to zejména proti královským ministrům. Jeho úloha jako politického nástroje začala opadat koncem 17. století.

Proces impeachmentu v USA 36.92 KB

Odvolání hlavy státu v demokratických zemích upravují příslušné ústavy. Kroky k odvolání se pak mohou v jednotlivých zemích lišit. V USA je impeachment praktikován zřídka, jeho nejčastějším terčem byli v minulosti federální soudci. Americká televize CNN upozornila, že dolní komora dosud obžalovala jen dvě desítky lidí, z toho většinu soudců. Senát z nich odsoudil jen necelou polovinu. Problémoví zástupci státu často funkci sami opustí a znovu už nejsou zvoleni či jmenováni.

Video Zprávy ve 12
video

Sněmovna reprezentantů bude jednat o Trumpovi

K impeachmentu lze přistoupit v případech, kdy jsou prezident, viceprezident nebo vyšší úředníci důvodně podezřelí ze zrady, úplatků nebo jiných těžkých zločinů a trestných činů, nebo když zneužili moci a hrubě se provinili proti veřejnému blahu.

Postup impeachmentu

Proces obvykle začíná v právním výboru Sněmovny reprezentantů, ale může jej zahájit také zvláštní výbor. Seznam bodů obžaloby musí následně schválit sněmovna prostou většinou (218 hlasů ze 435). Poté se žalobou zabývá Senát (stočlenná horní komora amerického Kongresu), který v tomto případě plní funkci soudu. Řízení v Senátu vede předseda nejvyššího amerického soudu a pro odsouzení se musí vyslovit dvě třetiny přítomných senátorů.

Impeachment je procedura politická, nikoli justiční. Soudní instituce nemají ústavní právo ho jakkoli ovlivnit.

Tři prezidenti před Trumpem

Poprvé čelil ústavní žalobě v roce 1868 Andrew Johnson, který se dostal do sporu mezi radikály z Jihu a Severu a byl obviněn z porušování zákonů.

V roce 1998 byl Bill Clinton obviněn z křivé přísahy a maření spravedlnosti v sexuální aféře s bývalou stážistkou v Bílém domě Monikou Lewinskou. Demokraté Johnson i Clinton impeachment nakonec „přežili“, Johnson jen o jeden hlas.

V případě republikána Richarda Nixona schválil právní výbor Sněmovny reprezentantů v roce 1974 ústavní žalobu kvůli skandálu Watergate.

Nixon byl obviněn z protiústavního jednání v souvislosti s násilným proniknutím do volebního štábu demokratů v hotelu Watergate a z nelegálního odposlechu jednání Demokratické strany během prezidentské volební kampaně. Čelil obvinění z vážného porušení amerických zákonů a z překročení prezidentských pravomocí. Nixon ze své prezidentské funkce odstoupil dříve, než byl proces obžaloby zahájen. Jeho vyhlídky na osvobození v Senátu byly totiž mizivé.