Darovaný hlas. Žáci s postižením řeči mohou díky projektu mluvit jako jejich zdraví kamarádi

Nahrávám video
Horizont ČT24: Darování lidského hlasu
Zdroj: ČT24

Ve Velké Británií trpí závažným postižením řeči tisíce lidí. Těm, kteří se nemohou s okolím dorozumívat znakovým jazykem, pomáhají moderní technologie. Elektronicky generovaný hlas ale často nedokáže podtrhnout osobnost uživatele. Na škole National Star začali díky charitativnímu projektu shromažďovat hlasy, které přiřazují přísně individuálně.

Leo Carstensen trpí dětskou mozkovou obrnou. Když odpovídá na otázky učitelů, jeho hlas se od ostatních spolužáků se stejným postižením nedá rozlišit. „Můj hlas zní úplně stejně jako u ostatních, kteří používají augmentativní a alternativní komunikaci. Je obtížné rozpoznat, že mluvím zrovna já,“ předčítá za Lea přístroj.

Technologie žákům sice umožní mluvit, robotický hlas ovšem nevystihuje, kým doopravdy jsou. „Jsem smutný ze svého hlasu. Nový by mi změnil život,“ věří.

Darovat hlas může každý

„Hlas, který mám teď, zní jako starý snob v šedesáti letech,“ dodává další chlapec s postižením řeči Jason Felce, který stejně jako Leo používá elektronicky generovaný hlas. Pomoc získá přímo od svých bratrů, kteří se rozhodli, že mu své hlasy propůjčí. Ostatní z jeho třídy spoléhají na charitativní projekt, který škola podporuje.

Lidé mohou svůj hlas sami nahrát do datové banky. „Nahrajeme spoustu vět, z kterých poté pomocí softwaru vystřihneme menší části, slabiky, nebo fonémy. Ty pak uložíme do databáze,“ popisuje ředitel projektu ModelTalker Tim Bunnell.

Sami studenti si pak mohou vybrat, jaký hlas chtějí, a nahrát ho do svého komunikačního zařízení. Robert Groves, dobrovolník a starší bratr jednoho z žáků, nahrál za pouhých šest hodin přes šest set vět a celou abecedu. „Díky svému křeslu dosáhl (bratr) svobody, nyní má i svůj vlastní hlas,“ těší Roberta.

Ve Velké Británii spoléhá na speciální komunikační zařízení okolo šesti tisíc lidí. Jen na škole National Star ho využívá 22 procent žáků. Přizpůsobit jednomu z nich vlastní hlas stojí zhruba 15 tisíc korun a hodiny práce. Pro lidi s tímto postižením to ovšem představuje pomoc nevyčíslitelnou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael má podle mluvčího armády plány nejméně na další tři týdny války

Izrael má podrobné plány nejméně na další tři týdny války, včetně dodatečných plánů do budoucna, sdělil podle agentur Reuters a AP mluvčí izraelské armády, podle něhož Jeruzalém zatím provedl na 7600 vzdušných úderů na cíle v Íránu. Další vlnu útoků zahájilo letectvo židovského státu v pondělí. Agentura AFP uvedla, že v centru Teheránu se ozývaly výbuchy. Armáda později oznámila, že útočila na íránský vesmírný program.
15:27Aktualizovánopřed 1 mminutou

Řešení blokády Hormuzu není mise NATO, zní z Evropy. Trump doufá v pomoc Francie

Velká Británie se spojenci pracuje na plánu otevření Hormuzského průlivu, sdělil její premiér Keir Starmer s tím, že tato snaha ale nebude misí NATO. Roli Aliance ve věci nevidí ani německý kancléř Friedrich Merz, který odmítl, že by se Německo zapojovalo vojensky. To vyloučily i Španělsko nebo Itálie. Státníci reagují na slova amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že NATO čeká „velmi špatná budoucnost“, pokud se spojenci USA nebudou podílet na zajištění plavby v průlivu. Později v pondělí se šéf Bílého domu vyjádřil, že by s jeho otevřením mohla pomoci Francie.
15:09Aktualizovánopřed 15 mminutami

V případě potřeby lze uvolnit další zásoby ropy, sdělil šéf agentury pro energii

Členské státy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) by mohly v případě potřeby uvolnit další nouzové zásoby ropy nad rámec už schválených 400 milionů barelů, uvedl v pondělním prohlášení výkonný ředitel agentury Fatih Birol. Ceny ropy se v pondělí ráno prudce zvýšily, z dosažených maxim však později rychle klesaly.
09:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Izrael oznámil, že zahájil pozemní operaci proti Hizballáhu v jižním Libanonu

Izraelská armáda v pondělí oznámila, že její jednotky v posledních dnech zahájily omezenou a cílenou pozemní operaci proti pozicím proíránského militantního teroristického hnutí Hizballáh v jižním Libanonu. Cílem této akce je posílit přední obranné linie, uvedla armáda, kterou citovala agentura Reuters.
07:23Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Potřeba přežít převažuje nad nebezpečím. Rodiny v Nigérii těží cín u svých domů

Po celá léta se v centrální Nigérii těžba nerostů odehrávala daleko od domovů lidí. Nyní však rodiny v celém státě Plateau začaly hloubit hluboké šachty na vlastních dvorcích, což je velice riskantní posun, způsobený chudobou a nerosty, které se nacházejí přímo pod jejich prahy.
před 2 hhodinami

Ukrajina podnikla velký dronový útok na Moskvu, tvrdí Rusko

Ukrajina podnikla v noci na pondělí rozsáhlý vzdušný útok na Moskvu. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že protivzdušná obrana země zničila nad metropolí Moskvou a v jejím okolím 53 dronů. Tamní úřady zároveň tvrdí, že na jihu Ruska po útoku dronu začal hořet zásobník ropy. Nad Kyjevem ráno protivzdušná obrana sestřelovala ruské drony a trosky jednoho z nich se zřítily na ústředním náměstí. Z několika regionů jsou po útocích agresora hlášeni mrtví a zranění.
10:30Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V Gaze i na Západním břehu kvůli nové válce přituhuje

Pozornost světa se kvůli izraelsko-americké válce proti Íránu odklonila od Pásma Gazy, na které silně doléhá krize v regionu. Uzavřené hraniční přechody, omezená humanitární pomoc, zdražování i pokračující izraelské útoky berou Palestincům víru v naplnění mírového plánu. Hamás mezitím upevňuje moc ve své části enklávy. Přituhuje i na okupovaném Západním břehu, kde bují násilí ze strany radikálních židovských osadníků.
před 4 hhodinami

NATO čeká špatná budoucnost, pokud nepomůže v Hormuzském průlivu, řekl Trump

Severoatlantickou alianci čeká „velmi špatná budoucnost“, pokud se spojenci USA nebudou podílet na zajištění plavby v Hormuzském průlivu. V rozhovoru pro deník Financial Times (FT) to řekl americký prezident Donald Trump. K otevření úžiny podle něj musí přispět také Čína, v opačném případě pohrozil odkladem summitu s tamním vůdcem Si Ťin-pchingem. Peking na to odpověděl, že komunikuje se všemi stranami. Teherán se pokouší zablokovat průliv klíčový pro vývoz ropy z Perského zálivu poté, co USA spolu s Izraelem zahájily proti Íránu rozsáhlé údery.
00:35Aktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...