Rusko za týden zavírá už druhou lidskoprávní organizaci. Činí se i v pronásledování jehovistů

Moskevský soud na žádost ministerstva spravedlnosti nařídil zlikvidovat Středisko pro podporu domorodých národů Severu. Tato nevládní organizace, která působila v Rusku dvě desetiletí, vznikla původně ve spolupráci s kanadskými Inuity, uvedl server Newsru.com. Jde už o druhé soudní rozhodnutí o rozpuštění nevládní lidskoprávní organizace během jednoho týdne. Tento týden také vyšel článek, který upozorňuje na intenzivní pronásledování jehovistů Moskvou, která prý už v tomto směru šlape na paty africké Eritreji.

Záminky k likvidaci nevládní organizace byly podle právníků střediska ryze formální, ministerstvo argumentovalo tím, že zastaraly stanovy střediska a neodpovídala adresa. Obvykle však v takových případech bývá činnost spolku jen pozastavena.

„Jde o součást tendence zavírat organizace, které jsou režimu nepohodlné,“ prohlásil šéf střediska Rodion Suljandziga. „Arktida a její zdroje jsou velmi důležité pro ruské podnikání a rozpočet. Proto firmy hledí na málo početné domorodé národy jako na překážku ve své činnosti,“ řekl. Středisko pomáhalo domorodým národům hájit jejich práva a za to se dočkalo pomsty, dodal.

Evropská komise ústy své mluvčí nad vývojem v Rusku vyjádřila znepokojení s tím, že „nezávislá a aktivní občanská společnost je klíčovým prvkem v každé demokracii“.

Soud v Moskvě 1. listopadu nařídil likvidaci hnutí Za lidská práva, jedné z nejstarších a nejuznávanějších organizací tohoto druhu v Rusku. Organizace má zakázanou další činnost kvůli tomu, že podle soudu mnohokrát porušila zákon.

Ředitel hnutí Lev Ponomarjov, původní profesí fyzik, uvedl, že se proti rozsudku odvolá a chce ho napadnout i u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Hnutí Za lidská práva v Rusku působí od roku 1997.

Nejdříve loni na podzim přestalo dostávat peníze od státu a letos v únoru ho úřady zařadily mezi „zahraniční agenty“. Tak jsou v Rusku označovány nevládní organizace přijímající peníze ze zahraničí. Ponomarjovovu hnutí pomáhají zejména americké nadace. Středisko bylo mezi „zahraniční agenty“ zařazeno již v roce 2015, ale ze seznamu bylo posléze vyškrtnuto, protože se zahraničních příspěvků zřeklo.

Rusko prý dohání Eritreu v pronásledování jehovistů

Rusko také dlouhodobě vystupuje proti náboženské společnosti Svědkové Jehovovi. Jehovisté jsou tam stíháni na základě rozhodnutí nejvyššího soudu, který před dvěma lety náboženskou společnost zakázal jako extremistickou organizaci. V současnosti ruské úřady podle údajů společnosti trestně stíhají skoro tři stovky členů.

Jak upozornil novinář Anton Čivčalov, prvenství v jejich pronásledování dosud patří Eritreji, kde bylo k letošnímu říjnu uvězněno 52 jehovistů. Eritrea ovšem pronásleduje tyto věřící už tři desetiletí, zatímco Moskva jen dva roky a za tu dobu se za mřížemi ocitlo už 46 jehovistů. Tak intenzivně v Rusku nepronásledují ani radikální muslimy, upozorňuje novinář.

Další země za Eritreou a Ruskem silně zaostávají: v Singapuru sedí ve vězení osm jehovistů kvůli odmítnutí vojenské služby, v Turkmenistánu sedm a v Tádžikistánu jeden, uvádí se na webu společenství.

Křest jehovistů v Krasnojarsku v roce 2001
Zdroj: Ilja Najmušin/Reuters

„S jehovisty se zachází tak, jak se s nimi nezacházelo ani v Sovětském svazu, s pominutím Stalinovy éry,“ napsal Čivčalov s tím, že tehdy mohl jehovistům pohrozit pochůzkář anebo je vyhodili z práce. Ale do bytů jim nevtrhávala policejní komanda ani je nemučili elektrickými paralyzéry, jak se prý děje v současnosti.

V závěru loňského roku se prezident Vladimir Putin na jednání svého poradního sboru pro lidská práva pozastavil nad pronásledováním jehovistů. Jejich zařazení mezi extremisty označil za „naprostý nesmysl“. Nicméně od té doby se nic nezměnilo.

Svědkové Jehovovi mají v Rusku přibližně 175 tisíc členů. Hnutí založené v roce 1873 ve Spojených státech kazatelem Charlesem Russelem se hlásí ke křesťanství. Po světě má kolem osmi milionů aktivních věřících. Problémy mívá s úřady hlavně kvůli odmítání krevních transfuzí. V Česku jsou Svědkové Jehovovi od roku 1993 registrováni jako církev a při sčítání lidu v roce 2011 se k nim hlásilo na 13 tisíc osob. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu. Nagyová je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Krok odhlasovali europoslanci na plenárním zasedání ve Štrasburku. Imunity zbavili i německého europoslance českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Bahnitá voda se valila ulicemi. Řecký ostrov zasáhly silné deště

Silné deště ochromily řecký ostrov Paros, kde úřady uzavřely školy a omezily dopravu. V obci Naousa se ulicemi valila bahnitá voda, která unášela auta i trosky. Meteorologové varují, že nepříznivé počasí bude pokračovat a silné deště zasáhnou další ostrovy v Egejském moři.
před 1 hhodinou

Izrael udeřil na předměstí Bejrútu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně tři lidé, informovala agentura Reuters. Úder odsoudili libanonský prezident Joseph Aún i premiér Naváf Salám.
06:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury.
05:58Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Polsku se stali tématem vyhrocené prezidentské kampaně

Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.
před 7 hhodinami

Oslavy konce ramadánu poznamenaly pokračující boje v Gaze

Evropská unie požaduje ukončení války v Gaze, propuštění izraelských rukojmí a oživení humanitární pomoci ve válkou zpustošeném pásmu. V jeho troskách si dva miliony Palestinců připomněly konec postního měsíce ramadánu. Letošní oslavy svátku Íd al-Fitr se nesly ve znamení obnovení útoků izraelské armády i bezprecedentních protestů proti teroristickému hnutí Hamás. V pondělí se v Gaze také konal pohřeb osmi místních zdravotníků – židovský stát přiznal, že chybně vyhodnotil cíl vzdušného útoku.
před 8 hhodinami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...