Navalnyj má zaplatit odškodné 88 milionů rublů. Mluvil o úplavici z jídla od oligarchy Prigožina

Ruský soud v pondělí nařídil opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému, jeho Fondu boje s korupcí (FBK) a taktéž blízké spolupracovnici Ljubov Sobolové, aby zaplatili celkem 88 milionů rublů (asi 32 milionů korun) odškodného. O to je moskevská firma zajišťující stravování pro školáky žalovala za poškození dobrého jména poté, co Navalnyj zpochybnil kvalitu jejího jídla. Podle agentury Reuters jde o další ránu pro opoziční hnutí, které je trestně stíháno i kvůli podezření z praní špinavých peněz. Navalnyj se hodlá odvolat.

Verdikt arbitrážního soudu se týká únorového průzkumu FBK ohledně kvality školního stravování. V něm fond kritizoval firmu Moskovskij školnik (Mokevský školák) ovládanou miliardářem Jevgenijem Prigožinem, který svou kariéru v byznysu začal jako majitel cateringové firmy, jež zásobovala Kreml. V médiích bývá Prigožin často označován jako „Putinův kuchař“.

Navalnyj obvinil Prigožinovu firmu, že špatná kvalita jejího jídla vedla k otravám dětí. „Důkazy jsme je usvědčili z odpovědnosti za případy úplavice. Ale jsme to my, kdo musí platit,“ napsal dnes Navalnyj v reakci na rozsudek.

Ruská policie v posledních týdnech provedla četné razie v kancelářích FBK po celém Rusku, a to kvůli vyšetřování případu praní špinavých peněz. Policisté mají podezření, že organizace nezákonně legalizovala miliardu rublů (360 milionů korun) získaných od ledna 2016 do prosince 2018 podvodným způsobem.

Vedení fondu jakékoli pochybení popírá a stíhání označuje za politickou mstu. Podle něj souvisí s tím, že se opozici podařilo v létě dostat do ulic Moskvy desetitisíce demonstrantů, kteří protestovali proti vyloučení opozice ze zářijových voleb do moskevského zastupitelstva.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Protesty v Íránu mají přes pět set obětí, Izrael je ve stavu pohotovosti

Násilnosti provázející celonárodní protesty proti íránskému režimu si doposud vyžádaly 538 mrtvých a více než 10 600 lidí je zadrženo, uvedla podle Reuters organizace Human Rights Activists News Agency (HRANA), která sídlí ve Spojených státech. Podle nevládní organizace Iran Human Rights (IHR) však obětí může být i přes dva tisíce. Kvůli možnému americkému zásahu v zemi je Izrael ve stavu vysoké pohotovosti. Americký prezident Donald Trump se v úterý setká se svými hlavními poradci, aby projednali další postup vůči Íránu, píše Reuters. Írán varuje USA před odvetou.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Demonstrace proti íránskému režimu se konaly i v Evropě

Demonstrace na podporu protirežimně naladěných Íránců se v neděli konaly v Londýně, Paříži či Istanbulu, zatímco v samotném Íránu pokračovaly násilně potlačované celostátní protesty proti teokratickému režimu. Za poslední dva týdny při nich bylo v Íránu zabito nejméně 538 lidí, uvedla nevládní organizace Human Rights Activists News Agency (HRANA). V evropských metropolích byly demonstrace poklidnější a často se jich účastnili místní Íránci, kteří požadovali konec islámské republiky, vyplývá ze zpravodajství tiskových agentur.
před 2 hhodinami

Británie vyvine pro Ukrajinu raketu s dlouhým doletem

Británie pro Ukrajinu vyvine nový balistický raketový systém, který napadené zemi umožní lépe se bránit útokům z Ruska. Oznámila to v neděli britská vláda. Střely budou schopny nést hlavice s hmotností dvě stě kilogramů a budou mít dolet přes pět set kilometrů. Vláda už v rámci projektu nazvaného Nightfall vyhlásila soutěž na vývoj systému.
před 3 hhodinami

Čína přitvrzuje vůči Japonsku, opatření se dotkla i turismu

Čína omezuje vývoz vzácných zemin a magnetů do Japonska. Vyostřuje tím politický spor s Tokiem. Opatření míří na široké spektrum japonských firem. Peking tvrdí, že tím trestá Japonsko za výroky jeho premiérky Sanae Takaičiové o Tchaj-wanu. Ta naznačila možné zapojení do případného konfliktu. Mezi trestnými opatřeními je také omezení turistických výměn.
před 4 hhodinami

Po tragickém požáru restaurace v Mostě přišly kontroly. Hasiči prověřují řadu kritérií

Lidé si připomínají rok od tragického požáru v restauraci U Kojota v Mostě. Na místě tehdy zemřelo šest lidí, jedna žena pak podlehla zraněním po dvou dnech. Jde o šestý nejtragičtější případ tohoto druhu od roku 1990. Po neštěstí následovaly série kontrol v několika podnicích. Probíhat budou také ve Švýcarsku, kde si požár baru v lyžařském středisku Crans-Montana vyžádal na šedesát životů.
před 4 hhodinami

Izraelská armáda udeřila na jihu Libanonu. Předtím prý vyzvala k evakuaci

Izraelská armáda udeřila na jihu Libanonu na cíle, které jsou dle ní spojené s teroristickým hnutím Hizballáh. Uvedla to místní tisková agentura ANI. Před útokem vyzvala izraelská armáda obyvatele oblasti, aby se evakuovali, podotkla agentura AFP.
před 5 hhodinami

Trump vyzval Kubu k dohodě s USA. Pohrozil koncem dodávek ropy

Kuba by měla co nejdříve uzavřít dohodu se Spojenými státy, napsal v neděli americký prezident Donald Trump na své síti Truth Social. K příspěvku dodal varování, že ostrovní stát napříště už nebude dostávat žádnou ropu ani peníze od Venezuely. Proti jeho výrokům se ohradil kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez. Trump mimoto sdílel i příspěvek, v němž tvrdí, že příštím prezidentem Kuby se má stát současný šéf americké diplomacie Marco Rubio.
před 9 hhodinami

Ruské údery na Doněckou oblast nepřežili čtyři lidé

Ruské útoky na Doněckou oblast za posledních 24 hodin zabily čtyři místní obyvatele, dalších deset zranily. Kyjev pak po ruských nočních úderech hlásí několik zraněných civilistů a také poškození kritické infrastruktury. Ruské úřady tvrdí, že při nočním útoku na město Voroněž na jihozápadě země zemřela jedna žena a další tři lidé utrpěli zranění. Z útoku bez důkazů obvinila Moskva Ukrajinu. Ta přiznala úder na ruskou vrtnou plošinu v Kaspickém moři.
před 12 hhodinami
Načítání...