
Události, komentáře: Vrátí se v Rakousku velká koalice?
Vedle Kurzova přístupu k politice Schwarzenberg také míní, že bývalý a zároveň budoucí rakouský kancléř je i kromobyčejně inteligentní.
Za pravdu mu v tomhle směru dává i ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák.
„Je velmi zkušeným politikem, je konzervativní a autentický. Poprvé jsem ho začal registrovat v roce 2009, kdy se stal předsedou mladých lidovců. Jeho podporovatelem byl mimochodem Markus Figl, prasynovec prvního poválečného rakouského kancléře Leopolda Figla. Takže Kurz je politickým člověkem od narození,“ řekl Jindrák.
Návrat tradiční velké koalice?
V nejbližších dnech však politický um Sebastiana Kurze důkladně prověří jednání o nové vládní koalici. Nejčastěji se zatím v rakouských médiích objevuje možnost spolupráce se Zelenými, kteří se po dvou letech vracejí do parlamentu a vedle lidovců jsou považováni za největší vítěze voleb.
Schwarzenberg ovšem nevidí možnost vzniku takzvané tyrkysově-zelené koalice (podle barev stran) příliš reálně: „Zelení si stanoví velmi tvrdé podmínky a nevím, jestli Kurz a jeho strana na ně přistoupí. Já bych dokonce nevyloučil, že by se lidovci vrátili ke staré dobré koalici se sociálními demokraty, kteří hodně ztratili a byli by rádi, kdyby se do vlády dostali.“
Mimořádně složité rozhovory lidovců a Zelených očekává také Jindrák. „Nevylučoval bych proto návrat velké koalice, na kterou jsou Rakušané zvyklí. Sociální demokracie by po dvou letech v opozici byla ráda znovu u moci,“ odhaduje.
Jindrák: Sociální demokracie si za své problémy může i sama
Rakouská sociální demokracie (SPÖ) přitom letos utrpěla hned dvě drtivé porážky. V květnu zaznamenala nejhorší volební výsledek (23,9 procenta) při volbách do Evropského parlamentu a v neděli ziskem 21,7 procenta hlasů propadák ještě prohloubila.
Podle Jindráka i Schwarzenberga se SPÖ svezla s krizí sociálnědemokratických stran v celé Evropě, kdy jim ubývají jak voliči, tak témata. „Ale je to i určitá personální krize, která je v SPÖ už delší dobu. Za posledních šest let vyměnili už třikrát předsedu. A první, co se stalo po volbách, je, že začali ostřelovat současnou předsedkyni. Takže si za řadu věcí mohou sami,“ upozornil Jindrák.
Své tradiční bašty, Vídeň a Linec, si však zatím sociální demokraté dokázali ubránit. „Otázka dlouhodobějšího vývoje ale zůstává otevřená,“ uzavřel Rudolf Jindrák.