
Chmelař: Johnson se stylizuje do Churchilla, zatím to ale nevypadá
„Ze strany premiéra Johnsona šlo o signalizaci, o snahu ukázat, že je zkrátka ochoten zajít až tak daleko, že vystoupí bez dohody,“ interpretuje Chmelař postoje britského premiéra.
Náměstek informoval, že v Bruselu panuje skepse stran dalšího odkládání brexitu, za předpokladu, že Británie nepřijde se zásadním krokem, jakým by byly například předčasné volby. „Na druhou stranu bych řekl, že panuje lehký optimismus,“ popsal atmosféru v evropských kruzích.
Chmelař: Tvrdý brexit nikdo v EU nechce
Chmelař přiznal, že v Evropské unii jsou státy, které jsou na Velkou Británii naštvané za to, jak vyjednávání vede. „Není tam ale ani jeden stát, který by si přál tvrdý brexit, protože to na ně rovněž dopadne,“ podotknul.
Podle náměstka se britský premiér stylizuje do Winstona Churchilla. „Jenže není válka, na Británii nikdo neútočí a to, v jaké se nachází situaci, si způsobila sama,“ řekl s tím, že Johnson se podle něj snaží „vejít do historie“. „Zatím to tak úplně nevypadá,“ dodal.
„Je to vidět nejen v Evropské unii, ale také na vystoupeních, která měl například ve Skotsku či jinde, kde jej lidé na ulici oslovovali a křičeli na něj, aby šel vyjednávat do Bruselu a nefotil se s dobytkem, jak to konkrétně dělal,“ podotkl náměstek.
Příprava na „nedohodu“
Aleš Chmelař uvedl, že jak Evropská unie jako celek, tak jednotlivé členské státy včetně České republiky se připravují i na brexit bez dohody. „Snažíme se dělat opatření. V minulosti bylo uvolněno 700 milionů eur právě na pomoc regionům, jež budou nejvíce zasaženy,“ sdělil.
„Je opravdu třeba připravit alternativní legislativní rámec, abychom například věděli, jak se máme chovat k občanům, kteří budou překračovat hranice, ke zboží, které je bude překračovat, včetně toho citlivého,“ prozradil podrobnosti.