
Horizont ČT24: Utajovaná americká jednotka v Estonsku
Novinářka Anna Pihlová našla na webu americké armády údaj, který doteď zůstává pro některé Estonce neuvěřitelný: Pentagon v pobaltské zemi letos vyčlenil v přepočtu bezmála 375 milionů korun na tajné operace.
Krátká zmínka bez dalších detailů přiměla novinářku k pátrání, na jehož konci se potvrdilo, o čem se doteď jen spekulovalo. Američtí vojáci v zemi působí trvale, v tajném režimu a už několik let. Vláda i tamní armáda přitom jejich přítomnost zatím vždy popíraly.
O misi požádala estonská vláda v roce 2014
Nyní, po ztrátě krytí, se Američané rozhodli alespoň částečně utajovanou základnu poodhalit. Nechali na ní natáčet i Pihlovou, která ale kvůli přísným bezpečnostním opatřením nesměla prozradit, kde přesně se zařízení nachází.
Není jasné, kolik amerických vojáků v pobaltské zemi působí. Jejich mise začala na požádání vlády v roce, kdy Rusko nelegálně anektovalo ukrajinský poloostrov Krym. „Působíme tady nepřetržitě od roku 2014. Aktivity, které zde máme, někdy vyžadují navýšení našich kapacit,“ potvrdil Kevin Stringer z velení amerických speciálních sil v Evropě (SOCEUR).
Pentagon posílá peníze na stavbu kasáren
Peníze, které Pentagon jen na letošek poskytl, mají jít na stavbu kasáren a výcvikových prostor. Zatím jednotky sídlí na základně estonské armády. V případě konfliktu nepřijímají rozkazy z Tallinu, ale z německého Stuttgartu, kde sídlí velení amerických sil v Evropě.
„Většinou jsou to titíž vojáci, příliš nerotují. A to je dobře, protože v případě problémů by to byli právě oni, kteří by přišli na pomoc,“ míní velitel speciálních sil estonské armády Riho Ühtegi.
Na rozvíjení vojenské spolupráce s USA tlačí pobaltské státy od svého vstupu do NATO před patnácti lety. Estonsko dokonce zákonem ustavilo Spojené státy za strategického vojenského spojence.