Asadovy síly dobyly Chán Šajchún. Ten zažil roku 2017 chemický útok

4 minuty
Horizont ČT24: Asadovy síly doby Chán Šajchún
Zdroj: ČT24

Syrští rebelové včetně náboženských radikálů se stáhli z města Chán Šajchún v severozápadní provincii Idlíb. Reagovali tak na intenzivní bombardování a nálety provládních sil. Poslední teritorium ovládané povstalci se tak postupně zmenšuje. Kvůli bojům uprchl z oblasti od dubna až milion lidí, další dva tisíce včetně stovek civilistů přišly o život.

Vládní ofenziva s cílem dobýt město zpět začala 30. dubna letošního roku. Urychlený postup armády v minulých dnech přispěl podle AP k roztříštění opozičních sil.

Po stažení povstaleckých oddílů vjely ve středu na sever a západ města jednotky věrné režimu prezidenta Bašára Asada. Ve čtvrtek už armáda dostala pod kontrolu celé město, tvrdí exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Radikálové ze skupiny Haját Tahrír aš-Šám (HTS) ale varovali, že po přeskupení svých sil budou dál bojovat a bránit území. 

Chán Šajchún, který leží u hranice provincie Hamá, byl za války útočištěm radikálů z odnoží al-Káidy. Odpůrci režimu ovládli město v roce 2014.

O tři roky později se stal terčem chemického útoku, při němž zahynulo téměř sto lidí. USA z tohoto útoku obvinily syrskou vládu a v následujících dnech provedly raketový protiútok na syrskou leteckou základnu, odkud podle jejich informací vzlétla letadla se sarinem nad Chán Šajchún.

Současná ofenziva vládních sil se týká také oblastí sousedících s Idlíbem v provincii Hamá. Do obklíčení se tam dostala města Kafr Zítá a Latámina stejně jako post turecké armády u města Múrik.

Zájmy velmocí

Rozložení sil v Sýrii (srpen 2019)
Zdroj: ČT24/Syriancivilwarmap.com

Syrská občanská válka trvá už devátým rokem. Boje se nyní soustředily do oblasti, v níž mají své zájmy kromě Damašku také Rusko, Turecko, USA a Írán. 

Rusko coby spojenec Damašku, a Turecko, které stojí za některými povstalci, podle AP zřejmě dospěly k dohodě, která má syrské armádě umožnit získat části Idlíbu včetně dálnice mezi severosyrským Aleppem a Damaškem.

Turecko navíc vyjednává se Spojenými státy zřízení zóny, která má přinutit syrské Kurdy stáhnout se od turecké hranice.

Tak trochu jiná Sýrie

Na jihu Sýrie, kde opět vládne Asad, se život ani zdaleka nevrátil k normálu. Miliony lidí zůstávají v exilu a masivní návrat běženců se nekoná. Na hraničním přechodu z Jordánska napočítají denně jen pár desítek navrátilců. „Vracím se do svého původního domova. Věci se zlepšily, takže se vracím domů,“ prohlásil uprchlík Fáris.

Etnická mozaika země se patrně trvale změnila. „Chtějí změnit skladbu obyvatelstva, ze sunnitů na šíity. Je otázkou, zda to může fungovat. Možná se Sýrie promění na další šíitskou zemi,“ říká orientalista z izraelské Bar-Ilanovy univerzity Mordechaj Kedar.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko masivně útočilo po celé Ukrajině, zraněné hlásí východ i západ země

Rusko podniklo další masivní dronový a raketový útok na Ukrajinu, cílem se stala města po celé zemi včetně západu. Škody hlásí Lvov, Luck či Charkov, výbuchy se ozývaly i v Kyjevě, Kropyvnyckém, Mykolajivu či Chersonu. Ve Lvově jsou nejméně čtyři zranění, v Charkově dva.
před 52 mminutami

Federální soudkyně nařídila zastavit plošné zadržování migrantů v části Kalifornie

Americká federální soudkyně v noci na sobotu nařídila administrativě prezidenta Donalda Trumpa, aby zastavila plošné zadržování a zatýkání přistěhovalců v sedmi kalifornských okresech, včetně Los Angeles. Soudkyně Maame E. Frimpongová vydala také samostatné nařízení, kterým federální vládě zakázala omezovat přístup advokátů do losangeleského imigračního detenčního zařízení.
06:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Spor o pojmenování imitací masa sílí

Čeští potravináři volají po jednotných evropských pravidlech při ochraně názvů produktů živočišného původu. Tedy spojovat klobása, párek nebo burger jen s masem. Jednoznačný přístup prosazuje i ministerstvo zemědělství. Výrobci vegetariánských a veganských alternativ považují debatu za neopodstatněnou, protože změna by jim zvýšila náklady.
před 1 hhodinou

Nejde o ekonomické cíle, míní o amerických clech Rusnok. Je to chaos, říká Hnát

Z některých příkladů je vidět, že nejde o obchod ani o americký schodek, řekl v pořadu 90’ ČT24 bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok v souvislosti s některými oznámenými cly ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. S tím souhlasil i prorektor VŠE v Praze Pavel Hnát, který zmínil, že současný chaos ukazuje na to, že ve věci žádné ekonomické propočty nejsou. Člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Petr Zahradník pak zmínil, že silnou kartou Evropy je zpracovatelský průmysl.
před 10 hhodinami

Kanada bude čelit clu ve výši 35 procent, EU brzy dostane dopis, oznámil Trump

Kanada bude od 1. srpna čelit clu ve výši 35 procent na dovoz zboží do Spojených států, sdělil v noci na pátek americký prezident Donald Trump. Podle tiskových agentur se tak vyjádřil v dopise kanadskému premiérovi Marku Carneymu, který chce do uvedeného data s Washingtonem ještě jednat. Zbývajícím obchodním partnerům, kteří dosud podobný dopis neobdrželi nebo nedosáhli rámcových dohod, budou USA účtovat plošnou celní sazbu ve výši patnáct nebo dvacet procent, řekl šéf Bílého domu stanici NBC News. Evropská unie podle něj dopis dostane brzy.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Ve Srebrenici si lidé připomněli 30 let od masakru bosenských muslimů

Ve východobosenské Srebrenici, kterou před třiceti lety, 11. července 1995, dobyly jednotky bosenských Srbů, proběhly pietní akce připomínající vyvraždění přibližně 8 tisíc bosenských muslimů. Lidé, kteří si přišli připomenout genocidu, jíž mezinárodní společenství nedokázalo zabránit, se mimo jiné jako každý rok hromadně pomodlili. Na místní hřbitov byly také uloženy ostatky dalších sedmi obětí, které se podařilo identifikovat.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Roste, či klesá moc čínského prezidenta? Spekulací přibývá

Za zavřenými dveřmi dochází ke změnám v nejvyšším komunistickém vedení Číny. Šéf strany a prezident Si Ťin-pching, který pod sebe v uplynulé dekádě soustředil většinu moci, začal řadu pravomocí delegovat na své spolupracovníky. Změny i delší nepřítomnost nejvyššího představitele podněcují spekulace o zápasu frakcí v politbyru i o politických problémech prezidenta.
před 11 hhodinami

V Arménii sílí krize mezi vládou a církví. Zatčen byl i ruský miliardář

Bezpečnostní složky v Arménii zmařily pokus o státní převrat, prohlásil na konci června premiér Nikol Pašinjan. Zatčena byla od té doby více než desítka lidí, především duchovních – je mezi nimi arcibiskup i patriarcha Arménské apoštolské církve. Zatčen byl však také ruský miliardář Samvel Karapetjan, jenž vlastní hlavní arménskou energetickou společnost. Tu chce Pašinjan znárodnit.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...