Z lodi byli nejprve ze zdravotních důvodů evakuováni další dva utečenci, 15 dalších se v průběhu dne vrhlo do moře a chtěli doplavat na pevninu. Pobřežní stráž je zachránila, odvezla na pevninu a předala zdravotníkům. Z původně 160 zachráněných migrantů jich nyní na palubě podle agentury ANSA zbývá 98.
Posádka španělského plavidla nalodila migranty plující z Libye do Evropy během několika operací od 1. srpna, nesměla s nimi ale vplout do italských vod kvůli protiimigrační politice italského ministra vnitra Mattea Salviniho. Nakonec tak učinila minulý týden, když jí to kvůli naléhavé situaci povolil italský oblastní soud. Ten zároveň rozhodl, že má být běžencům poskytnuta pomoc, nezmínil však výslovně otevření přístavu.
„Voda na příděl, jídlo na příděl… Začíná to připomínat detenční tábory v Libyi, my jsme ale v italských vodách,“ upozornil zakladatel organizace Proactiva Open Arms Óscar Camps.
Loď nesmí naloďovat běžence u Libye, píše španělský list
Podle komentáře deníku El Mundo má možná posádka i jiný důvod, proč nechce s plavidlem do Španělska. Po několikaměsíčním zadržování v přístavu v Barceloně od letošního ledna totiž dostala v dubnu od španělských úřadů povolení vyplout jen za účelem přepravy materiálu na ostrovy v Egejském moři, nesmí tedy naloďovat migranty u libyjských břehů.
Důvodem zákazu vyplout bylo podle španělských úřadů mimo jiné to, že posádka při předchozích operacích nebyla schopna vylodit migranty v prvním bezpečném přístavu.
Itálie a Malta uzavírají přístavy lodím nevládních organizací od loňska mimo jiné proto, aby donutily EU k systematickému řešení migrační krize. Přístav nevládním organizacím otevřou až poté, co ostatní země EU slíbí, že migranty převezmou.
Organizace Lékaři bez hranic (MSF) v úterý uvedla, že u libyjského pobřeží se zřejmě potopila loď s uprchlíky. Zahynout mělo údajně asi sto lidí.
Z Libye se směrem k evropským břehům vydávají tisíce lidí, ale meziročně počet migrantů zachycených na této trase výrazně klesl. Od ledna do července se centrálním Středomořím do EU dostalo 4890 přistěhovalců, tedy přibližně čtvrtina ve srovnání se stejným obdobím v roce 2018, uvedla Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex).