Hořící Sibiř marně čeká na déšť. Experti varují, že se plameny rozšíří do rašelinišť

Ruská vláda chce vyšetřit, jestli sibiřské lesní požáry nezaložili nelegální těžaři dřeva ve snaze zakrýt stopy. Ministerstvo pro mimořádné události mezitím kritizuje lokální úřady za laxní přístup. Pomoc ve středu prezidentu Vladimiru Putinovi telefonicky nabídl jeho americký protějšek Donald Trump. Sibiřská tajga hoří už přes týden na ploše tří milionů hektarů a prognózy jsou nepříznivé, shoduje se ruský tisk.

Šaman z ruské Sibiře
Zdroj: Reuters Autor: Ilya Naymushin

Ruský premiér Dmitrij Medvěděv nařídil generální prokuratuře, aby prošetřila spekulace o záměrném založení požárů na Sibiři. Podle ruských médií možná lesy zapálili pracovníci firem, které ilegálně těží dřevo, aby zakryly následky svých skutků. „Lidem musí být jasno, co a jak se vlastně stalo,“ řekl premiér novinářům. Vyšetřovatelé mají vládě podat zprávu do konce října.

Mluvčí ministerstva pro mimořádné události řekl, že místní správní úřady v sibiřských regionech situaci nezvládly, zanedbaly varování centrálních orgánů a byly pasivní při hašení. Ruský expert na protipožární ochranu Irek Chačanov agenturu TASS upozornil, že znečištění ovzduší zplodinami hoření může mít „velké ekologické a klimatické následky“.

S nabídkou pomoci při hašení sibiřských požárů zatelefonoval ve středu večer do Moskvy americký prezident Donald Trump. Podle sdělení Kremlu prezident Putin označil Trumpův návrh za „krok k obnovení plnohodnotných vztahů“ mezi Ruskem a USA. Slíbil, že americkou pomoc využije, bude-li to potřeba.

Pršet nebude, armáda se snaží vyvolat „umělý“ déšť

V asijské části Ruska je situace krajně nepříznivá a zlepšovat se nebude, tvrdí ruští hasiči a meteorologové. Déšť se v postižených regionech, rozlohou srovnatelných s asi polovinou Česka, v dohledné době neočekává.

Situaci komplikuje fakt, že na odlehlých a nepřístupných místech záchranáři hašení vzdali, protože náklady údajně převyšují výši možných škod. Oheň se ale podle expertů v takovém případě může přesunout do masivních sibiřských rašelinišť, kde „přečká“ zimu a na jaře znovu zachvátí okolní lesy. Rašelina může hořet dlouhé měsíce.

Požáry zasáhly hlavně rozsáhlá území Krasnojarského kraje a Irkutské oblasti, kde vláda vyhlásila stav ohrožení. Putin k hašení ve středu povolal armádu, na pomoc hasičům byly vyslány desítky speciálních armádních letadel a vrtulníků.

Satelitní snímek hořící Sibiře
Zdroj: Reuters/Roskosmos

Letouny už začaly rozptylovat nad oblastmi požárů jodid stříbrný ve snaze uměle vytvářet dešťová oblaka. Krystalky této látky působí jako kondenzační jádra, na nichž se vytvářejí kapky deště.

Dým komplikuje život obyvatelům asi osmi stovek ruských měst a pomalu se přesouvá do sousedních států, zejména do Kazachstánu a Mongolska. Evropskou část Ruska údajně zatím neohrožuje. Oheň spaluje spíše neobydlené oblasti, ztráty na životech nejsou hlášeny.

Dým z ohně se pomalu přesouvá do sousedních států, zejména do Kazachstánu a Mongolska. Evropskou část Ruska zatím neohrožuje. Oheň spaluje spíše neobydlené oblasti, ztráty na životech nejsou hlášeny.

Ruský etnograf Timofej Moldanov agentuře Interfax řekl, že šamani původních sibiřských národů ve středu zahájili obřady přivolání deště, který by měl pomoci oheň uhasit. Zvlášť působivé jsou prý rituály v komunitách Něnců, tajmyrských Dolganů, ugrofinských Marijců a Komijců nebo východosibiřských Jakutů.