V Portugalsku bojuje s rozsáhlým lesním požárem přes 1800 hasičů. Pomáhají i vojáci a letadla

Kvůli hašení velkého lesního požáru ve středním Portugalsku bylo v neděli nasazeno přes 1800 hasičů. Několik obcí bylo z preventivních důvodů evakuováno, uzavřeny byly i dvě silnice. Podle místních představitelů, které citovala agentura Reuters, utrpělo zranění 20 lidí, jeden z nich byl zraněn vážně, utrpěl popáleniny prvního a druhého stupně.

Hasiči se potýkají s požárem lesního porostu v horské oblasti nedaleko města Castelo Branco, které leží asi dvě stě kilometrů severovýchodně od Lisabonu. Práci jim ztěžuje silný vítr, zatím se jim podařilo dostat pod kontrolu asi jen 60 procent plamenů.

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa na stránkách svého úřadu poděkoval všem, kteří do boje s ohněm vyrazili.

Na místě operuje 19 letadel spolu se stovkami hasičských vozů a rovněž i 20 vojáků se čtyřmi buldozery. Mezi zraněnými je 12 civilistů a osm hasičů. Většina ze zraněných se nadýchala kouře.

Podezření na žháře

Portugalská televize RTP na svých stránkách ráno uvedla, že příčina požárů není jasná. Místní úřady ale podle ní mají podezření na žhářství. Tři z požárů totiž vypukly v sobotu téměř ve stejnou dobu mezi 14:30 a 15:30 místního času (15:30 až 16:30 SELČ).

Policie již v této souvislosti zahájila vyšetřování. Později uvedla, že zadržela 55letého muže podezřelého ze zapálení lesa v Castelo Branco.

Už ve čtvrtek varovaly místní úřady před zvýšeným nebezpečím požárů kvůli suchu a vysokým teplotám očekávaným o víkendu.

Místní bojují s ohnivým živlem znovu po dvou letech

Zhruba ve stejném regionu vypukly tragické lesní požáry v červnu 2017, kdy si během několika dnů vyžádaly stovku obětí. V říjnu téhož roku zemřela při požárech v centrální a severní části země padesátka osob.

„Oheň není pod kontrolou a lidé jsou v ohrožení,“ uvedl Vasco Estrela, starosta zasažené obce Macao. „Nikdy jsme si nemysleli, že si tím budeme muset znovu projít,“ dodal. Na záběrech portugalské televize TVI bylo vidět obyvatele vesnice Macao, jak se snaží jakýmkoli způsobem zachránit své domy a zvířata, zatímco v jejich okolí se vznáší hustý dým.