Ve Francii po 11 letech zemřel ochrnutý pacient, o jehož odpojení od přístrojů rozhodovaly soudy

Ve Francii po téměř jedenácti letech ve vegetativním stavu zemřel ochrnutý pacient Vincent Lambert. Lékaři ho po dlouhých soudních sporech přestali na začátku měsíce uměle vyživovat. Agenturu AFP o úmrtí informovala Lambertova rodina, kterou případ stejně jako francouzské veřejné mínění rozdělil.

Dvaačtyřicetiletý Lambert byl ve vegetativním stavu od nehody v roce 2008 a podle lékařů nevnímal své okolí. Lékařský tým z nemocnice v Remeši po pětiletých marných pokusech o zlepšení v roce 2013 doporučil odpojit ho od přístrojů zajišťujících umělou výživu.

Zatímco manželka Rachel a někteří pacientovi sourozenci s tím souhlasili, rodiče a další příbuzní byli proti. Obrátili se proto na justici a případ v roce 2015 rozhodoval i soud pro lidská práva ve Štrasburku, který ponechal v platnosti dřívější verdikt povolující přerušení výživy. Lékaři začali 20. května Lamberta odpojovat od přístrojů a začali mu podávat silná sedativa. Očekávali, že zůstane naživu několik dní, nejvýše týden.

Ještě týž den ale odvolací soud vydal předběžné opatření, na jehož základě museli lékaři obnovit podávání umělé výživy do doby, než se k případu vyjádří výbor OSN pro práva lidí s postižením, na který se obrátili Lambertovi rodiče. Výbor, v němž zasedají nezávislí lidskoprávní odborníci, předtím už dvakrát Francii požádal, aby zabránila Lambertově smrti.

„V noci spí, ve dne se probouzí a dívá se na mne, když mluvím. Potřebuje pouze být krmen skrze speciální zařízení a jeho doktor mu to chce odepřít, aby mohl umřít, ačkoli právní odborníci ukázali, že to není nutné. V květnu, když se dozvěděl o plánované smrti, rozplakal se,“ řekla dříve Viviane Lambertová, podle které byl její syn ve stavu minimálního vědomí.

Poslední slovo měl kasační soud

Na začátku měsíce ale kasační soud, což je nejvyšší odvolací instance ve Francii, rozhodl, že se lékaři mohou řídit původním soudním rozhodnutím a „s okamžitou platností“ odpojit muže od výživy. Právní zástupce Lambertovy manželky verdikt označil za „tečku za touto aférou“.

Francouzský zákon z roku 2005 aktivní eutanazii zakazuje, umožňuje ale za určitých podmínek nechat zemřít člověka, jehož stav je podle lékařů beznadějný.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruský útok zničil byt výtvarníka, jehož dílo znalo každé sovětské dítě

V jednom z kyjevských bytů po nedávném ruském útoku shořely originály, podle kterých vznikla slavná animovaná sága o kozácích výtvarníka Eduarda Kiriče. Na jeho pohádkách vyrostlo každé sovětské dítě – jak ruské, tak ukrajinské. S umělcem natáčela zpravodajka ČT Darja Stomatová.
před 4 hhodinami

Po záplavách v Jižní Koreji přibývají oběti

Na sedmnáct vzrostl v Jižní Koreji počet obětí silných dešťů, záplav a sesuvů půdy, které tuto asijskou zemi sužují od středy. Předchozí bilance činila čtrnáct mrtvých. Po dalších jedenácti lidech se stále pátrá, mrtvých proto může přibývat, napsala agentura AFP.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Potopení lodi ve Vietnamu nepřežilo nejméně 35 lidí

Na pětatřicet obětí snížily vietnamské úřady původně odhadovanou vyšší bilanci sobotního ztroskotání výletní lodi v zátoce Ha Long. Potápěči vrak vyzvedli, pátrají po čtyřech pohřešovaných. Deset lidí se zachránilo. Všichni na palubě byli Vietnamci.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Čína dává miliardy do vývoje AI, aby dostihla USA

Čína investuje miliardy dolarů, aby se stala supervelmocí v umělé inteligenci. Jejím cílem je zúžit technologickou propast a vyrovnat se společnostem ve Spojených státech. Firmy DeepSeek a Alibaba už patří ke světovým špičkám a kromě toho vzniká řada start-upů. Pekingu ve vývoji pomáhá i přístup k obrovskému množství dat uživatelů internetu.
před 6 hhodinami

Kábul může jako první metropole světa přijít o vodu, píše CNN

Afghánská metropole by se mohla brzy stát vůbec prvním moderním hlavním městem, které se ocitne bez vody. Píše to americká stanice CNN. Podle expertů je na vině nárůst populace, změny klimatu i plýtvání. Hladina podzemní vody v Kábulu už klesla o desítky metrů. Podle nevládní organizace Mercy Corps by krize mohla vést k ekonomickému kolapsu.
před 9 hhodinami

Izrael chystá první pozemní operaci v centrální Gaze

Izraelská armáda (IDF) se poprvé od začátku stávajícího konfliktu s Hamásem chystá spustit pozemní operaci v centrální části Pásma Gazy. Jeruzalém vyzval Palestince z oblasti Dajr al-Balah k evakuaci do humanitární zóny na jihu enklávy, píše list The Times of Israel (ToI). Úřady v Gaze ovládané Hamásem oznámily, že v neděli při izraelské střelbě zemřelo dalších 73 Palestinců při čekání na humanitární pomoc. Tvrzení nelze nezávisle ověřit.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Poničené budovy a dopravní chaos. Ukrajina udeřila na Moskvu

Ukrajinské dronové útoky na Moskvu způsobily masivní dopravní komplikace na letištích ruské metropole a poškodily řadu výškových budov i aut. Píše to agentura DPA. Celkem 132 vlaků nabralo zpoždění až patnáct hodin po útoku bezpilotního stroje na stanici v Rostovské oblasti, uvedly ruské dráhy.
před 11 hhodinami

Kaliningrad bychom obsadili nebývale rychle, pohrozil Rusku americký generál

Napětí mezi Západem a Moskvou sílí. Americký generál Chris Donahue v týdnu pohrozil Kremlu, že v případě potřeby by síly NATO mohly „nebývalou rychlostí“ dobýt ruskou exklávu Kaliningrad. Silně militarizovaná oblast má pro Moskvu strategický význam; hostí ruskou Baltskou flotilu i sklady atomových zbraní. V případě ruského útoku na Pobaltí by sehrála klíčovou roli.
před 12 hhodinami
Načítání...