
Události ČT: Vraždy oponentů venezuelského režimu
Podle údajů venezuelské vlády policie zastřelila v loňském roce 5287 lidí, kteří se bránili zatčení. Od začátku letošního roku do 19. května to bylo 1569 lidí. OSN tvrdí, že v mnoha těchto případech bezpečnostní složky zadržené nezákonně zabily.
Maskované vražedné komando
Rodiny dvaceti mužů popsaly, jak maskovaní muži z venezuelských speciálních sil (FAES) v černém oblečení a v černých dodávkách bez poznávacích značek vtrhli do jejich domů, zabavili jim věci a obtěžovali ženy. „Oddělili mladé muže od ostatních rodinných příslušníků, pak je zastřelili,“ cituje zpráva svědky.
„Svědci uvedli, jak (členové) FAES pokaždé manipulovali s místem činu a s důkazy. Nastražili (na místo činu) zbraně a drogy a stříleli do stěn nebo do vzduchu, aby bylo vidět, že došlo ke střetu a oběť ,se bránila autoritě‘,“ konstatuje OSN.
Mučení příbuzných oponentů režimu
Negativní trend ještě zesílil po roce 2016, kdy opozice získala ve volbách většinu v Národním shromáždění, všímá si organizace. „To vedlo ke zvýšení represí vůči politické opozice a neustálému omezování již omezeného demokratického prostoru,“ podotýká OSN s tím, že časté jsou kupříkladu výslechy příbuzných kritiků režimu. Ti jsou často vyslýcháni bez přítomnosti právníků a v některých případech také mučeni. OSN upozorňuje, že jde často o ženy.
Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva uskutečnil celkem 558 rozhovorů s oběťmi a svědky porušování lidských práv, ale také s právníky, zdravotníky, aktivisty a bývalými vojáky a důstojníky. Konalo se také 159 schůzek se zástupci různých států a dalších zúčastněných stran. Organizace zároveň zdůraznila, že přijala opatření k ochraně identity lidí, kteří o hrůzách promluvili, neboť řada dotyčných se bojí odplaty.
„Upřímně doufám, že úřady podrobně prozkoumají všechny informace obsažené v této zprávě a budou následovat doporučení. Měli bychom se všichni shodnout na tom, že všichni Venezuelané si zaslouží lepší život,“ zdůraznila Bacheletová. Ve zprávě vyzývá venezuelskou vládu mimo jiné k rozpuštění FAES, jež podle ní za vraždami v největší míře stojí.
Venezuelská vláda se podle ní zavázala pracovat spolu s OSN na vyřešení nejožehavějších problémů, jako mučení vězňů a odpírání přístupu ke spravedlnosti. Komisařce by měl být rovněž umožněn přístup do zařízení, kde vláda drží vězně a své odpůrce.
Opozici se nedaří zbavit Madura
Venezuelská opozice, která neuznává Madurův mandát kvůli nesvobodným volbám, se od ledna snaží přesvědčit armádu, aby se postavila na stranu lidu a pomohla jí v zemi obnovit demokracii. Stovky vojáků, včetně důstojníků, to udělaly, ale utekly před represemi za hranice.
Jeden z nich po emigraci zveřejnil letos v březnu tajně natočená videa z věznice, která dokládají, že režim vojáky mučil.
Kromě porušování lidských práv viní opozice Madurovu vládu i z hluboké ekonomické a humanitární krize. Ze země kvůli krizi a represím utekly za několik let přes čtyři miliony Venezuelanů.
Květnová dvě kola rozhovorů mezi vládou a opozicí zaštítěná norskou diplomacií žádná řešení nepřinesla, v tomto týdnu by se mělo konat třetí kolo.