Válka dronů. Jemenští rebelové zaútočili na saúdskoarabskou základnu

Jemenští šíitští povstalci Hútíové zaútočili bezpilotními letouny na letiště v přístavním městě Džizán v Saúdské Arábii, nedaleko hranic s Jemenem. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní média. Cílem útoku byly bunkry a stanice saúdskoarabských bezpilotních strojů.

Jemenští šíitští povstalci Hútíové na snímku z počátku května
Zdroj: Reuters Autor: Abduljabbar Zeyad

Rijád tvrdí, že šíity vyzbrojuje Írán. V květnu Hútíové zaútočili bezpilotními letouny na letiště v saúdskoarabském městě Nadžrán a na ropovod. Povstalci v minulosti vypálili na Saúdskou Arábii také několik raket a mířili i na Rijád. Rakety většinou sestřelila saúdskoarabská protivzdušná obrana.

Jemen sužuje válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Hútíové podporovaní Íránem a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.

Konflikt si už vyžádal tisíce lidských životů. Poslední, asi dva roky staré údaje OSN hovoří o 10 tisících obětech. Některé zdroje ale odhadují, že v konfliktu zemřelo na 50 tisíc Jemenců. Dalších asi 14 milionů lidí v zemi podle OSN trpí hlady. Saúdská Arábie je ve světě kritizována, že při koaličních náletech v Jemenu nebere ohled na civilisty a mnoho jich při těchto útocích umírá.