Zřejmě opilí ukrajinští policisté omylem zastřelili chlapce. Lidé se bouří a volají po demisi šéfa vnitra

Ukrajinská policie zatkla dva své příslušníky obviněné z toho, že omylem zabili pětiletého chlapce, když v opilosti stříleli do plechovek na dvoře obytného domu. Případ vyvolal protesty ukrajinské veřejnosti, která žádá demisi ministra vnitra.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Zabití chlapce policií na Ukrajině zvedlo vlnu protestů

Chlapec Kyrylo Tljavov byl minulý týden převezen se střelným poraněním hlavy do nemocnice, kde podle ukrajinských médií musel pět hodin čekat na zákrok chirurga. Zraněním po čtyřech dnech podlehl. 

V důsledku neštěstí, které se stalo ve městě Perejaslav-Chmelnyckyj asi 80 kilometrů od Kyjeva, rezignoval šéf policie Kyjevské oblasti. Požádal zároveň, aby byl převelen na Donbas, kde ukrajinská armáda vede ozbrojený boj s proruskými separatisty.

To už ale Ukrajincům nestačí. Do ulic vyšli nejméně v deseti městech. V Kyjevě dav požadoval rezignaci přímo ministra vnitra Arsena Avakova. „Nedostatek jeho reforem zasáhl obyčejné občany a zemřel kvůli tomu malý chlapec,“ říká protikorupční aktivistka Viktorija Savčuková.

Zelenskyj slíbil potrestání viníků

„Chci vás jako prezident a otec ujistit, že udělám vše, aby byli viníci spravedlivě potrestáni,“ uvedl na své facebookové stránce prezident Volodymyr Zelenskyj. „Žádné úlevy. Žádné snahy věc zakrýt. Tato tragédie se musí stát výstrahou. Ti, co se mají starat o bezpečnost občanů, by si měli uvědomit svou zodpovědnost,“ podotkl.

Vyšetřovatelé poblíž chlapcova domu nalezli patrony, plechovky a další předměty, na něž policisté údajně v opilosti stříleli. Advokát jednoho z obviněných policistů televizi 112 řekl, že je příliš brzy na to, ukázat na viníka. „Nikdo toho pětiletého chlapce nechtěl zabít,“ dodal. 

„Pokud se prokáže, že za to můžu já, jsem připraven nést za jeho smrt zodpovědnost,“ uvedl jeden z podezřelých policistů Ivan Prychodko.

Chování ukrajinské policie bylo i dříve důvodem k masovým demonstracím. V roce 2012 lidé protestovali proti policistům obviněným z toho, že pomáhali krýt znásilnění a vraždu 18leté dívky, neboť rodiče pachatele měli konexe v politice.