Nizozemský expert: Populisté rostou díky migraci i touze lidí po pocitu kontroly nad svým životem

Ačkoli si v Evropském parlamentu po volbách udržely většinu proevropské strany, populisté podle očekávání posílili. V současné době těží zejména z tématu migrace a dlouhodobě pak z toho, že lidé touží po pocitu kontroly nad svým životem. V pořadu Události, komentáře to uvedl nizozemský politolog a expert na populismus a extremismus Cas Mudde. Zároveň se však podle něj trochu přeceňuje role sociálních médií.

Video Události, komentáře
video

Nizozemský expert na populismus a extremismus Cas Mudde v Událostech, komentářích

„Populisté tvrdí, že musíte být schopní dělat to, co dělat chcete. Když nechcete, aby tady byli imigranti, řekněte, že ne. Když se nechcete dělit o pravomoce s Evropskou unií, tak se proti tomu můžete postavit,“ vysvětluje Mudde principy, na kterých populisté získávají body.

Svou roli hrají podle něj i sociální média, která lidi uzavírají do takzvaných sociálních bublin, kdy se k nim dostávají převážně témata, která podporují jejich názory. „Průzkumy ale ukazují, že sociální média a sociální bubliny mají menší vliv, než si myslíme,“ podotkl Mudde.

Populistům ale podle něj nahrává stále složitější doba, globalizace, ekonomická nejistota a nerovnost, která je podle nizozemského experta větší než dříve a může představovat hrozbu pro liberální demokracii.

Populismus v důsledku toho zažívá zlaté časy. „Pro můj byznys je to dobré, ale pro liberální demokracii to dobré není,“ podotýká Mudde s tím, že sama o sobě je poměrně stabilní, ale potřebuje určité vůdce, kteří budou schopni hodnoty liberální demokracie přesvědčivě hájit. 

Jádro populismu podle něj spočívá v tom, že rozlišuje ve společnosti dvě skupiny – čistý národ a elity a říká, že politici by měli respektovat obecnou vůli lidu. „Populistické strany, obzvláště ty radikálně pravicové, s námi zůstanou a ostatně jsou tu už desetiletí, ale neznamená to, že v politické debatě budou natolik převažovat,“ mírní obavy Mudde.