Praha, Cheb či Most. Berlínská výstava připomíná válečnou nucenou práci na území Česka

2 minuty
Události: Berlínská výstava přibližuje nucenou práci na území Česka pod dozorem nacistů
Zdroj: ČT24

V Berlíně se otevřela výstava, která ukazuje místa na území dnešního Česka, kde za druhé světové války pracovali, trpěli a umírali lidé nuceně nasazení na práci. Jednou z nich byla i dnes sedmadevadesátiletá Margot Friedlanderová, která podle svých slov díky práci v Terezíně přežila nacistické vyhlazování Židů.

Do protektorátního ghetta se berlínská rodačka dostala jako dvaadvacetiletá poté, co se jí předtím více než rok dařilo v německé metropoli skrývat. „Když jsem přišla, tak jsem možná měsíc pracovala v krejčovské dílně, kde se vyráběly šaty pro nacistické dámy,“ vzpomínala Friedlanderová ve středu na slavnostním otevření výstavy, která bude k vidění do 18. srpna.

Zbytek doby v Terezíně strávila v dílně, kde se zpracovávala slída. „Byla jsem to já a stovky žen, které měly štěstí tam pracovat v době, kdy z Terezína odjížděly transporty,“ poznamenala žena, která během holocaustu přišla o velkou část rodiny. Jí samotné život zachránilo to, že byla dobrou pracovnicí. Přišla totiž o něco později do dílny a dozorce jí řekl, že kdyby tak dobře neplnila normy, šla by okamžitě do transportu na východ.

„Vždy se mluvilo jen o východě. My jsme skutečně nevěděli, co to je ten východ,“ řekla Friedlanderová s tím, že se o vyhlazovacích táborech dozvěděla až těsně před koncem války, kterého se dočkala v Terezíně.

Výstava se zaměřuje na osmnáctku českých měst

Právě Terezín patří mezi osmnáct míst, která v souvislosti s nucenou prací výstava s názvem Ztracená paměť? připomíná. Vedle Terezína nebo Hodonína u Kunštátu, kde byli soustředěni Romové z moravské části protektorátu, expozice v berlínském muzeu ukazuje i situaci nuceně nasazených v Praze, Chebu, Mostu, Liberci, Bohumíně nebo Žacléři. Využívá přitom velkoformátových panelů s historickými i aktuálními fotografiemi, doprovodného textu či osobních příběhů.

Jeden z nich se týká Francouze Andrého D., který jako řada jeho spoluobčanů musel pracovat v továrně na výrobu letadel v Chebu. „Byl jsem v táboře, chtěl jsem se jít osprchovat. Vracel jsem se k baráku, který byl naproti, a uslyšel jsem hřmění letadel. Jdu rychle ven a vidím, jak se letadla řítí. Vzal jsem nohy na ramena a skryl se v porostu,“ líčil André D. své zážitky z 25. března 1945, kdy při spojeneckém náletu na továrnu zahynulo 73 Francouzů.

Dnes stojí na místě francouzského tábora pole solárních panelů a na místě továrny na letadla fungují Strojírny Cheb.

Nacisté nuceně nasazené pracovníky za války využívali masově, především v těžkém průmyslu a továrnách vyrábějících zbraně. Do Německa muselo odejít pracovat na 400 tisíc Čechů a Češek, dalších zhruba 300 tisíc lidí bylo nuceně nasazených na území protektorátu. Vedle Čechů mezi nimi byly také desetitisíce Poláků, Rusů či Francouzů. Na území dnešního Česka museli pracovat ale také zajatci z Itálie, Řecka nebo Jugoslávie a samozřejmě Romové a Židé.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Hasiči v Myanmaru vytáhli z trosek živého muže. Počet obětí přesáhl 2800

Záchranáři vytáhli z trosek hotelu v myanmarském hlavním městě Neipyijto živého šestadvacetiletého muže, informovaly agentury AP a AFP. Naděje na nalezení dalších přeživších pět dní po ničivém zemětřesení ovšem slábne a záchranáři vyprošťují hlavně mrtvé. Počet obětí v Myanmaru stoupl na 2886, píše Reuters s odvoláním na státní televizi. V sousedním Thajsku, které otřesy půdy zasáhly také, je hlášeno 22 mrtvých a 34 zraněných, uvedla AP.
před 4 mminutami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 48 mminutami

Izrael rozšíří vojenskou operaci v Gaze, chystá rozsáhlou evakuaci obyvatel

Izraelský ministr obrany Jisra'el Kac ve středu oznámil velké rozšíření vojenské operace v Pásmu Gazy. Bude provedena rozsáhlá evakuace obyvatelstva z oblastí bojů, uvedl ministr podle agentury Reuters.
08:35Aktualizovánopřed 54 mminutami

Ruské drony útočily na Charkov

Rusko v noci na středu zaútočilo na Ukrajinu 74 drony, uvedlo ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 57 mminutami

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
před 1 hhodinou

Soudy Trumpovi překáží, chce je dostat pod kontrolu, míní amerikanisté

Americká administrativa Donalda Trumpa během svého působení vydala řadu exekutivních nařízení, která se dostala před americké soudy. Pro Trumpův styl vládnutí představuje justice překážku, kterou se snaží dostat pod svou kontrolu, řekl amerikanista Kryštof Kozák z Univerzity Karlovy v 90′ ČT24. Další hosté zmiňovali postupy autoritářských režimů, které potlačují nezávislé instituce.
před 2 hhodinami

Přes 25 hodin. Senátor USA řečnil rekordně dlouho, tepal Trumpovu administrativu

Zákonodárce za demokraty Cory Booker měl od pondělí do úterý tamního času nejdelší projev v dějinách amerického Senátu. Řeč nakonec trvala 25 hodin a pět minut a byla namířena proti politice republikánského prezidenta Donalda Trumpa, informovaly v noci na středu tiskové agentury.
06:27Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Od dubna lze cestovat do Británie pouze s elektronickou aplikací ETA

Od středy druhého dubna se musí čeští turisté mířící do Velké Británie před cestou nově elektronicky zaregistrovat. Takzvaná ETA je povinná pro všechny, včetně kojenců. Registrace stojí deset liber, zhruba 300 korun.
31. 3. 2025Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...