Vůdce IS Bagdádí se po letech objevil na videu. Bitva se Západem podle něj zdaleka neskončila

Vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Bakr Bagdádí se po pěti letech objevil na propagandistickém videozáznamu. Tvrdí na něm, že velikonoční útoky na Srí Lance byly odvetou za ztráty Islámského státu v obci Baghúz, která byla poslední baštou islamistů v Sýrii. Pravdivost záznamu, jejž zveřejnila propagandistická agentura IS Al-Furkán, se zatím nepodařilo ověřit.

Video Události
video

Události ČT: Vůdce Islámského státu Bagdádí připustil porážku v Sýrii

Kdy byl 18minutový videozáznam natočen, není jasné. Bagdádí na něm nicméně zmiňuje některé nedávné události jako například vítězství Benjamina Netanjahua v izraelských parlamentních volbách, pád alžírského prezidenta Abdal Azíze Butefliky i sudánského vůdce Umara Bašíra. Hovoří rovněž o útocích na Srí Lance, při nichž o Velikonoční neděli zahynulo přes 250 lidí.

Muž identifikovaný jako Bagdádí sedí na záznamu na zemi a pomalu hovoří ke skupině svých stoupenců, po boku má pušku. Uznává, že skupina přišla o takzvaný chalífát v Iráku a Sýrii, nicméně dodává, že bitva se Západem a jeho spojenci ještě zdaleka neskončila. 

Mluvčí amerického ministra zahraničí uvedl, že autenticitu záznamu nyní prověřují odborníci. Ujistil, že Američany vedená koalice je odhodlána zajistit, aby všichni zbývající vůdci teroristů byli po zásluze potrestáni.

video Zpravodaj ČT Borek: Podle irácké rozvědky je Bagdádí permanentně v pohybu
Video Zprávy ve 12
video

Zpravodaj ČT Borek: Podle irácké rozvědky je Bagdádí permanentně v pohybu

Předchozí video s Bagdádím je pět let staré, terorista na něm promlouvá ke svým stoupencům v mešitě v iráckém Mosulu.
Abu Bakr Bagdádí hovoří ke svým stoupencům v mosulské mešitě
Zdroj: ČTK/SCANPIX SWEDEN/Al-Furqan Media/Anadolu Agency

Nejhledanější muž světa už několikrát „zemřel“

V minulosti se objevilo několik spekulací na téma, zda je vůdce Islámského státu stále naživu. Smrt abú Bakra Bagdádího dříve oznámilo Turecko, Sýrie i Rusko, v červenci 2017 ji dokonce potvrdil samotný Islámský stát.

Podle bezpečnostních zdrojů se však Bagdádí nejspíš stále ukrývá v nějaké odlehlé oblasti Iráku či Sýrie. Za informace vedoucí k jeho dopadení vypsali Američané odměnu 25 milionů dolarů (576 milionů korun), vůdce IS je tedy nejhledanějším mužem na Zemi. 

Islámský stát byl na vrcholu moci v roce 2014, kdy 29. června vyhlásil na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát. V Iráku byl IS definitivně poražen v prosinci 2017, zahynulo nejméně 80 tisíc lidí.

V Sýrii byl Islámský stát v říjnu 2017 vytlačen arabsko-kurdskou milicí z města Rakka, které dříve sloužilo jako hlavní bašta IS v Sýrii. Na posledním zbytku území, obci Baghúz na východě Sýrie, byl ale Islámský stát poražen až letos 23. března.