Dostavba Mochovců se opět protáhne a prodraží. Policisté navíc obvinili dva exmanažery z podvodu

49 minut
Události ČT: Problémy slovenské jaderné elektrárny Mochovce
Zdroj: ČT24

Dokončení slovenské jaderné elektrárny Mochovce se zase opozdí a ještě víc prodraží. Oznámil to podnik Slovenské elektrárne (SE), který zařízení vlastní. Vláda proti tomu protestuje a požaduje ve firmě personální změny. Policie navíc obvinila dva bývalé vysoké manažery SE z podvodů při dostavbě třetího a čtvrtého bloku elektrárny.

Trestně stíhanými jsou dva Italové, které do představenstva SE přivedl jejich většinový vlastník – italská společnost Enel. Při dostavbě Mochovců údajně způsobili škodu 22 milionů eur (564 milionů korun). Jednoho z obviněných zadržela policie minulý týden na bratislavském letišti po příletu z Milána. 

„Osoba P. R. byla zadržena. Vzhledem k tomu, že se neprokázaly důvody pro vazbu, byla ze zadržení propuštěna, stíhána bude na svobodě. Osobě N. C. bude doručeno usnesení o obvinění formou právní pomoci,“ řekla k obviněným Jana Tökölyová, mluvčí Úřadu zvláštní prokuratury.

Předražení dostavby se řeší už od roku 2015, kdy slovenská prokuratura a policie zahájily vyšetřování na základě závažných zjištění nejvyššího kontrolního úřadu. Ten od prosince 2014 do dubna 2015 provedl v SE kontrolu. Co přesně při ní zjistil, je nadále tajné.

Vlastník posunul termíny už pojedenácté

Italský kocnern Enel, hlavní akcionář SE, zahájil budování třetího a čtvrtého bloku elektrárny v roce 2008, hotovo mělo být původně o pět let později. S problémy se ale potýká dodnes. Minulý týden oznámil už jedenácté posunutí termínů a navýšení rozpočtu.

Třetí blok měl fungovat už letos na jaře, podle SE se ale vyřizování všech povolení může protáhnout do příštího roku. Kromě toho spolknou Mochovce dalších v přepočtu sedm miliard korun, celkem tedy 145 miliard. „Některé stavební práce se ukázaly být v porovnání s plánem podstatně časově náročnější. V dubnu loňského roku navíc došlo k ukončení smluvní spolupráce s dodavatelem stavební části,“ uvedla firma v prohlášení.

Změny musí ještě potvrdit valná hromada. Už se proti nim ozval stát, který ve Slovenských elektrárnách drží 34 procent akcií. „Budeme požadovat i personální vyvození zodpovědnosti přímo ve vedení Slovenských elektráren. Upozorňujeme na nedostatky a špatné řízení projektu už několik let,“ uvedl slovenský ministr hospodářství Peter Žiga (Smer-SD).

Výhrady zaznívají z Rakouska

Spuštění elektrárny může zdržet i rakouská vláda a tamní ekologické organizace. Petice proti Mochovcům má 150 tisíc podpisů. Například rakouská ekologická organizace Global 2000 tvrdila, že došlo ke snížení odolnosti stěn reaktoru elektrárny v Mochovcích.

„Všechny obavy týkající se bezpečnostních standardů v jaderné elektrárně Mochovce musí být odstraněny. Jinak je pro nás nepřijatelné, aby Slovensko elektrárnu zprovoznilo,“ dodala Elisabeth Köstingerová, rakouská ministryně pro udržitelnost a turismus. 

„Z rakouské strany zaznívá množství nepravdivých informací a iracionální strašení,“ regoval na rakouské výhrady ministr Žiga. Testy podle něj dopadly nad očekávání dobře a některé naměřené parametry dvojnásobně převýšily stanovené bezpečnostní limity. Dokončovaná elektrárna by nebyla uvedena do provozu, pokud se prokážou nedostatky, dodal Žiga.

SE převezme Křetínského holding

První dva bloky jaderné elektrárny v Mochovcích byly uvedeny do provozu v letech 1998 a 1999. Výstavba třetího a čtvrtého bloku začala v roce 1987, kvůli nedostatku peněz však byly práce v 90. letech pozastaveny. Obnoveny byly v roce 2008 poté, co majoritní podíl v SE získal Enel.

Italský koncern, který původně zprivatizoval 66 procent akcií SE, je momentálně na odchodu ze Slovenska. Podmínkou ale je, že musí nejprve dokončit Mochovce. Poté převezme Slovenské elektrárne naplno Energetický a průmyslový holding (EPH) českého miliardáře Daniela Křetínského, který do vlastnické struktury SE vstoupil v roce 2016. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Polsko zpřísní kvůli slintavce kontroly na hranicích

Polsko zpřísní kontroly na hranicích se Slovenskem, Českem a Německem, aby se ochránilo před slintavkou a kulhavkou, oznámil premiér Donald Tusk. Zdůraznil, že nemoc se dosud v zemi nevyskytuje a že se vláda soustřeďuje na to, aby se do země ani nedostala. Kontroly na hranicích se třemi sousedními zeměmi proto mají být častější.
15:05Aktualizovánopřed 22 mminutami

SledujteIsland zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 32 mminutami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury. S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským pak Američané stále vyjednávají dohodu o nerostných surovinách.
05:58Aktualizovánopřed 45 mminutami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izraelský úder na předměstí Bejrútu zabil člena Hizballáhu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh Hasan Bdajr, který byl při útoku zabit. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně další tři lidé, informovala agentura Reuters. Úder odsoudili libanonský prezident Joseph Aún i premiér Naváf Salám.
06:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nejdražší soudní kampaň v historii USA otestuje moc Muska

Úterní volby do Nejvyššího soudu státu Wisconsin budí v USA nebývalé emoce. Demokraté a republikáni nalili do kampaně rekordní částky, aby podpořili kandidáty, kteří mohou rozhodovat o klíčových tématech jako potraty, volební pravidla či přerozdělení obvodů v Kongresu. Místní obyvatelé mají obavy ze zpolitizování justice. Kritika míří hlavně na kampaň miliardáře Elona Muska. Demokraté z klání udělali de facto referendum o něm a politice prezidenta Donalda Trumpa.
před 2 hhodinami

Bahnitá voda se valila ulicemi. Řecký ostrov zasáhly silné deště

Silné deště ochromily řecký ostrov Paros, kde úřady uzavřely školy a omezily dopravu. V obci Naousa se ulicemi valila bahnitá voda, která unášela auta i trosky. Meteorologové varují, že nepříznivé počasí bude pokračovat a silné deště zasáhnou další ostrovy v Egejském moři.
před 4 hhodinami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...