Ukrajinským prezidentem bude zřejmě Zelenskyj, podle exit pollů získal přes 70 procent

Příštím ukrajinským prezidentem by se podle předběžného průzkumu u volebních uren měl stát  herec Volodymyr Zelenskyj,  dosavadní prezident Petro Porošenko výrazně neuspěl. Exit polly odhadují, že komik získal více než sedmdesát procent hlasů. Podle společnosti TNS Kantar zvítězil Zelenskyj ve všech ukrajinských oblastech. Porošenko chvíli po zveřejnění odhadů uznal porážku. Volební účast se podle předběžných informací pohybovala kolem 58 procent.

Volodymyr Zelenskyj po zveřejnění prvních odhadů výsledků voleb
Zdroj: Reuters

Podle průzkumu, který zveřejnila televize 112, získal Zelenskyj 74 procent hlasů, Porošenko 26. Podle jiného průzkumu vyhrál Zelenskyj se 73 procenty, Porošenko získal 27 procent. 

Podle ankety společnosti TNS Kantar, při níž u volebních uren informovalo o své volbě na dvacet tisíc lidí, zvítězil Zelenskyj ve všech ukrajinských oblastech, i když na východě a jihu země měl podstatně vyšší podporu.

Zatímco ve východních oblastech podle odhadů odevzdalo Zelenskému hlas 88 procent hlasujících a na jihu 86 procent, na západě země to bylo 52 procent. V Kyjevě odevzdalo Zelenskému hlas 60 procent voličů.

Zelenskyj v reakci na předběžné odhady poděkoval voličům za podporu a slíbil jim, že jejich důvěru nezklame. „Děkuji Ukrajincům, kteří mě podpořili, i těm, kdo hlasovali jinak. Slibuji, že nikoho z vás nezradím,“ řekl. Státům postsovětského regionu pak podle listu Ukrajinska pravda ze svého volebního štábu vzkázal: „Pohlédněte na nás, všechno je možné!“

Video Události
video

UDÁLOSTI: Drtivé vítězství v prezidentských volbách na Ukrajině si zřejmě připsal komik Zelenskyj

Komik také vzkázal, že jeho vítězství zemi sjednotí. „Sjednotili jsme naši zemi, naše životy, náš národ, to je to hlavní, co jsme dokázali,“ uvedl Zelenskyj ve videoklipu na sociální síti Telegram.

V Moskvě prognózu komentoval šéf zahraničního výboru horní parlamentní komory Konstantin Kosačov, podle něhož je výsledek pro Porošenka „ponižující a ostudný“. Podle ruského politika si exprezident porážku zaslouží.

Zelenskyj byl ve druhém kole favoritem, prakticky všechny předvolební průzkumy mu přisuzovaly hladké vítězství. Jeho soupeř, který před pěti lety získal prezidentský mandát hned v prvním kole, se nezkušenému Zelenskému snažil čelit poukazem na své politické zkušenosti a úspěchem v úsilí o samostatnost ukrajinského pravoslaví.

Ukrajinská média označují odhady výsledků za zcela jednoznačné. Podle listu Ukrajinska pravda je zřejmé Zelenského vítězství „zdrcující“. 

Porošenko uznal porážku 

Ukrajinský prezident Petro Porošenko po zveřejnění odhadovaných výsledků prezidentských voleb uznal svou porážku. Prohlásil ale, že navzdory neúspěchu z politiky neodejde. Vyzval své stoupence, aby se nikdy nevzdali.

„Přátelé, jste nejlepší,“ vzkázal po očividné porážce dosavadní prezident svým stoupencům. „Drazí členové týmu, spoluobčané, novináři, nikdy se nevzdávejte. Nikdy, nikdy, nikdy,“ dodal, aby zdůraznil svůj záměr neodejít navzdory neúspěchu z politické scény.

Průběh nedělních voleb se podle zpravodaje ČT v Kyjevě Miroslava Karase obešel bez větších komplikací. „Ústřední volební komise nehlásí žádné incidenty, i když se na ni obrátilo asi tisíc lidí s tím, že byla narušena volební agitace přímo ve volebních místnostech,“ řekl Karas. „Podle ústřední komise to ale nejsou žádné vážné incidenty, které by měly ovlivnit výsledek voleb.“ dodal. 

Na výsledek voleb  by nemělo podle Karase mít vliv ani to, že Zelenskyj u urny ukázal volební lístek s „křížkem“ u svého jména. Pravděpodobný vítěz voleb tím totiž porušil zákon.    

 Celková volební účast se podle předběžných informací pohybovala kolem 58 procent. 

O budoucnosti Ukrajiny mohlo v neděli rozhodnout 35 milionů oprávněných voličů. Volební místnosti byly otevřené do devatenácté hodiny našeho času. Voleb se nezúčastnilo několik milionů oprávněných voličů žijících na okupovaném Krymu a v Donbasu obsazeném částečně proruskými separatisty. Donbaské „lidové republiky“ hlasování bojkotovaly, krymské okupační úřady je označovaly za záležitost cizího státu. Podle odhadů vyjelo z Krymu hlasovat do ukrajinského vnitrozemí 700 až 800 Ukrajinců.

Do deseti dnů od voleb by ústřední volební komise měla zveřejnit oficiální výsledky a poté by se do třiceti dnů měl nový prezident ujmout funkce. Inaugurace se má konat nejpozději třetího června.