Včely z úlů na katedrále Notre-Dame zřejmě přežily ničivý požár bez úhony

Kolem 200 tisíc včel z úlů na pařížské katedrále Notre-Dame, jejíž střechu  pondělí zachvátil oheň, požár bez úhony přečkalo. Informovala o tom agentura AFP. Na jejich osud se v předchozích dnech ptali včelaře, který se o úly stará, lidé z celého světa.

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Yves Herman

„Včely přežily. Až do dnešního (čtvrtečního) dopoledne, zhruba do 11 hodin, jsem o nich neměl žádné zprávy,“ dal vědět včelař Nicolas Géant, který má na starosti úly na sakristii přiléhající ke katedrále.

„Nejdřív jsem si myslel, že tři úly shořely, neměl jsem žádné informace. Na satelitních fotografiích jsem se pak přesvědčil o opaku a mluvčí katedrály mi potvrdil, že (včely) zalétávají do úlů a vylétávají z nich ven,“ dodal.

Obavy o včelí životy

Včelař v předchozích dnech čelil záplavě zpráv a telefonátů, v nichž se ho lidé ptali, zda včely padly za oběť plamenům. „Nečekal jsem to. Volali mi samo sebou lidé z Evropy, ale také z Jihoafrické republiky, Japonska, Spojených států a z Jižní Ameriky,“ poznamenal.

Jakmile včely v případě požáru zaznamenají kouř, přesytí se medem a brání včelí královnu, napsala agentura AFP. „Tento druh (včela medonosná) neopouští svůj úl. Nemají plíce, ale oxid uhličitý je uspává,“ vysvětluje Géant, který doufá, že se ke svým včelám dostane příští týden.

Včelstvo z každého z úlů, které jsou na sakristii od roku 2013, vyprodukuje každý rok asi 25 kilogramů medu, který se prodává zaměstnancům Notre-Dame.