Británie končí přípravy na tvrdý brexit. Dálnice do Evropy se vrací do normálního provozu

2 minuty
Zprávy: Končí přípravy na tvrdý brexit
Zdroj: ČT24

Zástupci britské vlády se chystají na další schůzku s představiteli opozičních labouristů. Premiérka Theresa Mayová s nimi chce domluvit co nejčasnější odchod země z EU, aby se nemusely konat volby do Evropského parlamentu. Kampaň před nimi však už začíná a hlasitě se v ní ozval vlivný kritik Unie Nigel Farage, který slibuje politickou revoluci. Úřady podle televize Sky News mezitím v tichosti končí praktické přípravy na tvrdý brexit, které dosud vyšly na desítky miliard korun.

Sky News se odvolává na dopis, který svým podřízeným poslal „vysoce postavený vládní činitel“. „Stejně jako zbytek vlády jsme dnes s okamžitou platností zastavili operační plánování brexitu bez dohody,“ cituje televize z vládní komunikace a přidává další úryvek: „Shodli jsme se, že cílem je zajistit, abychom přípravy na brexit bez dohody omezovali opatrně, uváženě a spořádaně. To zabere několik týdnů.“

Například na dálnici M20 spojující Londýn se vstupními branami do Evropy v doverském přístavu a folkestoneském vlakovém terminálu končí krizový režim. Ten od konce března sjednotil dopravu do jednoho jízdního pruhu a druhý vyhradil pro kamiony v očekávání dlouhých front na hranici. Silničáři začnou zábrany už během pátku odstraňovat a vracet normální provoz.

9 minut
Marek Bičan z Masarykovy univerzity k aktuálnímu vývoji brexitu
Zdroj: ČT24

Vláda se na odchod bez dohody začala připravovat loni na podzim. Podle médií toto úsilí vyšlo v přepočtu na skoro 120 miliard korun. Britští novináři v posledních měsících informovali o tom, jaká dalekosáhlá personální opatření na úřadech si krizové plánování vyžádalo, a situaci ve státní správě přirovnávali i k válečné mobilizaci.

„Není to vůbec malá částka, ale na druhou stranu bylo potřeba se připravit na vlastní situaci, kdy by mohlo dojít k tvrdému brexitu,“ uvedl Marek Bičan z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

„Politická obhajitelnost takto vynaložené částky je relativně náročná, vždycky je ale lepší být připravený, proto britskou vládu nikdo nemůže kritizovat za to, že se snažila připravit na to, co nastane,“ dodal.

Na zprávu o zastavení příprav ihned reagovala řada britských poslanců. Podle zastánkyně setrvání v EU Anny Soubryové už byl pro takový krok nejvyšší čas. Hlasy z opačné strany naopak vyjadřují politování a rozhořčení.

Nejhlasitější kritik EU se vrací

Jedním z nich je i euroskeptik Nigel Farage, který v čele Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) vedl dlouhá léta kampaň za opuštění EU. Po - z jeho pohledu úspěšném referendu - odešel z politiky s tím, že svou misi splnil.

Minulý týden v reakci na dopis Mayové, ve kterém žádala o nový odklad brexitu, potvrdil, že v eurovolbách bude kandidovat za svou novou Brexit Party. „Jestli mne to těší? Netěší. Mám v životě dost jiných věcí na práci,“ řekl v televizi Sky News. Nechce však podle svých slov dopustit, aby výsledky úsilí euroskeptiků převálcovalo současné britské vedení.

Zároveň ohlásil politickou revoluci s tím, že systém dvou stran je mrtvý. Svou kandidaturu staví na konfrontaci lidu s establishmentem a sám se prezentuje jako představitel lidu. Tvrdí, že parlament ztratil legitimitu: „Westminster byl známý jako vzor parlamentu a teď se chová jako v banánové republice. Ignoruje přání lidí.“

Nigel Farage
Zdroj: Reuters/Yves Herman

Další jednání s opozicí

Podle premiérky je další vývoj brexitu v rukou parlamentu. Mayová hledá podporu pro odchod s dohodou u opozičních labouristů, s nimiž je na pátek naplánovaná další schůzka. Ty dosavadní průlom nepřinesly.

Podle lídra labouristů Jeremyho Corbyna musí být vláda připravená přijmout jisté ústupky. „Británie se musí připravit na volby do Evropského parlamentu za velmi neobvyklé situace – neví se, jestli noví europoslanci vůbec do parlamentu usednou a případně jak dlouho v něm zůstanou. Druhý odklad není jen diplomatickým selháním, ale dalším důkazem, že vláda nezvládá celý proces brexitu,“ prohlásil Corbyn.

Podle Marka Bičana však nelze předjímat, zda budou britské politické strany v květnových volbách vůbec kandidovat. „Domnívám se, že Velká Británie se bude snažit odejít dříve,“ dodává Bičan.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Španělsko postupně obnovuje dodávky proudu po blackoutu

Ve Španělsku a Portugalsku, které v pondělí zasáhl rozsáhlý výpadek proudu, se během večera pomalu daří obnovovat dodávky elektřiny. Podle španělského tisku oblasti ve většině španělských regionů znovu dostávají proud, včetně některých čtvrtí v Barceloně a Madridu. Španělský premiér Pedro Sanchéz pozdě večer uvedl, že se v zemi podařilo obnovit dodávky elektřiny zhruba z padesáti procent. V Portugalsku se energetici domnívají, že by se jim mělo v průběhu noci podařit situaci stabilizovat. Elektřinu tam nyní dostává zhruba desetina odběratelů.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Německo je o krok blíž nové vládě, CDU zveřejnila jména ministrů

Pravděpodobný budoucí německý kancléř Friedrich Merz postupuje v sestavování nového kabinetu. Jeho Křesťanskodemokratická unie (CDU) zveřejnila kandidáty pro sedm ministerských pozic, které jí podle koaliční smlouvy připadnou. Celkem jich má mít kabinet osmnáct, tedy o jednoho více než nyní, a CDU vůbec poprvé po šedesáti letech obsadí post šéfa diplomacie. Mezi Merzovými nominanty jsou blízcí straničtí spojenci i manažeři velkých firem, kteří mají pomoci řešit nejen ekonomické problémy země.
před 4 hhodinami

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 4 hhodinami

Chci vidět trvalé příměří na Ukrajině a zastavení zabíjení, vzkázal Trump Kremlu

Americký prezident Donald Trump chce mezi Ruskem a napadenou Ukrajinou vidět trvalé příměří a zastavení zabíjení, uvedla mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová. Šéf Bílého domu tak reagoval na rozhodnutí ruského vládce Vladimira Putina zastavit boje během oslav výročí konce druhé světové války. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského chce Rusko pouze klid na vojenskou přehlídku a návrh označil za „pokus o manipulaci“.
před 4 hhodinami

Kritický nedostatek jídla. Mezinárodní soud projednává izraelskou blokádu Gazy

Mezinárodní soud v Haagu v pondělí začal projednávat další stížnost na Izrael, a to kvůli blokádě, kterou armáda židovského státu uvalila na Pásmo Gazy téměř před šedesáti dny. Znamená to, že k více než dvěma milionům obyvatel tohoto území neproudí žádná humanitární pomoc. Pro řadu z nich začíná být nedostatek jídla kritický. OSN uvádí, že podvýživou trpí pětina z více než padesáti tisíc těhotných žen v Pásmu.
před 4 hhodinami

Šéf izraelské tajné služby viněný v souvislosti s útokem Hamásu odstoupí

Šéf izraelské vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronen Bar v pondělí večer oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Hodlá tak vyvodit osobní zodpovědnost za to, že tajná služba nedokázala včas varovat před útokem palestinského teroristického hnutí Hamás na jih Izraele 7. října 2023, informují izraelská média. O odvolání Bara přitom už od března usiluje vláda premiéra Benjamina Netanjahua.
před 5 hhodinami

Kanaďané rozhodují o složení nového parlamentu

Obyvatelé Kanady v předčasných volbách vybírají složení nového parlamentu. Největší šance na vítězství průzkumy přisuzují vládnoucím liberálům, přestože ještě před dvěma měsíci za opozičními konzervativci výrazně zaostávali. Pomohla jim obchodní válka i výhružky ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. Právě diplomacie a reakce na Trumpovu rétoriku o připojení Kanady k USA tak byly hlavním tématem pro favorita a současného premiéra Marka Carneyho. Jeho konzervativní soupeř Pierre Poilievre naopak přitáhne voliče, kteří chtějí zásadní změnu.
před 7 hhodinami
Načítání...