Politolog Maull: Jsme ve stadiu geopolitického boje mezi Čínou a USA

Sinolog Maull pro Horizont ČT24: Cílem Číny je řídit svět podle vlastních představ (zdroj: ČT24)

Spojené státy a Čína spolu nyní soupeří o nadvládu a dominanci, domnívá se německý sinolog a politolog Hanns Maull, který v současnosti působí na americké Univerzitě Johnse Hopkinse. Čína zatím v řadě oblastí zaostává, během dvaceti let se ale posune na úroveň Spojených států, tvrdí Maull. S uznávaným odborníkem hovořil redaktor ČT Jan Šilhan.

Pane Maulle, mluvíme spolu před nadcházejícím dlouho očekávaným summitem EU-Čína. Jaké jsou podle vás její ambice směrem k Evropě z hlediska diplomacie, politiky nebo obchodu?

Musíte porozumět, že Čína má velmi dlouhodobou strategii zahraniční politiky. Čínské vedení přemýšlí o dekády napřed. A myslím, že jeho hlavním cílem je snaha řídit svět podle vlastních představ a principů. V tomto pohledu je Evropa důležitý partner, ale taky důležitý objekt zájmu.

Podívejme se na to z evropského pohledu. Měla by se Evropa konkurence z Číny obávat, být alespoň obezřetná – nebo to brát jako příležitost?

Je to vážná výzva. Samozřejmě to není jako za studené války. Není to totéž, ale namístě je opatrnost a pečlivé zkoumání toho, jak Čína jedná, jaké má ambice. Evropská unie by měla zdvořile, ale jasně říct, jaká jsou pravidla, na kterých trváme.  

Co americko-čínské vztahy? S obchodní válkou na jedné straně a kýženou spoluprací na straně druhé…

Podle mě je stale víc patrné, že míříme nebo už jsme ve stádiu geopolitického souboje mezi oběma zeměmi o budoucnost mezinárodního pořádku, o pravidla hry. To platí napříč oblastmi, není to jen obchod, i když z velké části také. Je to o penězích, vojenské moci, technologiích. To jsou hlavní oblasti soupeření mezi Spojenými státy a Čínou o nadvládu a dominanci.

Pojďme se přesunout ke vztahu s další supervelmocí a to je Rusko. Jaký je váš odhad jejich budoucích vazeb? Jsou partneři, nebo soupeři?

Čína a Rusko stale víc spolupracují, i když je jasné, že Rusko bude postupně tahat za kratší konec. Čína bude z dvojice tím silnějším. Ale jinak spolupracují velmi úzce – souhlasí v chápání toho, jak by mezinárodní řád měl fungovat. Odmítají západní nadvládu, odmítají svět pod vedením Spojených států.

Pokud můžeme mluvit globálně, o jaké klíčové oblasti světa budou velmoci v budoucnu soupeřit?

Podívejte se na Novou hedvábnou stezku, kterou iniciovala Čína, podívejte se na oblasti, kudy prochází, a máte odpověď na svou otázku. Ano, Latinská Amerika je trochu na okraji, ale i ta se už do projektu nepřímo zapojuje. Stezka rámuje více či méně hlavní oblasti soupeření – v první řadě východní Asii.

Aktuálně tam platí regionální pořádek pod vedením Spojených států a jejich spojenců a to chce Čína změnit. Výsledky můžete vidět třeba v Jihočínském moři. 

Dosáhla už Čína plného statusu supervelmoci – myslím plného statusu –, nebo existují nějaké prvky, které Číně stále chybí?

Čína je stále pozadu v řadě oblastí, ale hlavně ve vývoji technologií. Je to navíc v mnoha ohledech stále rozvojová země. Některé části Číny jsou stále velmi chudé a relativně zaostalé. Její sílu by neměl nikdo přeceňovat, ale ani podceňovat. V tuto chvíli je ale podle mě jasné, že Čína se během dvaceti let posune na úroveň Spojených států jako globální velmoc.

 Rozhovor je k dispozici ve videu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Do davu v New Orleans najelo auto, hlášeno je deset mrtvých

Deset lidí zemřelo a další tři desítky utrpěly zranění ve městě New Orleans poté, co auto vjelo do davu na ulici, informuje agentura AP. Podle CBS News, které cituje agentura Reuters, řidič následně z vozu vystoupil a začal po přítomných střílet. K události došlo při oslavách příchodu roku 2025 asi tři hodiny po půlnoci místního času (kolem 10:00 našeho času), uvedla stanice Fox News.
13:02Aktualizovánopřed 15 mminutami

Svět vstoupil do roku 2025

Rok 2025 už mají kromě Česka i ve zbytku Evropy a také v Africe či Asii. V Dubaji se centrem velkolepé světelné show stala nejvyšší budova na světě Burdž Chalífa. Přes dva miliony slavících lidí čekaly na pláži Copacabana v brazilském městě Rio de Janeiro. V Jižní Koreji oslavy poznamenala nedávná letecká tragédie, ve Velké Británii je zkomplikovalo počasí. Příchod nového roku oslavili ve středu ráno našeho času také lidé v USA. Na Times Square v New Yorku dorazilo na milion lidí. Nový rok jako poslední přivítaly ostrovy v Tichém oceánu, Havaj a následně Americká Samoa.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajina ukončila tranzit ruského plynu do Evropy

Ukrajina zastavila tranzit ruského plynu do Evropské unie a do Moldavska, napsal ve středu ráno web RBK-Ukrajina s odvoláním na operátora plynovodů. Stalo se tak po ukončení pětiletého kontraktu mezi společnostmi Gazprom a Naftohaz. Ruský Gazprom podle agentury Reuters potvrdil, že vývoz plynu do Evropy přes Ukrajinu skončil v 08:00 moskevského času (06:00 SEČ), protože dohoda o tranzitu vypršela. Slovenský premiér Robert Fico (Smer) následně prohlásil, že zastavení tranzitu bude mít „drastické dopady“ na všechny v EU.
07:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Maďarsko přišlo o miliardu eur z EU. Nezavedlo reformy

Maďarsko trvale ztratilo přístup k přibližně jedné miliardě eur (asi 25,2 miliardy korun) z fondů Evropské unie. Budapešť do konce loňského roku nezavedla reformy týkající se právního státu, a tak jí Evropská komise peníze neuvolnila, řekla ve středu agentuře DPA mluvčí unijní exekutivy.
před 2 hhodinami

DPA: V Německu při silvestrovských oslavách kvůli pyrotechnice zemřelo pět lidí

Při oslavách příchodu roku 2025 zemřelo v Německu kvůli pyrotechnice pět lidí, informovala ve středu ráno agentura DPA s odvoláním na policii. Mnoho osob je zraněných. Z některých měst jsou hlášeny útoky na záchranáře a jen v Berlíně policisté zadrželi 330 výtržníků.
před 5 hhodinami

Ukrajina zveřejnila jméno ruského velitele podezřelého ze zabíjení v Buči

Ukrajinští vyšetřovatelé uvedli jméno ruského velitele, kterého podezírají, že vydal rozkaz zabíjet civilisty ve městě Buča u Kyjeva, okupovaném ruskými vojsky na počátku války proti Ukrajině. Uvedla to ukrajinská redakce britské stanice BBC.
před 15 hhodinami

Finsko z poničení podmořského kabelu podezřívá sedm členů posádky ruského tankeru

Finská policie podezřívá z nedávného přerušení podmořského energetického kabelu mezi Finskem a Estonskem sedm lidí z asi dvacetičlenné posádky tankeru Eagle S, který patří k takzvané ruské stínové flotile. Informovala o tom finská televize YLE. Námořníci mají zákaz vycestovat.
před 18 hhodinami

Spojené státy zaútočily na vojenské pozice jemenských povstalců

Spojené státy v pondělí a úterý podnikly řadu úderů na vojenské pozice hútíů v jemenském hlavním městě Saná a v pobřežních oblastech země, uvedla americká armáda. Jemenské povstalecké hnutí po útocích prohlásilo, že Jemen hodlá pokračovat v sebeobraně, píší tiskové agentury.
před 20 hhodinami
Načítání...