Pro Evropskou unii i NATO, ovšem s referendem
Zelenskyj oznámil svou kandidaturu na Silvestra loňského roku a záhy se stal podle průzkumů jedním z favoritů voleb. Podle Deutsche Welle jeho kampaň cílí mimo jiné na mladé rusky mluvící voliče z východu a jihu Ukrajiny, kteří žádají nové tváře.
Zelenskyj slibuje zintenzivnění boje proti korupci či více přímé demokracie. Hodlá také usilovat o mír na Ukrajině a přistoupení země k EU a NATO, ovšem tento krok by měli lidé potvrdit v referendu. Chce rovněž zrušit imunitu u hlavy státu, zákonodárců či soudců.
Během nedávného koncertu se politickým tématům vyhýbal, nepřímo však kritizoval dosavadní vlády. „Dvacet osm let jsme žili v hustém, tmavém lese, kde občas někdo přišel a řekl, že nám ukáže světlo. Slibují tak moc, ale stále nás vodí dokola po lese. Otevřete oči a najděte světlo,“ vyzval Ukrajince.
Podle britského listu Independent má komik pevnou základnu na sociálních sítích. Ještě před zahájením kampaně měl na Instagramu skoro tři miliony sledujících a na Facebooku půl milionu, upozornil list.
„Zelenskyj se neúčastnil příliš osobně kampaně, odmítal chodit do živých televizních debat. Dal přednost virtuální kampani a to může podle některých expertů vést k tomu, že mladí lidé, kteří nemají zkušenosti z voleb, mohou ovlivnit výsledek, protože k volbám nepřijdou, jelikož je pro ně jednodušší někde na sociální síti označit svou podporu, ale do volebních místností už nepřijdou.“
Miroslav Karas
Místo kariéry právníka vtipy
Jeho život se však nakonec ubíral jiným směrem. Už jako teenager na sebe upoutal pozornost svým komediálním talentem v televizní humoristické soutěži Klub vtipných a pohotových (KVN), ve které různé týmy soupeří ve vtipných odpovědích na otázky, improvizacích na zadaná témata a dalších humoristických scénkách.
Zelenskyj kolem sebe soustředil stejně smýšlející lidi a založili si úspěšnou komediální skupinu Kvartal 95, ze které v roce 2003 vybudoval televizní stejnojmenné studio. Objevil se také v několika filmech a proslavil se vítězstvím v ukrajinské verzi soutěže StarDance nebo jako dabér filmového medvídka Paddingtona.
Vazby na kontroverzního oligarchu
Seriál se vysílá od roku 2015 na televizi 1+1. Podle spekulací ukrajinských médií za ní stojí vlivný ukrajinský oligarcha Ihor Kolomojskyj. Tento podnikatel se před lety nepohodl s kyjevskou vládou a prezidentem Petrem Porošenkem a přišel tak o post dněpropetrovského gubernátora. Podle některých politologů proto může Zelenskému vztah s Kolomojským uškodit.
Kolomojskyj přitom odmítl zprávy o tom, že finančně podporuje Zelenského i další kandidátku, někdejší premiérku Juliji Tymošenkovou. „Výměna generací je vždy bolestivý proces. Vždycky se zdá, že nemůžeme ‚předat volant‘ mladým, vždyť nemají zkušenosti a nic neumějí,“ prohlásil podnikatel.
Ponechávat u vlády zkušené politiky ale podle něj nepřináší výsledky. „Zelenskyj pro mne není člověk, ale symbol střídání generací, symbol konce zimy a začátku jara. Chci žít v zemi, kterou řídí mladí a hezcí lidé,“ řekl.
Komik v politice není úplná novinka
V některých evropských státech se známí baviči a herci v politice už prosadili. Ukrajinska pravda dává jako příklad islandského herce Jóna Gnarra, který se v roce 2010 stal starostou islandské metropole Reykjavíku, nebo italské Hnutí pěti hvězd. To v roce 2009 založil komik Beppe Grillo a z loňských parlamentních voleb vyšlo jako nejsilnější jednotlivá strana.