Konec teorie o tajném spiknutí, trumf pro Trumpa. Americká média hodnotí závěry šetření „ruské stopy“

Muellerova zpráva je politickým vítězstvím prezidenta Donalda Trumpa, shodují se americká média. Podle nich se zpráva stane důležitým trumfem v kampani před prezidentskými volbami 2020. Demokratičtí poslanci Kongresu budou požadovat plný text i všechny podpůrné důkazy, píše AP. Sám Trump prý nebude mít žádný problém s tím, pokud bude závěrečná zpráva zveřejněna. 

Video Události
video

Události ČT: Velké politické vítězství prezidenta Trumpa

Americký ministr spravedlnosti William Barr o víkendu zaslal Kongresu informaci o výsledcích šetření zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera, z nichž plyne, že Trumpův volební tým a jeho poradci nekoordinovali svou činnost s Ruskem. Shromážděné důkazy navíc nestačí k rozhodnutí o tom, zda Trump bránil výkonu spravedlnosti.

„Barrovo oznámení je drtivou zprávou pro americká mainstreamová média a pro dav většinou liberálních komentátorů, kteří dlouhé měsíce živili pověsti o (Trumpově) spiknutí ve svých názorových článcích a diskusích na kabelových televizích,“ napsal The Washington Post.

Trump: Mueller jednal čestně

Sám prezident Trump v minulosti objasňování kauzy vedené Robertem Muellerem kritizoval, v pondělí ale na dotaz novinářů souhlasil s tvrzením, že zvláštní vyšetřovatel jednal čestně.

Trump vyšetřování v minulosti opakovaně nazýval honem na čarodějnice a vždy trval na tom, že s Moskvou během volební kampaně nespolupracoval. Na dotaz, zda si stále myslí, že vyšetřování bylo honem na čarodějnice, odvětil, že kauza sice skončila tak, jak měla, ale všechno trvalo příliš dlouho.

„Přeji si, aby to skončilo mnohem dřív, aby to bylo mnohem rychlejší. Mnoho lidí dělalo velmi, velmi hnusné věci, velmi špatné věci, řekl bych vlastizrádné věci,“ uvedl Trump s tím, že na tyto osoby je třeba se nyní zaměřit. „Už delší dobu je sleduji a říkám si, proč si jich dosud nikdo nevšímá?“ dodal. „Nesmíme nikdy dopustit, aby se tohle stalo znovu dalšímu prezidentovi,“ doplnil Trump.

Trump rovněž konstatoval, že nebude mít žádný problém s tím, pokud bude Muellerova závěrečná zpráva zveřejněna. O zveřejnění dokumentu rozhoduje ministr spravedlnosti William Barr.

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová v rozhovoru pro televizi CNN uvedla, že americká média a demokraté během uplynulých dvou let obviňovali prezidenta Donalda Trumpa, že je agentem cizí mocnosti, což se v USA rovná velezradě trestané smrtí. Tvrdili, že o tom mají důkazy, ale lhali, dodala Sandersová.

Rusko náhlou změnu ve vztazích s USA neočekává, citovala vlivného ruského zákonodárce agentura RIA Novosti. Míč je na straně Washingtonu, prohlásil kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.

Video Studio ČT24
video

Novinář Anýž: Demokraté budou Trumpovi komplikovat život i dál

Novinář Anýž: Demokraté budou Trumpovi komplikovat život i dál

Zpravodaj ČT Miřejovský: Trump se podle Muellera mohl snažit ovlivňovat vyšetřování

Některá média to přeháněla, upozorňuje tisk

„Ruskou stopou“ byla americká média posedlá od Trumpova volebního vítězství v listopadu 2016, píše washingtonský list. Podle zjištění nezávislé monitorovací služby Tyndall Report byly údajné tajné kontakty Trumpova týmu s Moskvou loni druhým nejčastějším tématem zpravodajství. Předčila je jen kampaň kolem schvalování kontroverzního právníka Bretta Kavanaugha soudcem Nejvyššího soudu.

Deníky The Washington Post a The New York Times a weby televizí MSNBC a CNN, které patří k nejostřejším Trumpovým kritikům, napsaly o vyšetřování přes 8500 článků.

The Washington Post si klade otázku, zda hlavní americká média klamala veřejnost. „Liberální novináři očekávali, že Mueller vytvoří skandální kauzu tajného spiknutí mezi Trumpovým volebním štábem a ruskou vládou,“ komentoval situaci Tim Graham, šéf konzervativní analytické skupiny Media Research Center.

„Teď je zjevné, že zpravodajská média jen prezentovala své zbožné přání. Očekávala velké rozuzlení, které se nekonalo. Stříleli si z Trumpa kvůli jeho obraně, která se ukázala jako pravdivá. Volič by se měl cítit podveden,“ řekl Graham.

Nebezpečí zkreslování informací

„Žádné spiknutí. To je jasný výklad zjištění Roberta Muellera, přinejmenším podle toho, jak je předložil Williamu Barrovi. Je to v souladu s linií, kterou hájí rozradostnění Trumpovi obhájci,“ napsal zpravodajský server Politico.

„Všichni by si měli být vědomi nebezpečí zkreslování (informací) a zlozvyku hodnotit důkazy podle předem připravených závěrů. Média to přeháněla s informacemi o údajném spojení mezi Trumpem a Ruskem, které se při bližším zkoumání vypařily. I pečlivě prezentované a napsané zprávy se staly předmětem přehnané interpretace, jakmile se dostaly na Twitter nebo do kabelových televizí,“ uvedl šéfredaktor serveru Blake Hounshell.Ani Muellerova zpráva, v plném textu navíc nepublikovaná, ale prezidenta mediální kritiky nezbaví, vyplývá z komentářů.

Demokraté požadují zveřejnění zprávy

„Sám Mueller sice neprokázal, že by Trump bránil průchodu spravedlnosti, necítí ale, že by byl očištěn. Otvírá tam prostor pro demokraty, aby v tomto směru pátrali a snažili se Trumpa dále zpochybňovat,“ upozornil redaktor Aktuálně.cz Daniel Anýž. „Z toho čtyřstránkového dopisu se ale nezdá, že by Barr chtěl něco zkreslovat,“ dodal novinář.

Demokraté už dali najevo, že se o zveřejnění zprávy hodlají v nejhorším i soudit. Podle kritiků Bílého domu mohl Trump bránit spravedlnosti odvoláním někdejšího šéfa FBI Jamese Comeyho v květnu 2017, když ho vyzýval, aby zastavil prošetřování vztahů tehdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna s Ruskem. Barr ve své zprávě napsal, že Mueller trestný čin Trumpa neprokázal, ale zároveň prezidenta podezření nezbavil.

Podle vůdce demokratů v Senátu Chucka Schumera není ministr Barr „objektivním pozorovatelem“ a není schopen o Muellerově zprávě nezávisle informovat. Z reakcí demokratů na poslední vývoj ale podle AP vyplývá, že se – přinejmenším prozatím – nehodlají uchýlit k ústavní žalobě na prezidenta.

„Pokud jde o velkou debatu kolem tajného spiknutí, záleží na úhlu pohledu. Zdá se zřejmé, že Trump s Putinem tajně nespolupracoval, aby vyhrál prezidentské volby. Proč se ale pořád zdá, že s ním chce tajně spolupracovat, aby změnil americkou zahraniční politiku, zůstává záhadou,“ napsal server Politico.

Zbraně neskládá ani deník The New York Times. „Putin měl jasného favorita. Vměšoval se (do voleb) z vlastního rozhodnutí a jeho favorit byl zvolen prezidentem. Trumpův tým o tom věděl a byl za pomoc víc než vděčný. Pak o této pomoci lhali. Není to zas tak složité. Zatímco Mueller s tím nemůže nic udělat, Kongres a americký lid rozhodně mohou,“ napsal list v redakčním komentáři.

Video Horizont ČT24
video

Amerikanista Pondělíček: Celý případ se může stát předmětem právní bitvy