Španělská vojenská loď nutila plavidla odplout od Gibraltaru

Španělská vojenská loď se neúspěšně pokoušela přinutit k odplutí komerční plavidla kotvící v britských vodách nedaleko Gibraltaru. Na situaci zareagovalo britské námořnictvo a španělská loď následně odplula. S odkazem na gibraltarskou samosprávu to uvedla agentura Reuters.

Španělská loď po zásahu britského námořnictva pomalu odplula s odkrytými zbraněmi. Gibraltarská správa označila incident za pošetilé hry těch, kteří neuznávají britskou suverenitu nad vodami u Gibraltaru.

„Zdá se, že ve španělském námořnictvu jsou stále lidé, kteří si myslí, že mohou ignorovat mezinárodní právo,“ uvedl mluvčí gibraltarské správy.

Ze záznamu komunikace mezi španělskou vojenskou lodí a jistým obchodním plavidlem je podle The Daily Telegraph patrné, že obchodní posádka žádá od Španělů potvrzení, že výzva k odplutí je opravdu určena pro ni. Posádka Španělům sdělila, že kotví, vojenská loď jim ale zopakovala, aby opustili španělské vody.

Otázka Gibraltaru je dlouhodobým sporem mezi Londýnem a Madridem, Británie ale odmítá diskutovat o svrchovanosti svého zámořského území na jihu Pyrenejského poloostrova.