Zachovejte pevné nervy. Vyjednám dohodu, kterou budete moci schválit, řekla Mayová poslancům

Premiérka Theresa Mayová vyjádřila před britskými poslanci přesvědčení, že dokáže vyjednat změny v brexitové dohodě, která pak bude pro parlament přijatelná. Šéfka vlády mimo jiné znovu odmítla trvalou celní unii, jak to navrhují opoziční labouristé, a vyzvala k pevným nervům v „rozhodující etapě“ rozhovorů. Mayová měla předložit pozměněnou dohodu poslancům k hlasování ještě tento týden, svým ministrům ale oznámila, že termín odloží.

Video Studio ČT24
video

Vystoupení Theresy Mayové v britském parlamentu

„Věřím, že můžeme dosáhnout dohody, kterou tato sněmovna bude moci podpořit – získáním změn, jež potřebujeme k pojistce, ochranou a posílením práv pracujících a ochrany životního prostředí a zvýšením úlohy parlamentu v příští fázi rozhovorů,“ řekla Mayová poslancům.

Rozhovory s EU se podle ní dostaly do rozhodující fáze a je třeba udržet nervy na uzdě, aby bylo možné schválit vyjednanou dohodu včas.

Důležité podle Mayové bude, aby pro dohodu získala výraznou podporu poslanců napříč politickými stranami: „Myslím, že je v zájmu tohoto parlamentu i v zájmu prosazování legislativních opatření, aby dohoda získala silnou podporu poslanců.“

Video Události
video

Události: Mayová věří, že poslance pro dohodu získá

EU o dohodě znovu jednat nechce

Představitelé Evropské unie dávají stále najevo, že podmínky dohody měnit nebudou, nevylučují nicméně úpravu nezávazné doprovodné politické deklarace.

Hlavním sporným bodem zůstává takzvaná irská pojistka, která má zabránit vzniku hraničních kontrol mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Obě strany si udržení režimu bez hraničních kontrol přejí, ale řada britských poslanců v navržených podmínkách pojistky vidí riziko dlouhodobého připoutání země k unijním strukturám.

Britský parlament proto minulý měsíc dohodu odmítl a vyzval premiérku, aby nalezla alternativní řešení.

Další hlasování o dohodě bude až po dosažení pokroku 

Mayová poslancům také řekla, že nyní potřebuje ještě čas na jednání s unijními představiteli. Nové smysluplné hlasování parlamentu vláda podle ní navrhne po dosažení případného pokroku.

Nezajistí-li si vláda v Dolní sněmovně většinu ve prospěch dohody a politické deklarace s EU, předstoupí 26. února před parlament s prohlášením a následující den by poslanci mohli znovu hlasovat. 

Oficiálně musí premiérka dostat svolení pro další jednání od poslanců, hlasovat o něm budou ve čtvrtek. Pokud jí více času dají, bude to už podruhé od lednového zamítnutí její brexitové dohody.

Corbyn Mayovou obvinil z plýtvání časem, člen skotských nacionalistů ji označil za lhářku 

Šéf labouristické opozice Jeremy Corbyn premiérku po jejím vystoupení v Dolní sněmovně obvinil, že lehkovážně plýtvá časem a snaží se poslance díky časové tísni „vydírat“, aby její dohodu podpořili.

„Dostali jsme slib, že budeme moci o dohodě hlasovat v prosinci, to se nestalo. Bylo nám řečeno, že další smysluplné hlasování bude tento týden poté, co premiérka znovu slíbila, že zajistí podstatné a právně závazné změny ohledně irské pojistky, a to se nestalo. Teď premiérka předstoupila před sněmovnu s dalšími výmluvami a dalšími odklady,“ řekl Corbyn.

Video Události, komentáře
video

Zpravodaj ČT Vostal: Podle Mayové by odložení brexitu nebylo řešením

Šéf parlamentního klubu Skotské národní strany (SNP) Ian Blackford dokonce směrem k Mayové po jejích slovech o dalším odkladu hlasování zakřičel: „Lhářko!“ Dostal pak napomenutí od předsedy sněmovny Johna Bercowa a musel požádat, aby jeho urážka byla vymazána ze záznamu jednání.

Británie má opustit evropský blok 29. března letošního roku. Londýn i Brusel přitom dávají najevo, že si přejí, aby se tak stalo na základě dohody upravující podmínky tohoto kroku, a nikoli živelně.