Češi působí v Afghánistánu v rámci mise Rozhodná podpora, která je v běhu od roku 2015, má hlavně poradní funkci a poskytuje afghánským silám podporu a výcvik v boji proti Talibanu, Islámskému státu a dalším radikálním skupinám. K červenci 2018 působilo v rámci mise přes šestnáct tisíc vojáků z 39 zemí světa.
Afghánský prezident Ašraf Ghaní už vloni na podzim na konferenci OSN v Ženevě oznámil, že bude usilovat o uzavření mírové dohody, která by v zemi ukončila občanskou válku.
Dohoda by podle Ghaního vedla k začlenění islamistického hnutí Taliban do demokratické společnosti respektující práva žen. Radikálové ale prezidentovu snahu odmítli, jednat chtějí pouze se Spojenými státy.
Mírová dohoda vyjednaná USA už prý má obrysy
V poslední lednový den pak americký prezident Donald Trump řekl, že stáhne americké vojáky z Afghánistánu, pokud se podaří dosáhnout mírové dohody s Talibanem o ukončení 17 let trvající války v zemi.
O tři dny dříve zvláštní americký vyslanec pro Afghánistán Zalmay Khalilzad řekl, že Spojené státy a Taliban načrtly obrysy možné mírové dohody, ale zatím se podle agentury Reuters nezdá, že by povstalecká skupina přijala klíčové americké požadavky.
I po 17 letech od invaze vedené USA do Afghánistánu kontroluje hnutí Taliban téměř polovinu země a pokračuje v útocích proti afghánské vládě podporované Západem a proti jejím bezpečnostním silám. Podle Pentagonu v Afghánistánu v současné době působí kolem čtrnácti tisíc amerických vojáků.
České ztráty vyvolaly bouřlivou debatu
Loni v srpnu zažili čeští vojáci v Afghánistánu druhý nejkrvavější den od začátku svého angažmá v zemi. Tři čeští vojáci – Martin Marcin (36), Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (25) zahynuli při útoku sebevražedného atentátníka při hlídce v okolí základny Bagrám v provincii Parván. Následovaly další útoky, při nichž utrpěli zranění další Češi. Zabit byl kynolog Tomáš Procházka.

Události, komentáře: Válečný veterán z Afghánistánu a vojenský historik Pavel Stehlík dává nahlédnout pod pokličku působení v misi
V této souvislosti zaznívaly hlasy volající ke stažení českých vojsk. Jedním z nich byl i bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), který se vyslovil pro ukončení mise v Afghánistánu. To záhy kritizovali jak představitelé armády, tak třeba i premiér Andrej Babiš (ANO). Podle premiéra Babiše bylo nepřijatelné, aby z úst bývalých vysokých představitelů ČR zaznívaly poraženecké výroky.
Naopak prezident Miloš Zeman se vloni v listopadu vyslovil pro posílení české mise v Afghánistánu. Odchod z Afghánistánu by podle něj znamenal, že čeští vojáci, kteří v tamním konfliktu zahynuli, padli zbytečně.
„Zanechme iluzí, že když odejdeme z Afghánistánu, někdo nás nahradí. Jsme odsouzeni k tomu tam zůstat v zájmu naší civilizace, chcete-li euroamerické civilizace, která není založena na náboženské nenávisti, která se nesnaží vraždit nevěřící a civilní obyvatelstvo,“ řekl prezident.