Afghánský prezident má velké ambice. Hodlá ukončit válku a začlenit Taliban do společnosti

3 minuty
Afghánský prezident hodlá začlenit Taliban do společnosti, radikálové chtějí jednat s USA
Zdroj: ČT24

Afghánský prezident bude usilovat o uzavření mírové dohody, která by v zemi ukončila občanskou válku. Ašraf Ghaní to oznámil na konferenci OSN v Ženevě. Za tímto účelem chce vytvořit dvanáctičlenný vyjednávací tým. Dohoda by podle Ghaního vedla k začlenění islamistického hnutí Taliban do demokratické společnosti respektující práva žen. Radikálové ale prezidentovu snahu odmítli, jednat chtějí pouze se Spojenými státy.

Za dvě desetiletí existence Talibanu zatím nebyla vyjednávání tak blízko. „Mám to potěšení oznámit po několika měsících intenzivních konzultací s našimi občany po celé zemi, že jsme vytvořili cestovní mapu pro mírová jednání. Zformovali jsme nutné instituce a mechanismy a teď se hýbeme dopředu, směrem k nové kapitole mírového procesu,“ prohlásil Ghaní.

Podle afghánského prezidenta potrvá naplňování mírové dohody nejméně pět let. Během této doby bude třeba vyřešit mnohé problémy, především pak znovu začlenit do společnosti šest milionů uprchlíků a vnitřně vysídlených lidí. Rozhovorů by se také neměly účastnit žádné skupiny napojené na teroristy.

„Chceme takovou dohodu, kde Taliban bude součástí demokratické společnosti respektující všechna ústavní práva občanů, zvlášť žen. Musí platit ústava, stát bude mít armádu a stát nesmí mít žádné spojení s teroristy nebo mezinárodními zločineckými bandami,“ konstatoval Ghaní.

Mluvit s Kábulem nemá smysl, reagoval Taliban

Taliban ale s kábulskou vládou jednat nehodlá, pouze se Spojenými státy. „Mluvit s bezmocnou vládou dosazenou cizinci je ztráta času. Celý svět chápe, že více než polovina Afghánistánu je pod kontrolou Talibanu a vláda v Kábulu je dosazena Američany,“ uvedla radikální skupina.

Ghaní přesto trvá na tom, že nic není ztraceno. Klíčové budou prezidentské volby plánované na konec dubna. Už teď ale afghánská volební komise zvažuje odklad hlasování kvůli problémům, jež provázely nedávné parlamentní volby.

Špatná je dlouhodobě také bezpečnostní situace. Jen několik hodin poté, co Ghání představil svůj mírový plán, vybuchla bomba před areálem soukromé bezpečnostní služby v metropoli Kábulu. Během exploze a následné přestřelky zemřelo několik lidí, desítky utrpěly zranění. „Útok mířil na základnu cizinců. Je tu kemp a také ubytovna a tato oblast byla cílem útoku,“ uvedl jeden ze svědků.

Afghánská armáda varuje, že násilí se může stupňovat s tím, jak Taliban bude usilovat o zlepšení své výchozí vyjednávací pozice před případným zahájením rozhovorů.

  • Organizace vznikla v jihoafghánské provincii Kandahár v červenci 1994 z popudu převážně afghánských uprchlíků, kteří původně studovali Korán v Pákistánu. O dva roky později padlo hlavní město Kábul do rukou hnutí, jehož vůdce mulla Muhammad Umar vyhlásil zemi za „plně islámský stát“ řídící se islámským právem šaría. Taliban oznámil, že popravil bývalého prezidenta Muhammada Nadžíbulláha. Hnutí postupně ovládlo zhruba 90 procent území.
  • Zvrat přišel po teroristických útocích na New York na podzim roku 2001, kdy vojska USA a Británie zahájila v rámci operace Trvalá svoboda útok na Afghánistán. Právě zde měla sídlo organizace al-Káida, zodpovědná za útoky. Už v prosinci 2001 byla vláda Talibanu svržena. Radikální hnutí ale i přes veškerou snahu mezinárodního společenství dál ovládá rozsáhlé oblasti v zemi. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Beru prášky, spím, nic neslyším.“ Psychiatrická péče na Ukrajině čelí náporu

Na Ukrajině během plnohodnotné ruské invaze podle lékařů, se kterými hovořila agentura AFP, evakuovali z psychiatrických zařízení tisíce pacientů. V zemi byli už před válkou, boje a devastace pak vyvolaly rozsáhlou krizi duševního zdraví – mezi vojáky i civilisty, píše AFP. Týká se to i Olhy Klimovové, která během ruských nočních útoků usíná na přeplněném psychiatrickém oddělení daleko od domova.
před 59 mminutami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Informovala o tom agentura Reuters.
06:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Sucho na východě a povodně na západě. Vyšla zpráva o evropském klimatu

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
05:50Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Modré přilby na jihu Libanonu odkrývají sklady zbraní Hizballáhu

Na jihu Libanonu stále přetrvává křehké příměří. Podle mise OSN UNIFIL, která má dodržování klidu zbraní monitorovat, ale na denní bázi dochází z obou stran k jeho porušování. Libanon navíc obviňuje Izrael, že bezdůvodně útočí na civilisty a jejich obydlí. Jeruzalém na oplátku poukazuje na to, že na libanonské straně stále zůstává řada zbraní a muničních skladů teroristického hnutí Hizballáh. Příslušníky mise UNIFIL na podezřelá místa navádí vrtulník, ze kterého jsou potenciální skrýše v hustém porostu lépe vidět. Pozici vyznačí a přesunou se dál, o nalezený arzenál se pak postarají pyrotechnici.
před 3 hhodinami

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 4 hhodinami

Humanitární krize v Súdánu se prohlubuje

Povstalecké Jednotky rychlé podpory v Súdánu se nevzdávají. Na konci března se sice stáhly z metropole Chartúmu, přesně dva roky od vypuknutí nové fáze občanské války ale oznámily, že dostaly pod kontrolu tábor čítající sedm tisíc uprchlíků v Dárfúru. Podle OSN už při bojích zemřelo nejméně sto civilistů. Jedna z nejhorších humanitárních krizí na světě se tak nadále prohlubuje. Špatná situace panuje zejména ve frontových oblastech, kde podvýživou trpí desítky tisíc dětí.
před 10 hhodinami

Meta je u soudu, může přijít o WhatsApp a Instagram

Ve Washingtonu začal soud s Meta Platforms, mateřskou společností Facebooku Marka Zuckerberga. Americká Federální obchodní komise (FTC) ji viní z toho, že síť Instagram a aplikaci WhatsApp koupila před víc než dekádou proto, aby se zbavila konkurence. Žalobci chtějí miliardáře přimět, aby tyto dceřiné firmy prodal.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Maďarsko schválilo změny v ústavě zaměřené proti LGBT+

Maďarský parlament schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Server Index.hu informoval, že pro hlasovalo 140 poslanců, proti 21 poslanců. Přijatá novela základního zákona posiluje zákaz pořádání pochodů hrdosti a zaměřuje se také na osoby s dvojím státním občanstvím, považované za „zrádce národa“, kterým podle agentury AFP nyní hrozí ztráta státní příslušnosti a vyhoštění. Možným terčem tohoto ustanovení je podle AFP finančník a filantrop George Soros.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...