Policie v Berlíně podnikla rozsáhlou razii proti pašerákům zbraní

Speciální policejní komando provedlo ráno v Berlíně rozsáhlou razii proti mezinárodnímu gangu pašeráků zbraní. Kvůli ilegálnímu dovozu zbraní ze Slovenska je vyšetřováno deset lidí, uvedlo berlínské státní zastupitelství, podle něhož byli v souvislosti s případem zatčeni dva muži. Slovenská policie potvrdila, že na případu spolupracuje s kolegy z Německa. Deník Die Welt původně psal o zbraních z České republiky.

Video Události
video

Události ČT: Zátah proti pašerákům zbraní v Berlíně

Policie od 06:00 SEČ prohledávala byty a restaurace v Berlíně, v sousední spolkové zemi Braniborsku a také v Nizozemsku. Podle státního zastupitelství se razie, na níž se podílelo kolem tří set policistů včetně speciálních jednotek, týkala více než dvaceti objektů. Agentura DPA píše o 26.

Vyšetřováno je deset obviněných, kteří zřejmě upravovali pistole malé ráže na zbraně ráže devět milimetrů a dováželi je do Berlína, kde je pak prodávali v podsvětí. Od roku 2017 tak učinili v nejméně deseti případech. Jen za poslední rok a půl našla policie v Berlíně přes sedmdesát podobně upravených zbraní.

Ve čtvrtek policie zabavila čtyři zbraně a zatkla dva muže – sedmapadesátiletého Rusa, který je podezřelý z dovozu pistolí, a šestapadesátiletého Turka, který je podle vyšetřovatelů dále prodával. Při razii byli zatčeni také dva další lidé, i když ne v souvislosti s pašováním zbraní.

Video Razii policie v Berlíně proti pašerákům zbraní
video

Razie policie v Berlíně proti pašerákům zbraní

S Němci spolupracuje slovenská NAKA

Mluvčí slovenského policejního prezidia Denisa Baloghová uvedla, že elitní slovenská policejní jednotka NAKA spolupracuje s německými vyšetřovacími orgány prostřednictvím Europolu. Detaily o případu neposkytla.

Agentura DPA poznamenala, že experti dlouhodobě kritizují příliš laxní předpisy na Slovensku týkající se úprav skutečných zbraní na dekorativní; praxe je taková, že zbraně je posléze možné znovu předělat na funkční pistole.