Londýn i Dublin se chystají na tvrdý brexit. Chaosu na severoirské hranici mají zabránit posily

Proti přijetí brexitové dohody se znovu otevřeně vyslovili severoirští unionisté, o které se opírá konzervativní vláda Theresy Mayové. Bojí se, že takzvaná pojistka, tedy zajištění průchozí hranice, oslabí vazbu Severního Irska na zbytek Velké Británie. Vedení severoirské policie požádalo kvůli obavám z chaotického odchodu o posily na hranici s Irskou republikou. Na brexit bez dohody se chystají i Dublin a Brusel.

Video Horizont ČT24
video

S brexitem bez dohody už částečně počítá také Irsko

Severoirskou policii by v případě chaotické situace po neřízeném odchodu Británie z Evropské unie mohlo posílit na tisíc policistů z Anglie a Skotska, napsal ve čtvrtek web deníku The Guardian.

Podoba hranice mezi oběma částmi irského ostrova je zásadním sporným bodem rozdělujícím britské politiky. Část z nich kvůli obavám z toho, že pro Severní Irsko by mohl na základě pojistky obsažené v dohodě mezi Londýnem a EU platit jiný celní režim než pro zbytek Británie, hodlá dohodu v hlasování Dolní sněmovny plánovaném na polovinu ledna odmítnout.

Nový průzkum ukázal, že většina členů britské vládní Konzervativní strany by v případném referendu hlasovala pro brexit bez dohody s EU, a nikoli pro podobu odchodu, kterou se snaží v parlamentu prosadit Mayová. Vyplývá to z údajů, které tento týden zveřejnil výzkumný tým Party Members Project (PMP) vedený akademiky z londýnské Queen Mary University a Sussexské univerzity. Drtivá většina opozičních labouristů naopak vyjádřila podporu setrvání v EU.

Ve hře je odchod bez dohody, ale i nové referendum 

Jak by předsedkyně vlády po pravděpodobné porážce v Dolní sněmovně postupovala, přitom není jasné. I uvnitř jejího kabinetu se názory na toto téma rozcházejí. Jedna frakce v čele s Andreou Leadsomovou, která organizuje vládní agendu ve sněmovně, údajně prosazuje „řízený brexit bez dohody“, zatímco další ministři tuto představu považují za iluzorní a přiklánějí se k vypsání nového referenda.

V obavách z krachu dohody se na variantu tvrdého brexitu začala chystat EU stejně jako Británie. Podle Guardianu by měla téměř tisícovka policistů začít během ledna trénovat na případné nasazení v Severním Irsku.

„Stále očekávám, že v příštích týdnech budeme mít dohodu, ale jsem samozřejmě opatrný. Jak plynou dny, mnohem víc se připravujeme na scénář bez dohody,“ konstatoval také irský premiér Leo Varadkar.

Dohoda o brexitu 1.55 MB
Ve snaze zvětšit manévrovací prostor Mayová mimořádně kontaktovala šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera a znovu žádala Brusel o záruky. Vedení Unie už ale dříve jasně vzkázalo, že Londýn má jeho podporu, nicméně na dohodě se nic měnit nebude.