
S brexitem bez dohody už částečně počítá také Irsko
Severoirskou policii by v případě chaotické situace po neřízeném odchodu Británie z Evropské unie mohlo posílit na tisíc policistů z Anglie a Skotska, napsal ve čtvrtek web deníku The Guardian.
Podoba hranice mezi oběma částmi irského ostrova je zásadním sporným bodem rozdělujícím britské politiky. Část z nich kvůli obavám z toho, že pro Severní Irsko by mohl na základě pojistky obsažené v dohodě mezi Londýnem a EU platit jiný celní režim než pro zbytek Británie, hodlá dohodu v hlasování Dolní sněmovny plánovaném na polovinu ledna odmítnout.
Nový průzkum ukázal, že většina členů britské vládní Konzervativní strany by v případném referendu hlasovala pro brexit bez dohody s EU, a nikoli pro podobu odchodu, kterou se snaží v parlamentu prosadit Mayová. Vyplývá to z údajů, které tento týden zveřejnil výzkumný tým Party Members Project (PMP) vedený akademiky z londýnské Queen Mary University a Sussexské univerzity. Drtivá většina opozičních labouristů naopak vyjádřila podporu setrvání v EU.
Ve hře je odchod bez dohody, ale i nové referendum
Jak by předsedkyně vlády po pravděpodobné porážce v Dolní sněmovně postupovala, přitom není jasné. I uvnitř jejího kabinetu se názory na toto téma rozcházejí. Jedna frakce v čele s Andreou Leadsomovou, která organizuje vládní agendu ve sněmovně, údajně prosazuje „řízený brexit bez dohody“, zatímco další ministři tuto představu považují za iluzorní a přiklánějí se k vypsání nového referenda.
V obavách z krachu dohody se na variantu tvrdého brexitu začala chystat EU stejně jako Británie. Podle Guardianu by měla téměř tisícovka policistů začít během ledna trénovat na případné nasazení v Severním Irsku.
„Stále očekávám, že v příštích týdnech budeme mít dohodu, ale jsem samozřejmě opatrný. Jak plynou dny, mnohem víc se připravujeme na scénář bez dohody,“ konstatoval také irský premiér Leo Varadkar.