Týrali mě a chtěli, abych byl dvojí agent, tvrdí britský student vězněný v Emirátech

Britský akademik Matthew Hedges vězněný a následně omilostněný Spojenými arabskými emiráty (SAE) tvrdí, že ve vazbě čelil psychickému týrání a přemýšlel o sebevraždě. Uvedl to v rozhovoru pro BBC. Emiráty ho prý vyzvaly, aby fungoval jako dvojí agent na britském ministerstvu zahraničí.

Britský akademik Matthew Hedges
Zdroj: Reuters Autor: Daniela Tejada

Jednatřicetiletý doktorand z Durhamské univerzity byl v Emirátech odsouzen v polovině listopadu k doživotnímu odnětí svobody. Podle tamních úřadů byl agentem britské tajné služby MI6. Koncem listopadu ale dostal milost a mohl se vrátit do Velké Británie.

Hedges obvinění ze špionáže odmítá. Ve vazbě byl prý nucen stát celý den na nohou s okovy kolem kotníků. Ve chvílích největší úzkosti údajně myslel na sebevraždu. Brit také sdělil, že mu byl ve vazbě podáván „koktejl“ léků k potlačení úzkosti a depresí a byl držen v místnosti bez denního světla.

„Nesměl jsem dělat nic, čím bych přišel na jiné myšlenky. Můj psychický stav se horšil,“ řekl Hedges. Dodal, že měl často záchvaty úzkosti a v noci se mu zdálo, že se v cele oběsil. Krátce před zatčením byl Hedges kvůli depresím a úzkosti objednán na terapii, píše BBC.

Přiznání pod tlakem

Při jednom z několikahodinových výslechů se Hedges prý pod tlakem přiznal. „Zpanikařil jsem a řekl jsem jim, že jsem kapitán MI6. Řekl jsem jim, co chtěli slyšet,“ uvedl. Když byl nakonec odsouzen k doživotnímu odnětí svobody, byl prý v šoku a neměl šanci se ani rozloučit s manželkou.

Hedges byl zadržen letos v květnu po dvoutýdenním studijním pobytu. Podle Durhamské univerzity je zapsán v doktorandském studiu na její katedře vládních a mezinárodních studií a předmětem jeho zájmu jsou civilní a vojenské vztahy, politická ekonomie a kmenový systém. Ve své vědecké práci se zabývá mimo jiné opatřeními, jež zavedly arabské státy po revolučních událostech známých jako arabské jaro.

Hedgesova žena Daniela Tejadaová se domnívá, že akademici si teď dvakrát rozmyslí, zda dělat výzkum v Emirátech. Podle ní v zemi „není akademická svoboda“. Durhamská univerzita přitom podle BBC uvedla, že má v SAE dalšího doktoranda.