Nemůžete být o dvacet let mladší, rozhodl soud. Nizozemec tvrdil, že jeho věk ho diskriminuje

Soud v Nizozemsku v pondělí zamítl žádost devětašedesátiletého občana o oficiální umazání dvaceti let věku. Svou žádost o úřední omlazení zdůvodnil tvrzením, že ho datum jeho narození diskriminuje při hledání práce i navázání vztahu.

Emile Ratelband v listopadu zažaloval úřady za to, že odmítly upravit datum jeho narození v dokladech. Soud v Arnhemu ale v pondělí záležitost ukončil s tím, že se „pan Ratelband může zcela svobodně cítit o dvacet let mladší, než je jeho skutečný věk, a podle toho se chovat“.

„Změna data narození by ale znamenala, že z registrů zmizí informace o narození, úmrtích, svatbách a registrovaném partnerství z minulých dvaceti let. To by mělo nežádoucí právní a společenské následky,“ stojí v soudním rozhodnutí.

Mladistvý pocit není důvod měnit doklady

Ratelband svou situaci srovnával s jinými možnostmi právně změnit totožnost, například u transgenderových lidí. Tak jako oni se necítí být příslušníky svého fyzického pohlaví, tak on se necítí na svých „úředních“ 69 let. Nizozemsko a další země povolují změnu pohlaví a Ratelband poukazoval na to, že se povoluje i oficiální změna jména.

Soud ale došel k závěru, že kdyby Ratelbandově žádosti vyhověl, přestalo by mít smysl uplatňování práv a povinností založených na věku – například práva volit nebo povinnosti chodit do školy. V soudním výroku také stojí, že soud uznává, že se stále více lidí vyššího věku cítí v lepší kondici, to ale není argument pro změnu data narození v dokladech. Navíc prý Ratelband soud nepřesvědčil o tom, že mu diskriminace, o níž hovoří, přivodila újmu.

Ratelband neuspěl ani s argumentem, že by z úpravy jeho data narození získala i vláda, protože by se vzdal nároku na penzi do doby, než znovu dosáhne důchodového věku.