V migrační politice jsme chybovali, přiznala v Chemnitzu Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová během návštěvy saského Chemnitzu uznala, že její vláda chybovala v migrační politice. Chybu podle ní ovšem neudělala tím, že pomohla uprchlíkům v nouzi, ale tím, že se nezajímala včas o situací zemí, ze kterých přichází. Proti Merkelové ve městě demonstrovalo podle úřadů zhruba 2500 lidí.

Angela Merkelová během veřejné diskuse v Chemnitzu
Zdroj: Reuters Autor: Kay Nietfeld

Kancléřka navštívila Chemnitz poprvé od demonstrací, které ve městě na přelomu srpna a září vyvolala smrt 35letého Němce. Z jeho zabití jsou podezřelí tři žadatelé o azyl z Iráku a Sýrie. Protesty, které následovaly po tomto činu, provázely i neonacistické projevy, napadání přistěhovalců a antisemitské útoky.

Kancléřka v debatě se čtenáři saského listu Freie Presse vyjádřila pochopení pro rozčílení místních obyvatel, které ale podle ní není omluvou pro páchání trestných činů na demonstracích extremistů. Nespokojené občany vyzvala, aby se při demonstracích jasně vymezili vůči pravicovým radikálům.

Merkelová nechtěla přijet v rozjitřené atmosféře

Před návštěvou kancléřka čelila kritice, že do saského města přijela pozdě. Nyní vysvětlila, že dlouho zvažovala, kdy bude vhodný moment do města zavítat, a to i vzhledem k tomu, jak její osobnost společnost polarizuje. Nakonec se rozhodla, že do Chemnitzu nepojede v rozjitřené atmosféře a vyčká. Ve městě chce hlavně zjistit, jak mohou centrální úřady přispět k tomu, aby nebyl Chemnitz trvale ve špatném světle.

Východní Němci a zvlášť Sasové mají totiž podle kancléřky řadu důvodů být na sebe pyšní. Měli by proto vystupovat sebevědoměji.

Demonstrace v Chemnitzu kvůli návštěvě kancléřky Merkelové
Zdroj: Reuters
Autor: Axel Schmidt

Před budovou, ve které se debata konala, demonstranti skandovali „Vypadni“, „Merkelová musí pryč“ a kancléřku označovali za zrádkyni národa. Podle úřadů se protestu proti kancléřce zúčastnilo 2500 lidí. Agentura DPA uvedla, že mezi nimi byli členové hnutí Pro Chemnitz, které stálo i za dřívějšími demonstracemi, členové protiislámského hnutí Pegida či skupiny Merkeljugend, která si dala jméno v odkazu na mládežnickou organizaci nacistů Hitlerjugend.

Protest proti kancléřce Merkelové
Zdroj: Reuters
Autor: Matthias Rietschel

Merkelová také během debaty odsoudila „lži“, které se podle ní šíří v souvislosti s globální dohodou OSN o migraci. Tu odmítly připojit USA, Austrálie a několik evropských zemí včetně Česka. Suverenita signatářských zemí není podle kancléřky žádným způsobem narušena. Cílem dohody je snížit migrační tlak, řekla kancléřka, podle které bude mít dál každá země právo přijímat své vlastní zákony.

Starostka města Barbara Ludwigová pozvala Merkelovou už začátkem září, protože prý věřila, že „si bude chtít udělat obrázek hned“. Kancléřství údajně na pozvání nereagovalo. Merkelovou kritizoval i Frank Müller, šéf občanského sdružení Kreatives Chemnitz. Podle něj už nejvhodnější doba pro návštěvu kancléřky minula.