Ve Francii zadrželi skupinu lidí připravující útok na prezidenta Macrona

Francouzská policie zadržela šest lidí kvůli podezření, že plánovali útok na prezidenta Emmanuela Macrona. S odvoláním na zdroj z vyšetřování o tom informovala agentura AFP, podle které mají zadržení vazby na krajní pravici. Podle televize BMFTV byly plány na „násilnou akci“ proti prezidentovi nepřesné a nebyly dotažené do detailu. Pařížské státní zastupitelství nicméně zahájilo vyšetřování kvůli podezření z plánování teroristického činu.

Emmanuel Macron
Zdroj: Reuters Autor: Thibault Camus

Protiteroristická jednotka zasahovala ráno ve třech různých francouzských departementech: Isére na jihovýchodě, Ille-et-Vilaine na severozápadě a Moselle na severovýchodě země.

Jaké mají mezi sebou zadržení vazby, ani to, jak byli ve spojení, zatím není jasné. „Toto vyšetřování se týká mlhavého a v tomto stádiu nepříliš dobře definovaného plánu na násilnou akci proti prezidentovi republiky,“ uvedl zdroj agentury AFP.

Akci podle BMFTV provedla zpravodajská služba DGSI, která je pověřena mimo jiné bojem proti terorismu. Podle zdroje listu L'Express bylo cílem zátahu zjistit, jak daleko plány na násilnou akci pokročily.

BMFTV připomíná, že se podobný zátah kvůli plánům útoků na vysoce postavené politiky uskutečnil už před rokem. Zadrženo tehdy bylo deset lidí z krajně pravicové scény, kteří plánovali útoky na nynějšího ministra vnitra Christopha Castanera a předsedu levicové strany Nepodrobená Francie Jeana-Luca Mélenchona.

Macron je v těchto dnech na návštěvě východní a severní Francie

Prezident Macron je tento týden na návštěvě východu a severu Francie, kde se účastní vzpomínkových akcí u příležitosti stého výročí konce první světové války.

V pondělí navštívil mimo jiné městečko Morhange, které leží v departementu Moselle, jednom z těch, v nichž provedly protiteroristické síly razii. V úterý se Macron přesunul do města Les Éparges v sousedním departementu Meuse.

V neděli se v Paříži uskuteční velkolepé oslavy konce první světové války, kterých se zúčastní řada státníků včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa, ruského prezidenta Vladimira Putina či německé kancléřky Angely Merkelové.

Teprve v pondělí jmenoval francouzský ministr vnitra Castaner novým ředitelem tajné služby DGSI Nicolase Lernera. Při této příležitosti jej vyzval, aby „se měl na pozoru“ tváří v tvář hrozbám, které vycházejí z řad „pravicových i levicových extremistických hnutí, které jsou na našem území velmi aktivní“.