Zeman zahájil v Šanghaji česko-čínské fórum, podnikatele vyzval k větší odvaze

Prezident Miloš Zeman zahájil v Šanghaji česko-čínské podnikatelské fórum. V úvodu setkání podnikatele vyzval, aby projevili odvahu, protože ji považuje za to nejdůležitější pro navazování obchodních kontraktů. Zeman také vyjádřil přání, aby se vzájemná spolupráce Česka a Číny v budoucnosti co nejvíce rozvíjela.

Video Události
video

Události: Zeman v Šanghaji zahájil česko-čínské podnikatelské fórum

Miloš Zeman pozdravil přítomné podnikatele v čínštině a řekl, že se v této zemi cítí jako přítel. „Kdybych měl stručně hodnotit stav obchodních česko-čínských vztahů, tak bych řekl dvě konkrétní čísla – český vývoz do Číny vzrostl za poslední rok o 20 procent, počet čínských turistů se rovněž zvýšil o 20 procent,“ uvedl.

V Číně podle něj už zakořenily firmy Škoda Auto a Home Credit. „Pevně doufám, že budeme pokračovat v další spolupráci v jiných oblastech, rád bych připomněl například civilní letectví, kde bude podepsána smlouva o dodávce letadel L-410,  a účastnil jsem se i školení čínských pilotů v ČR,“ konstatoval.

Zeman vyjádřil naději, že se spolupráce bude nadále rozvíjet. „Přeji všem podnikatelům z čínské i české strany, aby projevili odvahu, protože odvaha je to nejdůležitější k navazování a uzavírání obchodních kontaktů,“ řekl Zeman. Čínským podnikatelům popřál, aby pro ně byl kontakt s jejich českými partnery užitečný.

Zástupci firem podepsali několik memorand 

Setkání podnikatelů doprovodil podpis několika memorand. Jedná se například o memorandum o porozumění mezi společnostmi PPF a Huawei o rozvoji telekomunikačních sítí páté generace či memorandum o strategické spolupráci mezi PPF a společností Citic Group, která prostřednictvím evropské odbočky postupně přebírá většinu čínských aktivit v Česku.Další dohoda se týká leteckých radarů. „Už v září společnost Eldis z Pardubic vyhrála soutěž o dodávku 13 radarů pro čínská letiště,“ uvedla ministryně průmyslu Marta Nováková. Podepsaná dohoda by měla vést ke zprovoznění radarů, dodala.

Název dalšího memoranda hovoří o nákupu letadel Skyleader 600 mezi firmami Zall Jihlavan Airplanes a Zall Aircraft Manufacturing Wu-chan. „Mají společný podnik s čínským partnerem, je to jejich čínský investor,“ řekla Nováková. Hovoří se podle ní o stovce letadel, ale není zatím jisté, za jak dlouhou dobu. Naopak žádné memorandum se netýkalo L-410, o kterých mluvil Zeman. „Mluví se o 20 letadlech, ale pravděpodobně ta dohoda ještě nebyla připravena k podpisu,“ vysvětlila Nováková.

Podepsána byla i dohoda v oblasti vzdělávání ze strany Vysoké školy finanční a správní. Dohody podepisovaly i agentura CzechTourism a společnost zaměřující se na leteckou dopravu Kiwi.com.

Podnikatelské fórum bylo jedním z posledních bodů na třídenní cestě prezidenta Zemana do Číny. Po setkání s podnikateli měl Zeman na programu jednání a oběd s výkonným viceprimátorem Šanghaje, následně zamíří zpět do Prahy. V pondělí se Zeman zúčastnil zahájení čínského dovozního veletrhu a jednal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.

Šámalová: Ze Zemanovy návštěvy má radost hlavně Čína

Podle zpravodajky ČT v Číně Barbory Šámalové má ze Zemanovy návštěvy radost hlavně Čína. „Česká delegace byla jednou z ozdob veletrhu, který je pro ni událostí roku, ale Západ ho nebere až tak vážně,“ poukázala. 

Pro Zemana se přitom jednalo už o čtvrtou prezidentskou návštěvu v Číně. S počtem návštěv ale objem čínských investic v Česku neroste. Naopak. Nejvíc – 12,5 miliardy – přiteklo v roce 2016. Loni jich bylo víc než o polovinu méně, a to necelých 6 miliard korun. Jedním z největších čínských investorů v Česku je společnost CEFC, kterou ale po finančních problémech přebírá státní Citic Group. Mezi vůbec první akvizice CEFC v Česku patřila budova bývalé Živnobanky a o něco později koupila i Florentinum. Ve svém portfoliu má i fotbalový klub Slavia nebo pivovary Lobkowicz.

Co se výměny zboží týká, z Číny se toho hned po Německu doveze nejvíc.  Před pěti lety se jednalo o zboží za víc než jedenáct a půl miliardy eur. Loni to bylo asi o šest miliard víc. Česko naopak loni do Číny vyvezlo sotva devítinu zboží, a to zhruba za dvě miliardy eur. 

Víc než polovinu přímého exportu do Číny tvoří stroje a dopravní prostředky. České firmy jich tam dodaly za víc než miliardu eur. Druhé místo zaujímá průmyslové a spotřební zboží – součásti motorových vozidel, čerpadla, ale i hračky, kočárky nebo pneumatiky.

Obchodním vztahů Číny a Česka se věnoval v pořadu Interview ČT24 také ekonom a publicista Miroslav Zámečník. Připomněl mj., že čínské investice v Česku tvoří zatím čtvrtinu jihokorejských, polovinu japonských či zlomek rakouských. „Čínské investice jsou z hlediska přínosu pro hrubý domácí produkt tři místa za desetinnou čárkou,“ dodal.

Nevyloučil, že se to může změnit. Za vítané by uvítal zejména investiční záměry, které zvedají přidanou hodnotu.

Video Interview ČT24
video

Miroslav Zámečník v pořadu Interview ČT24