Mrazivý zločin: Na Antarktidě pobodal polárník kolegu kvůli vyzrazení zápletky detektivky

Nejchladnější zločin nebo první pokus o vraždu v dějinách Antarktidy. Tak by se dal označit spor mezi dvěma údržbáři ruské polární stanice, který vyvrcholil bodnutím nožem. Důvodem prý bylo, že muž schválně prozrazoval rozuzlení detektivek, které četl jeho kolega. Zraněný skončil v nemocnici, útočník v domácím vězení. Zkušení polárníci tvrdí, že nic podobného nepamatují.

Vše se podle vyšetřovatelů odehrálo 9. října, kdy elektrikář Sergej Savickij během oběda popadl ze stolu nůž a zabodnul jej svářeči Olegu Beloguzovovi do hrudi. Pak odešel na vedení stanice Bellingshausen udat se, zatímco kolegové přivolávali pomoc pro zraněného, který se zhroutil na podlahu.

„Naštěstí zranění nebylo smrtelné, život našeho spolupracovníka je mimo ohrožení,“ řekl listu Moskovskij komsomolec ředitel Arktického a antarktického výzkumného ústavu Alexandr Klepikov.

Zraněný, původně přepravený do nejbližší nemocnice v Chile, se už zotavuje v péči petrohradských lékařů. Případ odmítl komentovat, jen deníku potvrdil, že útočníka považuje za svého „osobního nepřítele“.

Agresivnímu polárníkovi hrozí až 15 let vězení

Savickij byl mezitím odeslán také do Petrohradu, kde mu soud uložil domácí vězení. Za pokus o vraždu mu hrozí až 15 let vězení.

Zda se důvodem krvavé rozmíšky skutečně stala předčasně prozrazená zápletka detektivky, anebo spíše šlo o dlouhodobější zášť vzniklou během čtyř let společně strávených v ledové pustině, zřejmě ukáže až soud.

Někdejší sovětská stanice je pojmenovaná po mořeplavci, který je považován za objevitele Antarktidy. Fabian Gottlieb Thaddeus von Bellingshausen, zvaný také Fadděj Faddějevič Bellingshausen, byl původem Němec z Pobaltí. V carském námořnictvu dosáhl hodnosti admirála.