Italský ministr vnitra Salvini, velký kritik EU, zvažuje kandidaturu na šéfa Evropské komise

Místopředseda italské vlády a ministr vnitra Matteo Salvini, který proslul zejména svou přísnou protiimigrační politikou i kritikou Evropské unie, zvažuje kandidaturu na předsednictví Evropské komise (EK). Oznámil to v rozhovoru pro italský deník La Repubblica.

Matteo Salvini pózuje s příslušníky italské zásahové jednotky
Zdroj: Reuters Autor: Remo Casilli

„Je to pravda, přátelé z různých evropských zemí mě o to žádají,“ řekl Salvini stran možné kandidatury na předsedu Evropské komise před květnovými volbami do Evropského parlamentu.

„Květen je ještě daleko, ale uvidíme, budu o tom přemýšlet,“ uvedl italský vicepremiér. Dodal, že teď má plné ruce práce s návrhem italského rozpočtu a unijní migrační politikou, o níž diskutuje se svými „polskými a maďarskými přáteli“.

Salviniho šance jsou mizivé

I kdyby Salvini na předsedu EK kandidoval, nemá velkou šanci se jím opravdu stát. Volby do Evropského parlamentu se budou stejně jako ty předchozí konat s využitím principu takzvaných spitzenkandidátů, tedy předem oznámených aspirantů na funkci předsedy Evropské komise. Toho po volbách vybírá summit EU a předkládá ho europarlamentu ke schválení.

Po minulých volbách daly velké frakce šéfům států a vlád najevo, že jejich podporu na plénu parlamentu nezíská nikdo jiný, než kandidát vítězné frakce. Tím byl tehdy nynější předseda Komise, lucemburský expremiér Jean-Claude Juncker.

Salvini, který stojí v čele italské euroskeptické strany Liga, oznámil začátkem tohoto měsíce společnou koalici pro květnové volby do EP s předsedkyní francouzského krajně pravicového Národního sdružení Marine Le Penovou. Koalici nazvali Fronta svobody.

Salvini tento týden hovořil také o tom, že očekává obrovské změny v EU: „Příští evropské volby nastartují epochální změny pro budoucnost Evropy. Evropané budou mít bezprecedentní možnost vytvořit novou Unii svrchovaných států založených na demokratických principech.“

Tradiční strany se bojí posílení nacionalistů

Mezi evropskými tradičními stranami panují z květnových voleb obavy, podle serveru britského deníku Daily Express to připustila i německá kancléřka Angela Merkelová. „Bude to určitě velmi těžká volební kampaň,“ řekla Merkelová v diskusi se studenty v gruzínské metropoli Tbilisi.

V poslední době ve volbách v několika zemích EU posílily nacionalistické strany, které jsou kritické k současnému kurzu EU. Patří mezi ně i Salviniho Liga, strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána, německá Alternativa pro Německo (AfD), Svobodná strana Rakouska (FPÖ) či strana Švédští demokraté (SD).