Oplzlé řeči a úder popelníkem. Útočník, který napadl studentku, dostal půl roku vězení a pokutu

Ve Francii odsoudili násilníka, který koncem července napadl na ulici v Paříži studentku poté, co se ohradila proti jeho sexuální narážce. Muž tuniského původu, který se v minulosti léčil s psychickými problémy, půjde na šest měsíců do vězení a musí zaplatit pokutu 2000 eur. Případ vzbudil velkou odezvu veřejnosti poté, co napadená zveřejnila záznam incidentu na internetu. Zákonodárci schválili kroky, které policistům dovolují právě takovéto slovní výpady na místě pokutovat, a to až do výše 19 tisíc korun.

Video Události
video

Události: Napadení studentky rozvířilo ve Francii celospolečenskou debatu

Incident se stal u pařížské kavárny. Dvaadvacetiletá studentka Marie Laguerreová zareagovala na oplzlé zvuky a gesta muže výzvou, aby zmlkl. Ten po ní nejprve hodil popelník, později ji udeřil do obličeje.

Zprávy o incidentu se dostaly do médií po celém světě. Stalo se tak poté, co mladá Pařížanka dala na internet záběry z pouličních kamer a video se začalo lavinovitě šířit. Záběry už vidělo na 6,5 milionu lidí.

Dívka už dříve spustila internetovou stránku, jež má být platformou povzbuzující ostatní ženy ke sdílení podobných nepříjemných zážitků a k solidaritě. „Jako tisíce žen jsem obětí obtěžování na ulici. Podělte se o své svědectví na mém webu noustoutesharcelement.fr nebo pod #TaGueule,“ uvedla Laguerreová, jež přispěvatelkám slibuje anonymitu.

„Mariin příběh získal široké mediální pokrytí, protože se snažila, aby získala video, a umístila je na internet. Ale ve skutečnosti je to pro ženy každodenní zážitek. Je důležité ukázat, že být obětí je bohužel velice běžné,“ řekla Fatima Benomarová, mluvčí skupiny Les Effrontees (Nestydy).

Kampaň MeToo spustila vlnu obviňování

Ve Francii podle nedávného průzkumu více než polovina žen (53 procent) uvedla, že zažily sexuální obtěžování či napadení. Francie už proto zavedla pokuty za přestupek sexistické urážky v rámci novely zákona o sexuálních deliktech.

Podle odhadu expertů OSN třetina žen a dívek zažila fyzické či sexuální násilí. Bezpočet příběhů sexuálního obtěžování vyplavalo na povrch od doby, kdy ženy o svých zážitcích promluvily díky kampani #MeToo, kterou odstartovala obvinění proti hollywoodskému producentovi Harveymu Weinsteinovi. Podobná hnutí se vyrojila po celém světě, od Španělska přes Itálii po Francii.